Sağlıklı yağlar ile yaşam kalitenizi artırabileceğinizi biliyor muydunuz? Eğer bilmiyorsanız, bu yazımızı dikkatle okumalısın.

Sağlıklı Yağlar

“Yağın sağlıklısı mı olurmuş?” demeyin, çünkü oluyor. Vücudumuzun sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam edebilmesi için günlük almamız gereken belirli bir seviyede yağ var.

Sadece günlük tükettiğiniz yağları, sağlıklılarıyla değiştirdiğimizde genel ölüm riskinizi %27 oranında düşürmüş oluyorsunuz.

1. Yumurta

Yumurtanın içinde sağlıklı yağlar dışında, ciddi oranda protein ve vitamin de var. Ayrıca içindeki omega-3 sayesinde, yumurta yemek için mükemmel bir gıda haline geliyor.

2. Meyve ve Sebze Sağlıklı Yağlar

Hindistan cevizi yağı verebileceğimiz en iyi örnekler arasında. Çünkü günlük diyetinize hindistan cevizi yağını ekleyerek, kilo verme hızınızı arttırabilirsiniz.

3. Fındık ve Fıstık

Fındık ve fıstıklar bitkilerin aslında tohumu oldukları için, içlerinde bir bitkiyi oluşturacak bütün besinleri bulunduruyorlar. Bu yüzden fındık ve fıstıklar inanılmaz kaliteli bir besin kaynağı. Sadece fındık ve fıstık da değil, bunun yanında badem, kaju, çekirdek gibi yemişler de çok sağlıklıdır. Günde mutlaka 1 avuç kadar yemeyi sakın unutmayın.

4. Zeytin Sağlıklı Yağlar

Hem zeytin hem de zeytin yağı tüketmek vücut için çok önemlidir. İçindeki bileşenler sayesinde kolesterolünüzü düşürür ve kan basıncınızı düzenler.

5. Avokado

Avokado genel itibariyle tam bir vitamin deposudur. Ayrıca içinde bulundurduğu yağlar sayesinde son derece önemli bir meyvedir.

6. Balık Sağlıklı Yağlar

Balıklar yaşantımızı devam ettirebilmek için çok önemli bir besin ve yağ kaynağıdır. Yaşantımıza bolca balık ekleyerek; yaşlanmayı geciktirip, ömrünüzü uzatabilirsiniz. Çünkü içinde en çok omega-3 bulunduran besin, balıktır.

7. Tohumlar

Tohumlar içlerinde birçok besini barındırır. Susam, keten tohumu, çörek otu gibi besinler içlerindeki yağlar nedeniyle çok sağlıklıdır.

Önceki İçerikSağlık, Stres ve Pokemon Go!
Sonraki İçerikAdet Sancısına Ne İyi Gelir?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.