Sıcak havalarda vücudu koruma yöntemleri denince akla gelen iki şeyden biri beslenme diğeri ise kılık kıyafettir. Daha önceki yazımızı takip edenler bilir, aşırı güneşli havalarda ne giymeli? sorusuna cevap vermek anlamında bir yazı paylaşmıştık.

Kısaca tekrar etmek gerekirse; sıcak havalarda vücudun özellikle de cildin zarar görmemesi için daha çok vücudu sarmayan rahat, ince ve pamuklu giysiler tercih edilmelidir. Çünkü; bunalmayla birlikte terleme sonucunda vücuttaki toksinler atılır ve eğer giysi sentetik yada polyester tarzında bir kumaştan yapılmışsa bakteriler üremeye başlar ve ciltte meydana gelen bakteriler sonucunda ki mantar hastalıkları da çok ciddi deri hastalıklarındandır.

Ayrıca yaz aylarında güneşin zararlı ışınları cilde zarar vereceğinden, yüksek faktörlü güneş kremleri kullanarak daha çok açık renkli güneş ışınlarını kırarak geçirgenliği engelleyen kıyafetler tercih edilmelidir. Bunun yanında ayakkabı seçiminde de ayağı belli noktalarda açıkta bırakan yada tamamen görünmesini sağlayan ayakkabılar tercih edilmelidir.

Sıcak havalarda vücudu korumak için sadece kılık kıyafet değil aynı zamanda beslenmeye de çok dikkat etmek gerekir. Özellikle fazla kiloları olan insanlar yaz aylarının bunaltıcı sıcaklarında kendilerini oldukça kötü hisseder ve yazın tadını çıkarmak yerine evlerine yada kapalı ortamlara tıkılıp kalırlar. Yaza girmeden önce diyet yapamayan insanların en azından sıcak havalarda terlemeyle birlikte vücuttan attıkları tuz miktarını dengelemek adına tuz tüketimine dikkat ederek bol bol su tüketmelidirler. Ayrıca, yağlı yiyecekler yerine daha çok sebze ağırlıklı yiyecekler, salatalar, hafif çorbalar, yoğur gibi besinler tercih etmelidirler.

Sizlere sıcak havalarda vücudu korunmak için bir takım bilgiler vermeye çalıştık. elbette ki pek çok kişinin bildiği ve uyguladığı şeyler bunlar. Bizim ki biraz da hatırlatmak maksadıyla paylaşılmış bir yazıdır. Sıcak havalarda nasıl giyinmeliyiz yada sağlığımızı nasıl korumalıyız, nasıl beslenmeliyiz gibi konular hakkında da geniş bilgi için sayfamızdaki diğer yazılara bir göz atmalısınız.

Önceki İçerikAşırı Güneşli Havalarda Nasıl Giyinmeli?
Sonraki İçerikÇocukların Güvenli İnternet Kullanımı Nasıl Olmalıdır?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz