Tükürükten kan gelmesi durumu genellikle ağız problemleri kaynaklı olsa da görmezden gelmemeniz gereken bir sorundur.

Tükürükten Kan Gelmesi Neden Olur?

Ağız bölgesinden tükürükten kan gelmesi veya akciğerden kan gelmesine birçok şey sebebiyet verebilir. İltihaplar, zedelenmeler, tahrişler ve hastalıklar kanamayı başlatır. Bu da tükürükte kan görülmesine neden olur.

Aslında kan gelmesinin pek çok farklı nedeni vardır. Örneğin, tükürüğünüzden kan geldikten sonra mideniz bulanıyor ve kusma isteği baş gösteriyorsa mide ve bağırsak sistemi kaynaklı olabilir.

Diş ve Diş Eti Hastalıkları

Diş eti kanamaları ya da diş rahatsızlıkları ağızda kan oluşmasına neden olmaktadır. Bu da tükürükte kan görülmesine sebep olur.

İltihaplanma ve Tahriş

Ağız ve boğaz yüzeyinde meydana gelen yaralar, tahrişler veya iltihaplanmalar tükürükte kan görülmesine neden olabilir.

Akciğer Problemleri

Akciğerde hastalıkları ve yaralanmalar tükürükte kan görülmesine sebebiyet verebilir. Özellikle öksürürken kan görülmesi mümkündür. Ayrıca akciğer kanseri de tükürükte kana sebep olur.

Tüm bu nedenlerden dolayı tükürükte kan görülmesi hafife alınmayacak bir sorundur. Böyle durumlarda hemen doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Tükürükten Neden Kan Gelir?
Tükürükten Neden Kan Gelir?

Önceki İçerikRamazan Ayında Hamileler Dikkat!
Sonraki İçerikDikkat Eksikliğinizden Kurtulmanız İçin 4 Yöntem
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz