Tatlandırıcılar, şekerin yerine kullanılan, birlikte kullanıldığı ürünü tatlandıran az enerjili kimyasal maddelerdir. Piyasada birçok tatlandırıcı bulunmaktadır. Tatlandırıcının kullanılma sebebi; şekerin içerdiği fazla enerjiyi almayarak insanların formlarını korumasıdır.

Ayrıca aşırı şeker tüketimiyle birlikte vücutta ortaya çıkacak şeker hastalığı gibi pek çok farklı hastalık vardır. Bu yüzden insanlar sürekli olarak şekere alternatif olacak bir madde bulmaya çalışmışlardır.

Sağlık ve Tatlandırıcılar

Uzun süreden beridir tatlandırıcıların sağlıklı olup, olmadığı tartışılıyor. Ancak yapılan araştırmalara göre tatlandırıcıların sağlıksız olduğuna dair bir bulguya rastlanmamıştır.

Özellikle tatlandırıcıların içinde en popüler olanı Aspartam’dır. Aspartam üzerine 200’den fazla deney yapılmıştır. Ancak vücutta kötü bir etkiye sebep olacak bir bulguya rastlanmamıştır.

Son dönemlerde tatlandırıcıların kanser yaptığına dair bilgiler dolaşmakta ancak tatlandırıcıların kanser yaptığına dair herhangi bir bilgiye rastlanmamıştır

Ayrıca tatlandırıcıların tüketilmesi Dünya Sağlık Örgütü tarafından da desteklenmektedir.

Eğer siz de şekerin açtığı sorunlardan şikayetçiyseniz, hayatınıza tatlandırıcıları sokmayı deneyebilirsiniz.

Önceki İçerikEpilepsi(Sara) Nedir? Tedavisi Nasıldır?
Sonraki İçerikDolunay’ın Kadınlar Üzerindeki Etkileri
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz