Regl Nedir?

Regl ne demek, kadınların her ay yaşamış olduğu doğal bir döngüdür. Bu doğal döngü genel olarak ağrılı geçse de faydaları saymakla bitmemektedir. Vücut için birçok faydası bulunan regl, her ay 21 günlük periyotlar halinde birbirini takip etmektedir. Bu periyotların uzunluğu değişiklik gösterse de genel olarak 4 ile 10 gün arası sürmektedir. Devam eden bu periyotlar sırasında vücuttan kirli kan ve döllenemeyecek durumdaki yumurtalar dışarıya atılırken. Kadın vücudunu bir sonraki doğurganlığa hazırlamaktadır. Vücudun hazır olması sırasında ağrılar ve kramplar ile karşı karşıya kalabiliriz. Bu bazı kadınlarda normal olsa da bazı kadınlarda çok şiddetli olabiliyor. Şiddetli ağrı hissedildiği dönemlerde, adet sancısı için ağrı kesiciler alınır. İlaç almak yerine daha doğal ve adet sanınızı anında geçirecek çözümleri sizler için derledik. Keyifli okumalar dileriz!

Regl Sancısı Neden Çok Şiddetli Olur?

Regl Nedir? Özellikle kadınlardaki kadınlık hormonu, rahimlerdeki kasılmaları da tetikler. Kadınlardaki kadınlık homonu ne kadar artarsa regl sancıları da o kadar artar. Bu sebepten dolayıdır ki regl sancıları reglin başlangıcında meydana gelir ve 2 ile 3 gün arasında son bulurlar. Buna ek olarak Ayrıca servikal darlık, endometriozis, uterin fibroidleri, pelvik inflamatuar hastalık ve adenomyozis  gibi kadın hastalıkları da regl sancısının şiddetli olmasına neden olur.

Regl Sancısını Ne Geçirir?

Regl olduğumuz dönemlerde, her kadının aklında tek bir soru oluşmaktadır; Adet sancısını en çabuk ne geçirir? Bu sorunuza cevap olabilecek tüm ürünler şunlardır;

-Maydanoz

maydanoz_regl_faydalari_Maydanoz yapısındaki antioksidanlar sayesinde, cildi temizleyen iyi bir antioksidan deposudur. Bu sayede rahimde bulunan kirli kanı ve döllenmemiş yumurtaları hızlı bir şekilde atıp, kanamayı anında başlattığından dolayı regl ağrılarını anında kesen sebzelerdendir.

-Zencefil

zerdacal_rel_agrisina_faydalari_

Zencefil bitkisi Maydanoz gibi antioksidan deposu olduğundan dolayı, reglı anında söktürür. Regl kanaması anında başladığından dolayı hem regl ağrınız anında kesilir hem de regliniz anında başlar. Limon ve bal karışımıyla beraber çay şeklinde tüketebilirsiniz. Günde 3 bardak şeklinde içebilirsiniz

-Fesleğen

Fesleğen regl ağrısı ve kramplarını geçirmekte etkili bitkilerden birisidir. Yapısındaki kafeik asitten dolayı regl adet sancılarının anında geçmesini sağlar. Çay şeklinde rahatlıkla tüketebileceğiniz Fesleğeni günde bir bardak şeklinde içebilirsiniz.

-Tarçın

Tarçın regl sancısını rahatlatan, ödem atan  ve regl ağrısını geçiren bir baharattır. Bu özelliği sayesinde regl dönemlerinde sıklıkla tüketilebilir baharatların başında gelmektedir. Sıcak su ve biraz bal ile içebileceğiniz tarçını çay gibi içebilirsiniz. Günde 2-3 bardak içebilirsiniz böylelikle regl sancılarınız anında kesildiğini göreceksiniz.

-Şeker Kamışı Pekmezi

Regl ağrısı konusunda oldukça etkili seçeneklerden birisidir. Kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, manganez, B6 vitamini ve selenyum açısından oldukça zengin olan şeker kamışı pekmezi, kanın pıhtılaşmasını sağlayarak, vücuttan rahatlıkla atılmasını sağlar ve rahim duvarı kaslarının gevşemesini sağlar. Böylece regl sancısı azalır.

-Zerdeçal

Zerdeçal bitkisi doğadaki en güçlü antioksidan kaynaklarından birisidir. Bu özelliği sayesinde regl döneminde oluşan döllenemeyecek durumda olan yumurta ve kan kalıntılarını vücuttan başarılı bir şekilde atmaktadır. Bu sayede regl sancıları ve ağrıları anında kesilerek, ağrısız bir regl dönemi geçirirmiş olursunuz.

-Muz

regl_sancisi_Yüksek oranda B6 vitamini içeren muz meyvesi, regl dönemlerinde çekilen adet sancısı ve ağrılarını büyük bir oranda geçirmektedir. Adet döneminde tüketeceğiniz 1 tam porsiyon regl sancılarınızın dinmesine yardımcı olacaktır.

Önceki İçerikTürk Sinemasının 2023 Yılında En Çok İzlenen Filmleri
Sonraki İçerikEfsanevi KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Kimdir?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.