Egzersizlerin en mütevazısı olan yürümenin, doğru yürüme teknikleri uygulanarak yapıldığında kilo vermenizde ne kadar etkili olduğunu biliyor muydunuz? 

Yürümeye Başlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

İlk 10 dakika orta hızda, rahat nefes alıp vereceğiniz şekilde başlamak çok önemli. Vücudunuzu uzun soluklu yürüyüşünüze hazırlamadan hızlanmayın. Kaslarınıza ısınması, kalbinize hazırlanması için süre verin.

Önemli İpuçları

Kilo verme amaçlı yürüyüşlerde bu küçük ama çok önemli teknikler oldukça etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır:

  • Çenenizi paralel şekilde tutarak, gözlerinizi ileriye odaklayarak, dik şekilde yürüyün. Başınız yere değil, karşıya bakmalı.
  • Omuzlarınız kulaklarınızdan uzakta olsun. Dik Dumalısınız.
  • Bu çok önemli; karnınızı hafifçe içeri çekin ve yürüyüş boyunca bırakmayın.

1

  • Kollarınızı aşağı salarak boş bir şeklide sallamayın. Dirsekleriniz belinizin iki yanında bükülü olsun, yürüme boyunca öne arkaya farkında olarak hareket ettirin.

2

  • Adımınızı atarken ayağınızı öne doğru uzatın ve topuktan başlayarak, ayağın etli kısmını ardından parmak uçlarını hissederek adımızı tamamlayın.

3Günde kaç adım?

Önce vücudunuza odaklanın ve tüm teknikleri bir araya getirmeye çalışın. Tüm vücut parçalarınızı doğru konuma getirdikten sonra ne kadar hızlı veya yavaş olduğunuza takılmayın. Çok yavaş olmadan yürümeye başlayın. Orta hızda bir ritim tutturmaya çalışın. Zaman geçtikçe daha hızlı olmaya başlayacaksınız.

Ortalama olarak günde 2000-2500 adım 1.6 km ye denk gelir ve 68 kg civarında bir insan bu şekilde yaklaşık 80 kcal harcar. Teknik uygulayarak yürüdüğünüzde daha fazla kalori harcarsınız çünkü daha fazla kasınızı aktif kullanırsınız.

Normal günlük aktivitenize ekstra 2000 adım eklediğinizde kilo almayı önler ve mevcut kilonuzu sabitlersiniz.

Sedanter yani fiziksel aktivitesi minimum olan insanların günde 6000 adım atmaya başladıklarında daha uzun yaşadıkları gözlenmiştir.

Çalışmalar günde 8000-10.000 adımın kilo vermeyi sağladığını göstermektedir.

Anlattığımız tekniklerle günde 7500 adım atarak bel çevrenizdeki incelmeyi görmeye başlayabilirsiniz!

Keyifli yürüyüşler…

Önceki İçerikEn Sık Duyduğumuz Moda Terimleri
Sonraki İçerikSağlıklı Yaşam İçin 10 Öneri
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz