Pilates Nedir?

Daha önceki “pilates nedir” başlıklı yazımızı okumayanlar yada kaçıranlar için pilates hakkında bilinmesi gereken noktalara tekrardan değinmek istedik.

Spor yapmak çoğu zaman yorucu olduğundan yada uygun ortam bulunamadığından aksatılmış, ertelenmiş olabilir. Ancak, vücudu yormadan çok ciddi bir ağrı hissetmeden, kasları zorlamadan da spor yapmak ve iyi sonuçlar almak ve bu sporu evlerinizde de yapmanız oldukça kolay. İhtiyacınız olan tek şey bir adet pilates topu.

Pilates Sporu

Pilates sporu; denge ve kas geliştirme, yağ yakma işlemlerini aynı anda tamamlamaktadır. Bu spordaki ilk ancak en önemli adım olan denge sağlandığı takdirde gerisi çorap söküğü gibi gelecektir. Ayrıca tecrübelerimden yola çıkarak şunu söylemeliyim ki bir çok spor dalından daha eğlenceli ve komik J

Pilates sayesinde; karın, bel, kalçalar, bacak ve kol kasları güçlendirilip, vücudun neredeyse tüm bölgelerindeki yağlardan da kısa sürede kurtulmanız mümkündür. Ayrıca vücudu sıkılaştırmanın yanında yer yer selülitlerinizden de kurtulabilir böylece yaza daha heyecanlı ve pozitif bir giriş yapabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiklerimizden başka pilatesin bir de, psikoloji, konsantrasyon ve hafızayı da güçlendirdiği muhakkak. Dedik ya eğlenceli bir spor ve denge gerektirir. Pilates yaparak hem eğlenebilir, hem de istediğiniz o ideal vücut yapısına kavuşarak psikolojik olarak kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlayabilirsiniz. Bunun yanında, dengeyi sağlamak için zihninizi kullanacağınız için de aynı zamanda konsantrasyon hakimiyetinizi de kazanmış olacaksınız.

Pilatesin Yararları

Pilates sayesinde yapabileceğiniz vücut hareketlerini tekrarlayalım,

  • denge duruşu ( C Harfi pozisyonu),
  • Popo sıkılaştırma hareketleri,
  • Bel ve yan bölgelerini çalıştırma,
  • Yarım mekik hareketi,

Pilates hakkında sizlere ikinci kez bir takım bilgiler vermeye çalıştık. Sizlerde alışılagelmiş spor dallarından sıkıldıysanız pilates sizler için farklı bir tercih olabilir. Biz iyi21.com olarak sizlere bunu tavsiye ediyoruz. ve inanıyoruz ki bu sporu yaparken oldukça eğleneceksiniz.

Önceki İçerikKadınlarda Meme Kanseri Riski !
Sonraki İçerikPilates Nedir?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz