Home Sağlık Vücut Dostu Probiyotikler

Vücut Dostu Probiyotikler

0
69

İnsan vücudunun sağlığı için önemli olan vücut dostu probiyotikler, insan vücuduna ve bağışıklık sistemine dost bakteriler olarak bilinir. Mide ve bağırsak yapısının ve doğal dengesinin-düzeninin korunmasına yardımcı olmakla görevlidir. Gün içerisinde tüketilen gıdalar ile alınan mineral ve vitaminlerin emilimini kolaylaştırır. Bilimsel olarak yararlı oldukları kanıtlanmış olan probiyotikler, gastrointestinal hastalıklar olarak bilinen sindirim sistemi hastalıklarının tedavisinde, bağışıklık sisteminin korunmasında ve güçlendirilmesinde, alerji oluşumunun önlenmesinde, kadınlarda sıklıkla görülen vajinal enfeksiyonları ve idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisine olumlu etki sağlar.

Probiyotik Nedir?

Bağışıklık sistemi ve sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olan probiyotik, bağırsak sisteminin sağlığını da koruyan vücudun dostu olan maya ve bakterileri tanımlamak için kullanılır. Probiyotikler, antibiyotiklerin anlam bakımından zıttıdır. Bağırsaklarda bulunan yararlı bakterilerin sayısının artmasına yardımcı olur, bağışıklığı güçlendirir ve vücut sağlığının korunmasına yardımcı olur. Probiyotik beslenme düzeninin benimsenmesi, bağırsak mikrobiyotasının dengesi düzenler.

Probiyotik Neden Önemlidir, Faydaları Nelerdir?

Probiyotiğin faydaları bağışıklık sistemi ve sindirim sisteminin korunmasından çeşitli enfeksiyonların tedavisine kadar çok çeşitlidir. Probiyotik ürünlerde bulunan bakteri, maya gibi mikroorganizmaların pek çoğu, bağırsaklarda doğal olarak var olan bakteriler ile aynı ya da benzer yapıdadır. İnsan kaynaklı olan probiyotikler vücut dostudur ve sağlık için yararlıdır.

 • Sindirim sisteminde yer alan yararlı ve iyi bakterileri dengelemek amacı ile kullanılan probiyotikler, ishalin önlenmesi ve tedavisinde önemli rol oynar. Bu sayede ishal ile vücutta oluşacak sıvı kaybının önüne geçilir ve vücudun direncinin düşmesinin önüne geçilir.
 • Mental olarak olumlu etki yaratır.
 • Ciddi bir cilt sorunu olan egzama ve bazı alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasını engeller ya da şiddetinin azaltılmasına yardımcı olur.
 • Özellikle sindirim ve bağırsak sistemi için önemli olan probiyotik, sindirim sistemi bozukluklarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
 • Bağırsak florasının zengin olması, vitamin ve mineral emiliminin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesine imkân verir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı daha dirençli olmamızı sağlar.
 • Zararlı bakterileri ortadan kaldırmak için kullanılan antibiyotikler, yararlı bakterilerin de yok olmasına neden olabilir.
 • Probiyotik alımı, bağırsakta bulunan faydalı bakterilerin artmasına yardımcı olur.
 • Bağırsaklarda bulunan yararlı bakterilerin çok olması; sindirim, boşaltım sistemi sağlıklı bir şekilde çalışması anlamına gelir. Bu durum hem fiziksel hem de ruhsal olarak iyi hissetmemizi sağlar.
 • Metabolizmanın hızlanması sayesinde kilo vermek kolaylaşabilir.

Doğal Probiyotik Kaynağı Olan Besinler Nelerdir?

Probiyotik yapıya sahip besinler, doğal biçimde içerisinde probiyotik takviyelerin yer aldığı besinledir. Türk mutfağı ve dünya mutfağında geçmişten günümüze probiyotik kaynağı olan besinler, sık sık kullanılmaktadır.

Yoğurt: En önemli probiyotik kaynaklardan biridir, literatürdeki adı Lactobacillus Acidophilus’dur. Yoğurt, laktik asit bakterileri tarafından fermente edilmiş olan sütten elde edilmektedir.  B12, kalsiyum (Ca), fosfor (P) gibi vitamin ve mineralleri içeren yoğurt, kemik sistemini güçlendiren, kan basıncını düşüren bir besindir.

Kefir: Fermente edilmiş sütten elde edilen bir içecek olan kefir, bir diğer önemli probiyotik kaynağıdır. İnek sütü, koyun sütü ya da keçi sütüne kefir taneleri eklenmesi ile elde edilir. Kemiklerin güçlendirilmesi için önemlidir. Sindirime yardımcı olur, vücudu çeşitli enfeksiyonlara karşı korur. Bağışıklığın arttırılması için önemlidir.

Lahana Turşusu: Probiyotik bakımından zengin olan lahana turşusu, C vitamini, B vitamini ve K vitamini bakımından zengindir. Ayrıca içerisinde bol miktarda demir (F), manganez (Mn), sodyum (Na) ve lif bulunmaktadır. Göz sağlığı için oldukça önemlidir.

Salatalık Turşusu: K vitamini bakımından zengindir ve düşük kalorili bir besindir. Probiyotik bakımından zengin olan salatalık turşusu, Alzheimer, sindirim sistemi problemleri, diyabet gibi çeşitli hastalıkların tedavisi için önemli bir antioksidandır.

Kombucha (Kombu) Çayı: Japon kültüründe önemli bir yere sahip olan kombu çayı, probiyotik özellikli bir içecektir. Sıvı ihtiyacınızı hızlı bir şekilde karşılaması, zengin yararlı bakteri içeriği, sindirimi kolaylaştırması açısından önemlidir.

Vücutta Probiyotik Azalması Nelere Sebep Olur?

 • Kabızlık-İshal
 • Yorgunluk hissi
 • Alerji-Saman nezlesi
 • Depresyon
 • Dikkat dağınıklığı
 • Vajinal mantar enfeksiyonları
 • Bulanık görme
 • Akne-Egzama
 • Ağız kuruluğu