İnsanların en çok harcama yaptıkları şeyler arasında birinci sırayı sanırım gıda malzemeleri almakta. Ancak bu gıda malzemeleri öyle her istediğimiz zaman çıkarıp tüketebileceğimiz türden olmayabiliyor. En kaliteli olanı bile eğer ambalajı yada kapağı açılmış ise en fazla 3 gün bozulmadan saklanabiliyor.

Bilindiği gibi uzun süre saklanamayan besinleri soğutarak yada dondurarak saklayabilmek için buzdolabını kullanırız. Bu sayede besinlerin hemen bozulmasını engelleyip uzun süreli kullanım elde ederek, aldığımız gıda malzemelerini de çöpe atmaktan kurtarmış ve aynı zamanda da israf etmemiş oluruz.

Herkes kendi kişisel tercihleri ve damak tadı doğrultusunda gıda malzemesi alıp tüketir. Kimileri daha sağlıklı hafif şeyler alırken, kimileri ise daha ağır besinler tercih eder. Ancak, hemen hemen herkesin sağlıklı bir yaşam için buzdolabında eksik etmemeniz gereken bir takım besin öğeleri bulunmaktadır. Şimdi sırayla bunlara değineceğiz.

Yumurta: Tam bir protein deposu ve sağlıklı kolesterol içeren yumurta her gün mutlaka tüketilmesi gereken besinlerdendir. Ayrıca kalp sağlığı için çok büyük yarar sağlandığı tespit edilmiştir.

Süt: Büyük küçük her yaştan insanın hayat boyu tüketmesi gereken bir içecektir, faydaları saymakla bitmez, annelerin çocukları için her zaman buzdolabında bulundurması gerekmektedir.

Yoğurt: kalsiyum deposu yoğurt, süt sevmeyen çocukların kalsiyum ihtiyacını karşılaması için anneler adına tam bir kurtarıcıdır.

Sebze ve meyveler: en çabuk bozulan besinlerdir. Özellikle sebzeler bir çok alanda kullanılır, ister yemekte pişirerek ister salatalarda çiğ halde tüketilir. Vejeteryanların yada sağlığını önemseyen herkes neredeyse her gün tüketmektedir.

Beyaz Et: Mutlaka tüketilmesi gereken ve omega 3 deposu olan balığın faydalarını bilmeyen yoktur. haftada en az 3 kere tüketilmesi gerekir. Ve tabi ki yine protein için tavuk…  Dolayısıyla da buzdolabında mutlaka bulunması gereken gıdalardandır.

Peynir: protein değeri yüksek, kalsiyum ve B12 açısından inanılmaz zengin olan peynir buzdolaplarının olmazsa olmazlarındandır.

Buzdolabında eksik etmemeniz gereken besinlere ek olarak birde derin dondurucularda saklanabilen besinler vardır, bunlar kırmızı et, dondurulmuş sebze ve meyveler, tereyağı ve çabuk bozulmaya yüz tutan daha bir çok gıda malzemesi sayılabilir.

Önceki İçerikÇocukların Sosyalleşmesi İçin Öneriler !
Sonraki İçerikVücut Kokusu ve Nedenleri
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz