Ara Öğün Ne Demek?

Ara öğün, azar azar ama sık sık diyenler için en ideal, çabuk acıkmayı geciktiren ve bir sonraki öğünde de fazla yemeyi engelleyen öğündür.

Örneğin; kahvaltınızı 08:00’da yaptınız ve öğle saatine daha çok var ancak acıktınız, o arada atıştırmalık bir şeyler alarak açlığınızı hem yatıştırmış hem de öğle yemeğinde hızlı hızlı yiyerek midenizi korumuş olur, tıka basa yemeyerek de fazla kilo artışından kendinizi sakınmış olursunuz. Ayrıca ara öğün sadece açlığı bastırmak yada fazla kilolardan kurtulmak için uygulanan bir yöntem değil aynı zamanda bir yaşam biçimidir.

Ara öğünler aynı zamanda, ideal kilonuzu da dengeleyerek istediğiniz gibi bir görünümde kalmanıza yardımcı olmaktadır. Günde 3 öğün yemek yerine bunu iki katına çıkararak 6 öğün ama azar azar yemek daha ama daha sağlıklı bir şekilde kilo verilmesine yardımcı olmaktadır. Aksi takdirde, kan şekeri düşer ve bir sonraki öğünde tüketilen yiyecekler vücutta depolanarak devamında da kiloda bir dengesizlik baş gösterir.

Ara öğünlerde, ana öğünlerde olduğu gibi yüksek kalorili doyurucu yiyecekler yerine daha aperatif (meyve, kuruyemiş, yoğurt, süt gibi) gıdalar tercih edilebilir. Bunlar kan şekerini ve kilo artışını dengelemek için önem arz etmektedir.

Ara Öğünler İçin Alternatif

  • Meyveler ve Yoğurt veya birkaç ceviz tüketilebilir.
  • Kuruyemişler, kuru meyveler(incir, üzüm vs.) veya bir avuç fındık tercih edilebilir.
  • Diyet bisküviler ile 1 bardak süt veya yine bir avuç leblebi, fındık, cevizden oluşan bir avuç karışım…
  • 1 Dilim ekmek ve 1 dilim peynir veya domates – salatalık(birlikte tüketilmek şartıyla) tercih edilebilir.

Açlık hissine kapılmadan fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin muhakkak uygulaması gereken bir kuraldır ara öğünler. Bu sayede kişi kendini kısıtlanmış gibi hissetmeyecek ve ara öğün alışkanlığını daha kısa sürede kazanmış olacaktır.

Ayrıca ara öğünler sadece zayıflamak için değil, kolesterol ve şeker hastaları için de doktor tarafından tavsiye edilmektedir.

Sizlere ara öğünlerle ilgili bir takım bilgiler vermeye çalıştık. Mutlu kalın…

Önceki İçerikDiyet Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler
Sonraki İçerikSporcu Sağlığı
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz