Sağlıklı Uyku

Günümüz Türkiye’sinde yaşam şartları ne yazık ki her geçen gün daha da zorlaşmaktadır. İşsizlik, günlük trafik, insanların birbirlerine olan tahammülsüzlüğü vs… dolayısıyla bu gibi durumlar sonucunda da insanlarda stres denen “çağın hastalığı” baş göstermektedir.

Siz de takdir edersiniz ki stresin değmediği organ yoktur. Yani, tüm vücut kimyasını alt üst etmeye ve en önemlisi de uyku düzenini bozmaya tek başına yeterli bir etkendir. Sağlıklı ve düzenli bir uykunun vücuda olan yararları saymakla bitmez. Uyku düzeni bozulan bir insan bu duruma çare olması açısında milyarlarca lira para harcayarak terapi merkezlerinde tedavi olmaya çalışırlar. Ancak, sağlıklı uyku uyumak bu kadar zor mu? Tabii ki değil. Günlük yaşantımızı bir düzene koyup, birkaç küçük değişiklik ile uyku sorununu düzeltmek mümkündür.

Sağlıklı Bir Uyku İçin Ne Yapmalıyız?

Bilirsiniz, ilköğretim çağındaki çocuklara daha eğitime ilk başladıkları zaman uykuya dair “erken yat, erken kalk” mantığı aşılanmaktadır. Bizde diyoruz ki, elbette ki erken yatmak her zaman için daha sağlıklıdır. Ancak, yatış saati kaç olursa olsun mutlaka aynı saatte kalkın. Bunu bir yaşam tarzı haline getirirseniz bir süre sonra siz istemeseniz de belirlenen saatte vücut uyanmak isteyecektir.

Gün içinde bazen şekerleme diye tabir ettiğimiz yaklaşık 15 – 20 dakikalık bir süre ile uykuya dalarız. Bunu her gün belirli aralıklarla yapıyorsanız sorun yok. Ancak, belirsiz aralıklarla bunu uygulamak uyku düzenini bozacaktır. Yani, ya gün içerisinde hiç uyumayın, ya da her gün düzenli olarak bir miktar şekerleme yapın.

Bunlardan başka, uyumadan en az 3 saat önce yemek yememek, hafif egzersizler yapmak, rutin streslerden uzaklaşmak uyku düzeni için iyileştirici olacaktır, ayrıca; uzmanlara göre yatak odasını fazla eşyalarla doldurmak da uykusuzluk yaratabilmektedir. O nedenle yatak odanızı gayet sade bir şekilde düzenleyip yatmadan önce de havalandırmanız sağlıklı bir uyku çekmek için fayda sağlayacaktır.

Sağlık, beslenme, spor, moda, cinsellik ve daha bir çok alanda aradığınız bir çok bilgiyi bulabileceğiniz adresiniz www.iyi21.com

Önceki İçerikKoşucuların Sahip Olduğu Alışkanlıklar
Sonraki İçerikSağlıklı Beslenme
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz