Ayak Tabanı Neden Ağrır?

Bazı insanlarda sürekli olan, sızlama veya şiddetli ağrı şeklinde olan ayak tabanı ağrılarının pek çok farklı sebebi vardır. Bunlardan en bilineni yorgunluktur. Ancak ağrıların asıl sebebi her zaman yorgunluk olmayabilir.

Ayak tabanı ağrıları çoğu zaman katlanılmaz olabilir. Bu ağrılar genellikle ayak dengesinin bozulmasından kaynaklanır. Eğer ayak tabanı yere doğru şekilde basmıyorsa, bu bir süre sonra kalıcı hâle gelebilir. Ayak tabanları yere 3 noktadan basar ve yükü paylaşır. Bu 3 bölge parmakların gerisi yani ayağın ön kısmı, topuk ve tabanın dış kısmıdır. Eğer bunlardan bir tanesin yük eşitsizliği varsa, diğer kısımlar da ağrır.

En yaygın ayak tabanı rahatsızlığı: Morton nöroma

Morton nöromaya ayak ağrısı çekenlerde sıkça rastlanır. Bu hastalıkta ayak tabanı ve ayak tarak kemikleri sürekli ağrır. Bu hastalığın sebebi, ayaktaki beyne sinyal gönderen sinirlerin etrafındaki dokularda kalınlaşma olmasıdır. Kadınlarda rastlanma riski erkeklere oranla 10 kat fazladır.

Belirtileri

Genellikle ayak tabanında sürekli ağrı görülmesiyle ortaya çıkar. Ancak ayak parmaklarında uyuşma gibi etkileri de vardır. Özellikle topuklu ve dar ayakkabılar giyildiğinde ağrının şiddeti artar.

Tedavi

Fiziksel muayene ile teşhis edilebilir. Ele bir gelen bir kitle veya bazı bölgelerdeki takırtılar morton nöroma hastalığının habercisidir.

Tedavi için kişilerin ilk olarak spor ayakkabı modelleri denemeleri tavsiye ediliyor. Bunun yanında son dönemde ayak tabanına uygun özel kalıplar geliştirilip ayak altına yerleştirilebiliyor. Bu sorunları göz önüne alarak spor ayakkabı modellerini ayak rahatlığı ve ayak rahatsızlıkları konusunda özellikler geliştiren spor ayakkabılar alınmalı.

Ya da ayakkabı tabanına ekleyeceğiniz desteklen sayesinde şikayetinizi azaltabilirsiniz. Ancak ayak konusunda işi riske atmak pek akıllıca değildir. Bu yüzden özellikle rahatlığı ile öne çıkan spor ayakkabı modellerini denemenizi öneririz.

Kaliteli bir ayakkabı sayesinde, sinirin üzerindeki basıncı hafifletip, ayağınızdaki ağrıları azaltabilirsiniz.

Ayrıca uzmanlara göre; kortikosteroid enjeksiyonu ayaktaki ağrıları rahatlatarak, sinirde olmuş olan şişlikleri de azaltacaktır.

Önceki İçerikEn Hızlı Kilo Vermenizi Sağlayacak 3 Antrenman!
Sonraki İçerikAşka Olan İnancını Kaybetmiş Kişilerin Ortak Noktaları
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz