Hayatınızda sadece birkaç şeyi değiştirmek kilonuzu dengelemek için yeterli imkanı sağlayabilir.

Kilo ile stres arasındaki ilişki zaman zaman hepimizin aklına takılan bir konu olmuştur. Özellikle kilo vermek isteyenler mutlu oldukları, keyifli vakit geçirdikleri ve kilo vermeyi düşünmedikleri zamanlarda farklı bir biçimde fit ve sağlıklı hissettiklerini fark edebilirler. Diğer taraftan stres ve endişe halinde vücut kendini rahat hissetmez, kilo verme işlemleri başarıya ulaşmakta zorlanır.

Bunun nedeni kilo ile stres arasında doğrudan ilişki olmasıdır.

Herhangi bir sebepten ötürü stres altında hissetmeye başlanıldığı anda beyin de eş zamanlı olarak alarm sistemini çalıştırır. Vücuda stres haline geçiyoruz sinyalleri göndermeye başlar. Vücut, biyolojik tarihi gereğince bu stres durumunun sizin iş yerinizdeki sorunlardan veya sevgilinizle olan anlaşmazlıktan kaynaklı olduğunu bilemez. Bunun daha ilkel bir mesele olduğunu bir alan kavgası veya savaş hali olduğunu düşünür ve vücudu savaş poziyonuna sokar.

Evet, her ne sebepten stres olursanız olun vücudunuz bunun bir 3. Dünya Savaşı olduğunu düşünecek ve sizi savaş ya da savaş! pozisyonuna getirecektir. Bunun bir ölüm kalım meselesi olduğunu düşünen ve sizi hayatta tutmak isteyen organizma, güdüsel olarak size zor zamanlarda kullanabileceğiniz bir yağ deposu hazırlamaya başlar.

Diğer taraftan enerji rezervleri tüketildiğinde vücut bu sefer de kortizol salgılamaya başlar ki bu, kalori formunda daha fazla enerjiye ihtiyacınız olduğunun tüm vücudunuza duyurusudur. Bu duyuruyla birlikte, o stres halinde bir türlü anlam veremediğiniz acıkmalar, yüksek kalorili abur cubur tüketme adına karşı konulmaz arzular açığa çıkar.

Hal böyleyken kilo vermek gibi bir isteğiniz varsa ve bir de kilo veremediğiniz için stres oluyorsanız bilime kulak vermenizin zamanı gelmiş demektir.

Vücudun stres neticesinde girdiği alarm durumu çok sık başımıza gelebilir. Bunun önüne geçmek için strese girdiğiniz kadar, rahatlamayı ve gevşemeyi de bilmek gerekir.

Alarm durumlarından çıkmak için 6 basit yöntem

1) Esneme hareketleri ile gevşeyin.

2) Yavaşlayın ve medite olun.

Modern çağın telaşından uzaklaşıp meditasyon ve nefes egzersizleri yapmak, ağırdan almak stres anında geri adım atmanın, kendinizle stres verici konu arasına mesafe koymanın yollarını gösterir.

3) Yavaş beslenin.

Yeme eylemi en önemli insani faaliyetleriniz arasındadır. Çabucak geçiştirmeye çalışmadan özenli ve sağlıklı beslenme vücudunuzu stres halinden uzak tutacaktır.

4) Kendinizi öncelik haline getirin.

Sosyal çevreniz dahilinde arkadaşlarınız, aileniz veya partneriniz talepkar olabilir. Siz bu talepleri karşılayamadığınızda ilişkileriniz stres verici olmaya başlayabilir. Kendinizden verecek duruma gelebilmek için önce kendi ihtiyaçlarınızı karşılamalısınız.

5) Yeni perspektifler edinin.

Olayları farklı perspektiflerden ele almak, alışık olduğunuz düzene reform getirmek sizin için yapıcı olacaktır. Örneğin “Hayır” demeyi bilmiyor olabilir ve yapmak istemediğiniz şeyleri yapmak zorunda olduğunuz yönünde koşullanmış olabilirsiniz. Bakış açınızı değiştirmek, bazı şeylerin reddedilebilir olduğunu görmek sizi rahatlatacaktır.

6) Bitkisel takviyeden faydalanın.

Yasemin, melisa ve papatya gibi bitki çayları stres seviyenizi azaltacak, gevşemenizi sağlayacaktır.

Önceki İçerikÇocuklarda Uyku Düzeni Sağlamak İçin 8 Öneri
Sonraki İçerikÜç Günlük Bir Maceraya Var Mısınız?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz