Spor Yaptıktan Sonra Yemek Yemeli Miyiz?

Spordan sonra yemek yeme konusunda her kafadan farklı bir ses çıkıyor. Bazıları hızlı kilo vermek için yemek yememeniz gerektiğini söylerken bazıları da her spordan sonra karnını tıka basa doyuruyor. Peki hangisi doğru?

Aslında her ikisi de doğru değil. Spor esnasında karnınızın dolu olması sizi rahatsız edeceği için sporu hafif aç karınla yapmanızda fayda var. Spordan sonra tüketeceğiniz besinler, hafif ve besleyici olmalıdır. Özellikle, sporu kilo vermek amacıyla yapan kişilerin aşırı karbonhidrat tüketiminden uzak durması gerekiyor.

Sporunuz bittikten sonra 30 ile 60 dakika içinde yemek yemeye dikkat edin.

Spordan sonra özellikle protein ağırlıklı beslenmekte fayda var. Alacağınız proteinler direkt olarak sizi besleyecektir. Ayrıca protein alırken, tamamıyla karbonhidrat tüketiminden uzak durmayın. Günlük karbonhidrat ihtiyacınızı karşılayacak kadar alın. Protein olarak zengin besinler arasında; tavuğun göğüs eti veya hindi eti, balık, peynir, tofu, barbunya, yumurta, yoğurt, yemişler (fındık, ceviz, badem, fıstık) bulunmaktadır. Bu besinleri spordan sonra rahatlıkla tüketebilirsiniz. Ayrıca bu besinler protein olarak yoğun olduğu için kas gelişiminde de sizlere fayda sağlayacaktır.

Önceki makaleBurç Tarihleri Değişti!
Sonraki makaleBahar Yorgunluğunun İlacı!
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here