Teknoloji çağında telefon, bilgisayar ve tabletle olan yoğun ilişki vücudunuzda Tech Neck rahatsızlığı gibi negatif etkilere yol açabiliyor.

Akıllı telefonlara 7/24 bağımlı olmanın ciddi dezavantajları var. Kafanızı hiç kaldırmadan sürekli boyun eğik şekilde ekrana bakmak kas gerilimine, disk problemlerine, sinir tutulmasına neden olabiliyor. Boynun sürekli ileri doğru eğik şekildeki duruşu, omuz, baş ve kol ağrılarına, boyun bölgesinde kırışıklıklara, gıdı sarkmasına, köprücük kemiğinde buruşmaya ve duruş bozukluğuna sebep oluyor.

Genellikle 18 – 60 yaş arası görülen Tech Neck rahatsızlığının önüne geçmek için 7 yöntem uygulanabilir.

1. Limit koyun

Ekrana bakma sürenize limit koyun. Ekrana bakarak uzun süre geçirmek zorundaysanız, ara vermek faydalı olacaktır. Her 15-20 dakikada bir 3 dakika ara verme alışkanlığını geliştirmek duruşunuzu düzeltecektir.

2. Otomatik hatırlatma kurun.

Her 15-20 dakikada bir uyarılmak için telefonunuza alarm kurabilirsiniz.

3. Tablet tutucu kullanın.

Tablet ya da telefon tutucu boynun eğilme ve vücudun ileri doğru bükülme oranını düşürecektir.

4. Başlıklı sandalyelerde oturun.

Koltuğunuzu baş desteği olan bir koltukla değiştirin ve telefon, tablet veya bilgisayarla uğraşırken başınızın baş desteğine yaslandığından emin olun. Başınızın arkasının baş desteğine denk gelmesi demek, vücudun yanlış bir pozisyonda bükülmediği anlamına gelir.

5. Acıyı uyarıcı olarak kullanın.

Eğer boyun ve omuz bölgesi arasında acı deneyimliyorsanız, kollarda uyuşma veya karıncalanma varsa, baş ağrıları sıklaşıyorsa bunu bir uyarı olarak kabul edebilirsiniz. Bu uyarı sinyallerini dikkate alın ve duruşunuzu düzeltin.

6. Nemlendirici bakım uygulayın.

Boyun bölgesi göz kapağınızdaki deriyle aynı inceliğe ve hassasiyete sahiptir. Kırışıklıkları önlemek ve azaltmak için nemlendirici bakım uygulayabilirsiniz.

7. Boyun egzersizleri yapın.

Dik bir şekilde dururken başınızı sırasıyla öne, arkaya, sağa ve sola yatırın. Her yatırmadan sonra bir sonraki harekete geçmeden önce dik pozisyona geri dönün. 1-2 saniye bekledikten sonra bir sonraki harekete geçin. Örneğin, başınızı önce öne yatırın, esneyin ve dik duruma geri dönün; 1-2 saniye bekledikten sonra başınızı geriye yaslayın ve aynı hamleleri tekrar edin.

Dik bir şekilde dururken ellerinizle alnınızı kapatın. Ellerinizle başınızı geriye doğru iterken başınızı sabit tutmaya çalışın.

Aynı hareketi bu sefer ters yöne doğru uygulayın. Ellerinizi başınızın arkasına yerleştirin. Ellerinizle başınızı ileri doğru iterken başınızı sabit tutmaya çalışın.

Önceki makaleKahve Sevenlere Özel 21 Hediye Fikri
Sonraki makaleSentetik İlaçlara Alternatif 21 Doğal Antibiyotik
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here