Spordan Sonra Beslenme

Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmanın yolu hiç şüphesiz spor yapmaktan geçiyor öyle değil mi? Spor, doğru ve düzenli solunum yapma yetisini güçlendirir, salgılanan ter sayesinde de vücuttaki toksinlerden kurtulmamıza yardımcı olur ve yaşlanmayı geciktirir vs. çoğu zaman da bir çok insanın fazla kilolarından kurtulmak için tercih ettiği bir yöntemdir.

Zira; dünya geneline baktığımızda genetiği değiştirilmiş gıdalar ve fast food yiyecekler nedeniyle ne kadar çaba sarf edilirse edilsin yine de kilo artışının önüne geçilemiyor. Bu nedenle de yeterli ve düzenli olarak spor yapmak gerekiyor. Ancak sadece spor yapmak yeterli mi? Elbette ki hayır. Spor yaptıktan sonra aklımıza ilk olarak bir soru takılır,“spordan sonra nasıl beslenmeli ve ne yemeli?”

Biz de iyi21.com ekibi olarak sizlere spor sonrasında beslenmenin nasıl olması gerektiğine dair bir takım bilgiler vermek istiyoruz.

Spor Sonrası Beslenme

Spor yaparak döktüğünüz onca terin bir faydasını görmek istiyorsanız spor öncesinde ve sonrasında beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. Spordan sonra ne yemeli? sorusuna en iyi cevap niteliğinde beslenmeye ilişkin unsurları madde madde sıralayacak olursak;
● Öncelikle spor sonrasındaki ilk 30 ila 60 dakikalık zaman diliminde yemeye dikkat etmeliyiz. Çünkü spordan sonraki ilk 45 dakika içerisinde kan çok hızlı pompalanmaya devam edecektir, bu sürede beslendiğimiz takdirde kaslar bir nevi tamir edilecektir. En azından vücudun harcadığı enerjiyi toparlamak ve karaciğerin protein ihtiyacını gidermek adına bir elma ve birkaç kuruyemiş ile yeterli miktarda su alabiliriz.
● Vücudun protein ihtiyacını karşılamak için(Tavuk ve hindi eti, peynir, yoğurt, yumurta, barbunya, fındık, fıstık, badem, kabak çekirdeği gibi..) protein açısından zengin besinleri tüketebiliriz.
● Karaciğerin yıpranmaması için karbonhidrat açığını kapatmak gerekir bu nedenle(tam tahıllı gıdalar, kiraz, fasulye, muz, üzüm, mısır, esmer pirinç) gibi karbonhidrat deposu besinler tüketilmelidir.
● Tabi ki sıvı ihtiyacı… spor öncesinde ve sonrasında ideal sıvı tüketimi (spordan 2 saat öncesinde iki su bardağı, egzersiz esnasında her 15 dakikada bir yarım su bardağı su) şeklinde olmalıdır.
Bu arada, her vücudun farklı farklı reaksiyonlar gösterdiğini unutmayın, bu nedenle kendiniz için en doğru olan beslenme şeklini belirlemek için deneme yanılma yöntemi uygulayabilirsiniz, bunu da dikkatli olmak adına küçük notlar tutarak yapabilirsiniz.
Sayfamızı takip etmeye devam edin.

Önceki İçerikAnne Baba Tutumları
Sonraki İçerik10 Adımda Doğal Makyajın Püf Noktaları
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz