Mikrodalga Fırınlar Sağlığa Zararlı Mı?

Mikrodalga fırınlar, çağımızda artık her yerde kullanılıyor. Ancak halk arasında desteği olmayan birçok yanlış bilgi dolaşıyor. Özellikle Türkiye’de mikrodalga fırınlar zararlı olarak biliniyor. Ancak durum hiç öyle değil.

Çalışma Prensibi

Mikrodalga fırınlar; radyo dalgalarını kullanırlar. İçerisindeki mekanizma sayesinde yüksek frekanslı elektromanyetik dalgalar saçarak, besinlerin atomlarının titreştirip, birbirine sürtünerek ısınmasını sağlarlar.

Çalışma prensibi araştırıldığında, mikrodalga fırınların radyason yaydığına veya yemekleri kansorejen yaptığına dair hiçbir kanıya rastlanmamıştır. Çünkü kullandığı teknolojinin fiziksel etkileri dışında hiçbir etkisi yok.

Hatta mikrodalga fırınlar, yiyecekleri sıcaklığını çok fazla arttırmadığı için bazı kişiler tarafından da kullanışsız bulunuyor.

Sağlığa Zararı

Mikrodalga fırınların sağlığa zararlı olabilecek tek yanı, besinleri çok hızlı bir şekilde ısıtıyor olmalarıdır. Bu sebeple süt, et veya yumurta gibi besinlerin protein yapılarını bozabiliyor. Ancak bu durum, hızlı ısıtan diğer her ısıtıcı veya fırın için de geçerlidir.

Diğer bir konu ise, yiyeceklerin her yanını aynı oranda ısıtmıyor oluşudur. Bir tarafı aşırı sıcakken diğer tarafı dolaptan çıkardığınız hali gibi olabilir. Ancak bu durumun da sağlık açısından bir tehtidi yoktur.

Önceki İçerikHafızanızı Güçlendiren 5 Harika Besin!
Sonraki İçerikEpilepsi(Sara) Nedir? Tedavisi Nasıldır?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz