Migren Tedavisi Nasıldır?

Migren, sinir sisteminde meydana gelen, orta ve yüksek derecedeki baş ağrılarıyla bilinen bir tür rahatsızlıktır.

Migren ağrıları 2 ila 72 saat arası sürebilir. Bu ağrılar sırasında kişide, mide bulantısı, kusma, ışığa karşı hassasiyet ve sese karşı hassiyet durumları görülebilir. O anda yaşanılan ağrı, yapılacak fiziksel bir aktiviteyle daha da şiddetlenebilir.

Migrenin etkileri kadınlarda erkeklere nazaran 3 kat daha fazladır. Ancak erkeklerin migrene yakalanma ihtimal kadınlara göre daha fazladır.

Ailesinde migren rahatsızlığı olani nsanların 3’te 2’sinde migren rahatsızlığı görülür. Ancak migren sadece genetik bir rahatsızlık değildir. Ailesinde hiç olmayan kişilerde de migrene rastlanabilir.

Dünya genelinde insanların %10’undan fazlası, hayatında mutlaka migrenden etkileniyor.

Tedavi

Migren tedavisinde başlangıçta hafif ağrı kesiciler kullanılır. Ayrıca kişide bulantı gibi bir şikayet de varsa antiemetik ilaç kullanması da önerilir.

Ancak kullanılan ilaçlar migreni tedavi etmez. Sadece sıklığını ve şiddetini değiştirir. Migren için geliştirilmiş bazı ilaçlar, öncenin migrenin gelmesini engeller, bu sayede migren rahatsızlığı daha az sıklıkla görülür.

 

 

Önceki İçerikDiş Çıkartan Bebeklere Ne Yapmalıyız?
Sonraki İçerikEpilepsi(Sara) Nedir? Tedavisi Nasıldır?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz