Ofiste Beslenmenin Püf Noktaları

Ofis ortamlarında çalışanlar iyi bilir, genelde saatlerce masa başında bilgisayara bakarak öğlen ve çay molası haricinde neredeyse hareketsiz bir şekilde günü bitirirler. Dolayısıyla gün boyu zaten hareketsiz kalan vücudun giderek sağlığı bozulacağından ve kilo artışı gözlemleneceğinden ofis ortamında beslenmeye çok dikkat etmek gerekmektedir. Tabii ki herkesin ofis ortamında ki çalışma şartları, işe başlama ve bitiş saatleri, taşıma araçları yani servisler, yaptıkları işin niteliği vs.. gibi pek çok etken farklılık göstermektedir. Dolayısıyla insan vücuduna yapmış olduğu etkisi de aynı olmayacaktır. Biz de iyi21 ekibi olarak sizlere ofiste beslenmenin püf noktalarından bahsetmek istiyoruz.

Beslenmeye sadece ofis ortamında değil tüm yaşamımı oyunca nerede olursak olalım hangi işi yapıyorsak yapalım oldukça dikkat etmemiz gerekmektedir. ancak bazı iş ortamları daha aktif olmayı gerektirirken bazı işler de tam tersine fiziksel aktiflik yerine daha çok beyin gücü gerektirmektedir. Ofis ortamları da işte tam da böyledir. ofis ortamında çalışanların ilk önce dikkat etmeleri gereken şey sabah kahvaltısıdır. İşe geç kalacağım, trafik var telaşıyla kahvaltı yapmadan evden çıkmak güne  deyim yerindeyse 1-0 yenik başlamak gibidir. Günün en önemli öğünü olduğunu her fırsatta tekrarlıyoruz. Bir düşünsenize yaklaşık olarak 8 saat uyuyoruz ve sabah uyandığımızda da vücut kendine gelmesi için yakıta ihtiyaç duyacaktır. İşte bu yakıt da tahmin ettiğiniz gibi kahvaltıdır. Aksi takdirde erkenden yorgunluk çöker kan şekeri bir süre sonra hızla düşmeye başlar ve beslenme ihtiyacını da sadece abur cubur diye tabir ettiğimiz şeker çikolatayla gidermeye başlarız.

Ofiste beslenmede yapılan ikinci hata ise iş yoğunluğu nedeniyle öğle yemeğini yememe veya geç bir saate ertelemektir. Bu da vücuda oldukça zarar vermektedir. Bu kan şekerinin olduğundan iki kat daha fazla düşmesine neden olur ve vücudun bütün ritmini bir anda bozmaya yeterli bir sebeptir.

Unutmayalım ki beslenemeyen bir vücutta beyin de yeteri oranda çalışmaz, konsantrasyon yetisi azalır, algıda problem oluşur ve vücut aşırı derecede yorgun düşeceğinden bir süre sonra da performansı etkileyecektir.

Önceki İçerikDiyet Yaparken Yenmemesi Gereken Besinler
Sonraki İçerikYumurtalık Kanseri
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz