Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmesi hem erkeklerin hem de kadınların karşılaştığı yaygın bir problemdir. Erken alınan önlemlerle saç dökülmesi probleminin önüne geçilebilir.
Bu yazımızda sizlere saç dökülmesinin bilinen popüler nedenlerini sıraladık.

1. Stres

Stresin her türlüsü vücut için genel olarak zararlıdır. Özellikle ameliyat ve hastalık gibi vücutta fiziksel strese neden olan olaylar saç dökülmesine neden olmaktadır.

2. Protein eksikliği

Yapılan araştırmalara göre protein eksikliğinin saç dökülmesine neden olduğu bulunmuştur. Özellikle diyet yapanların protein alımına dikkat etmesi gerekmekte.

3. Fazla A vitamini

Vitamin takviyesi kullanan kişilerde görünen aşırı A vitamini alımının saç dökülmesine neden olduğu bilinmektedir.

4. Menopoz ve Hamilelik

Özellikle kadınsal hormonların değiştiği dönemlerde saç dökülmeleri fazlasıyla görülür.

5. Kalıtım

Hem kadın hem de erkeklerde saç dökülmesi aileden geliyor olabilir. Özellikle belirli yaşlardan sonra ortaya çıkan saç dökülmesinin temel sebebi genler olabilir.

6. Kansızlık

Anemi toplumumuzda 10 kadından 1’inde görülmektedir. Bu da saç dökülmesine neden olmaktadır. Demir eksikliği kaynaklı saç dökülmesi, demir takviyesiyle giderilebilir.

7. Tiroid bezi bozukluğu

Bilindiği üzere tiroid bezinden kritik hormonlar salgılanır. Tiroid bezinin dengesiz hormon salgılaması sonucu, saç dökülmesi ortaya çıkabilir.

8. B vitamini eksikliği

9. Bağışıklık sistemi bozukluğu

Aşırı aktif bağışıklık sistemi olan kişilerde bir süre sonra vücut saçları yabancı olarak algılayabilir. Bunun sonucunda vücut saçları hedef alır.

10. Ani Kilo Kaybı

Hızlı kilo kaybı saç dökülmesine neden olabilir.

11. Kemoterapi

Kemoterapi sırasında alınan ilaçlar saçların dökülmesine neden olur. Ancak kemoterapi bittikten sonra saçlar tekrar çıkar.

12. Bazı İlaçlar

13. Saçlarla Oynama ve Aşırı Şekillendirme

Önceki İçerikSoda Kilo Aldırıyor mu?
Sonraki İçerikKansere İyi Geliyor!
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz