Hibiskus Çayının Özellikleri

Sağlıklı olmasıyla adından söz ettiren bir çok bitki çayı olduğunu biliyoruz. Ancak aralarında öyle bir tanesi var ki, neredeyse her derda deva. Doğanın bize sunduğu bu güzellikten bahsetmek istiyoruz bugün; onun adı Hibiskus! Çay çeşitlerinin arasında kendini belli ediyor ve faydaları saymakla bitmiyor. Peki nedir bu Hibiskus çayı? Nasıl tüketilir? Faydaları, zararları, yan etkileri… Cevabını merak ettiğiniz tüm sorular bu yazıda. 

 

Hibiskus Çayı Nedir? 

Agua de Jamaica olarak da bilinen Hibiskus çay, Hibiscus sabdariffa bilimsel adıyla bilinen hibiskus bitkisinin bir kısmı, özellikle çiçeği kaynatılarak hazırlanır. Hibiskus çay, yakut kırmızısı veya koyu eflatun rengindedir. Bu çay için en faydalı bitki çayı desek abartmış olmayız. 

Hibiskus Çayı Nasıl Yapılır?

Hibiskus çayı yapmak çok kolaydır; tek ihtiyacınız olan bir demlik, su, hibiskus çiçeği ve şeker veya bal.

 

1: Demliğe 2 su bardağı su ekleyin. Kaynama derecesine getirin.

2: Üzerine 2 yemek kaşığı kurutulmuş hibiskus bitkisini ekleyin.

3: 10 dakika demlendikten sonra istediğiniz sıcaklıkta tüketebilirsiniz.

Hibiskus Çayının Faydaları 

  • Kan basıncını yönetir 
  • Kilo verdirir 
  • Kolestrolü düşürür 
  • Karaciğeri korur 
  • Anti-Kanserdir 
  • Adet ağrısını geçirir 
  • Doğal antidepresandır 
  • Sindirimi geliştirir 
  • Susuzluk gidericidir 

Hibiskus Çayını Kimler İçemez? 

Genellikle diyabet hastaları ve hamile kadınların içmemesi önerilir. Ancak yine de kendi doktorunuza danışmanızda fayda vardır. 

Hibiskus Çayının Tadı Nasıl? 

Hibiskus Çayı oldukça ekşi bir tada sahiptir. İçine atılacak bir şeker ile tadı dengelenebilir. Damak zevkine göre sıcak veya soğuk tüketilebilir. Bir kış çayı olmasının yanında, yaz mevsiminde de oldukça tüketilmektedir. 

Hibiskus Çayının Yan Etkileri 

Hibiskus çayı sağlık arttırıcı ve doğal kilo kaybı güçlendirici olsa da, bilmeniz gereken yan etkileri vardır. Bu yüzden tüketmeden önce bunları incelemeniz önemlidir. 

a)Düşük Tansiyonlu biri iseniz…

Solgunluğa, baş dönmesine neden olabilir ve düşük tansiyonu olan biri tarafından tüketilirse, kalbe veya beyine bile zarar verebilir. 

b)Hamilelik ve Doğurganlık

Hibiskus çayı, özellikle uterus veya pelvik bölgede adet kanamasını veya kan akışını uyarabilen etkileri nedeniyle, hamile kadınlar için önerilmez.  

Titreme, kabızlık ve mide rahatsızlığına neden olabilir. Hormonal tedavi gören ya da doğum kontrol hapı alanlar için, bu çeşit çayın tüketilmesi konusunda sağlık uzmanınıza danışmanız önerilir.  

c)Diyabet ve Cerrahi

Hibiskus, kan şekeri seviyesini düşürebilir. Bu nedenle diyabet hastasıysanız veya bir ameliyat geçirmeyi planlıyorsanız doktorunuza danışmanız önerilir.  

 

 

 

 

 

Önceki İçerikAdet Gecikmesi ve Sancısına Karşı Çözümler
Sonraki İçerikApiterapi Nedir?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.