Neden Spor Yapmalıyız?

İnsanlar, sağlıklı bir şekilde yaşamak ve ömürlerini devam ettirmek için emek vermelidir. Şüphesiz ki; tüm hastalıkların bir ilacı vardır, ancak bu ilaçlar her zaman etkili sonuçlar vermez ve hasta olan kişi iyileşemez.

Ağrı kesicilerden, antidepresanlardan vs daha etkili ve daha sağlıklı bir ilaç vardır o da “spor”dur. Spor, insan yaşamı için olmazsa olmaz bir gereksinimdir. İnsan, hayatı boyunca yaptığı tercihler ve seçimlerle doğrusunu ve yanlışını bulur. Ve çoğu insan; spor yapmadan, yorulmadan, terlemeden diledikleri vücuda kavuşmak ve sağlıklı bir şekilde yaşamak ister. Tabi ki bu bir hayal…

Neden spor yapıyoruz?

Çünkü koşuşturmaca içerisinde geçen hayatımızda sağlımızı hep ihmal ediyoruz ya da ikinci plana atıyoruz. Oysaki hafta da 3-4 kere 90 dakikalık yürüyüş ve egzersizlerle bedensel ve ruhsal birçok hastalıktan kurtulmak mümkün. İşini ciddiye alarak, düzenli bir şekilde spor yapan kişi, uyku problemi çekmez. Kas gücünü arttıran spor, vücutta fazladan bulunan yağların atılmasına yardımcı olur ve kişiyi istediği sağlıklı/ fit bir vücuda kavuşturur. Disiplinli bir şekilde spor yapmaya özen gösteren kişi, fast food gibi yanlış beslenme biçiminin aksine daha doğal ve taze besinler tercih ederek yapmış olduğu sporun katkısını daha çok görür.

Çünkü spor sayesinde, solunum ve dolaşım yollarımız daha düzenli bir şekilde çalışmaktadır ve daha rahat nefes alarak, vücuttaki kanın daha sağlıklı bir şekilde diğer kanallara ulaşmasına yardımcı oluruz. Düzenli bir şekilde yapılan spor, bizi kilo almaktan korur ve toplum içerisinde fiziksel özelliğimizden dolayı utanma, pasif kalma ve özgüven eksikliğini ortadan kaldırır. Spor yapan kişinin cildi ve saçı da diğer uzuvları gibi sağlıklıdır. Daima ışıl ışıldır ve spor sayesinde sivilce/ akne gibi istenmeyen yaralar cilde temas etmez.

İşte tüm bu sebeplerden dolayı “spor yapıyoruz”…

Önceki İçerikGünde sadece 20 dakika meditasyon ile yaşlanmanın önüne set koyun!
Sonraki İçerikBahar yorgunluğunu atmak için öneriler
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz