Hepimizin sevdiği, mutluluk hissi veren, stresi azaltan çikolatanın aslında ham maddesi kakao tohumudur. Kakao tohumu, kakao ağacının bir meyvesidir. Farklı Çikolata Türleri üretiminde kullanılması için toplanan kakao tohumları birkaç uygulamadan geçirilerek işlenir. Tabii kakao tohumlarının kalitesi çikolata kalitesini de etkiler. Çikolatanın lezzetli olabilmesi için kakao tohumunun kalitesi olması gerekir.

En Güzel Çikolata Çeşitleri Nelerdir?

Temelde bitter, sütlü ve beyaz çikolata olmak üzere, üç ana çikolata çeşidi vardır. Her çikolatanın farklı reçetesi, özellikleri ve tatları bulunur. Ancak, herkesin kendi sevdiği, favori lezzetti ayrıdır.

Çikolata türlerinin temel malzemeleri, farklı oranlarda kullanılan kakao, süt, kakao yağı ve vanilyadır.

Sütlü Çikolata

Sütlü çikolata, açık kahverengi renkli, yumuşak dokusu, tatlı ve sütlü yapısı ile en sevilen çikolata çeşitleri arasındadır. Çikolatayı tatlı yapan şeker oranı fazladır ve süt içermesi sebebiyle çok sevilir. Süt çikolatanın daha yumuşak bir hale gelmesine yardım eder.

Sütlü Çikolata
Sütlü Çikolata

Beyaz Çikolata

Beyaz çikolata, şeker, kakao yağı, süt ve vanilya birleştirilerek yapılır. Bu maddeler sürekli olarak karıştırılır. Şeker eriyip homojen kıvama geldiğinde vanilya eklenir ve beyaz çikolata üretilir. Bu maddelerin hepsi beyaz çikolatanın tadının tatlı olmasını sağlar. En sevilen beyaz çikolata kaliteli, yumuşak ve kremsi yapıya sahip olan çikolata çeşitleridir.

Beyaz çikolatanın benzersiz olmasının sebebi içerisinde kakao tohumu bulunmadan en az %20 kakao yağı, %14 süt ve %55’ten fazla şeker içermesi ile bağlantılıdır.

Beyaz Çikolata
Beyaz Çikolata

Bitter Çikolata

En faydalı çikolata türü olarak bilinen Bitter çikolata, kakao içeriği yüksek olan ve az şeker içeren bir çikolatadır. %65’ten fazla kakao tohumu, kakao yağı içermektedir. En şekersiz çikolata olan bitter çikolata çeşitlerinden, tatlı tutkunları ve çocuklar pek hoşlanmaz. Karakteristik acı tadı ve parlak yapısı kakao yüzdesine bağlıdır. Belirgin bir tınlama ile kırılır ve minimum miktarda şeker içermesi sebebiyle oldukça faydalıdır.

Bitter Çikolata
Bitter Çikolata

Çikolata Türleri Kaça Ayrılır?

Çikolata, tadı ve kokusuyla hepimizin çok sevdiği, vücuda verdiği enerji milyonlarca insanın tutkusudur. Akla ilk gelen bitter, sütlü ve beyaz çikolatanın yanında dördüncü çikolata çeşidi de bulunur. Dört çikolata türü arasında sonuncusu Ruby (Yakut) Çikolata adında kırmızı-pembe renkli çikolatadır. Diğer çikolata çeşitlerinden farkı, hafif ekşi ve meyvemsi tadıdır.

Dışı sütlü, bitter ve beyaz çikolata ile kaplı dolgulu çikolatalar, içine katılan farklı tatlarla meyve, bisküvi, fındık, fıstık gibi malzemeler ile doldurulabilir. Herkesin beğenebileceği farklı lezzetlerde bulunan dolgulu çikolatalar oldukça sevilmektedir.

Pastacılıkta kullanılan Kuvertür çikolata, yüksek oranda kakao içermesi ile bilinir. Aynı zamanda külçe veya kalıp çikolata gibi isimler ile de tanınmaktadır. Pastacılıkta kullanılan bir diğer çikolata ise Pralin çikolatadır. Pralin çikolata, içerisinde fındık, fıstık gibi kuruyemişleri içeren bir çikolata çeşididir. Oldukça lezzetli olması sebebiyle birçok insan tarafından sevilir.

Hangi Çikolata Türleri Daha İyidir?

Hangi çikolatanın daha iyi olduğu kişisel zevklere göre değişir. Bir kişi, beyaz çikolatanın sütlü ve tatlı yapıya sahip olması ve hafif tadı ile çok sevmesine rağmen bir diğer kişi damakta bıraktığı acı tadı, yavaş ve kalıcı lezzetinden dolayı bitter çikolatanın daha iyi olduğunu düşünebilir.

Herkesin damak tadı farklıdır ve bu nedenle hangi çikolatanın daha iyi olduğu sorusunun tek bir yanıtı yoktur. Burada önemli olan kişinin sevdiği çikolatanın lezzetli ve keyifli olmasıdır.

En Pahalı Çikolata Türleri Hangisidir?

Çikolata çeşitleri kalite ve lezzetlerine oranla farklı fiyatlara sahip olabilir. Örneğin, en iyi çikolata markaları tarafından üretilen çikolatalar, dünya çapında öne çıkan pahalı çikolatalardır. Çikolata isimleri arasında, La Madeline Au Truffe, To’ak Chocolate, Delafee Chocolate, NōKA Vintage Collection, Michel Cluizel Chocolate, Swarovski Studded Chocolates, Golden Speckled Egg, The Frozen Haute Chocolate bulunabilir. Bu çikolatalar kalite, lezzet, sunum ve dünya çapındaki en iyi kakao çekirdekleri gibi özellikleri ile daha pahalı hale gelebilir. Ancak bu çikolatalar herkesin ulaşabileceği fiyatlarda değildir.

Birçok butik çikolata üreticisi bulunur. Bazı popüler çikolata markaları arasında Godiva, Toblerone, Nestle, Milka gibi markalar yer alır. Bununla birlikte yerli çikolata markaları arasında Uludağ, Damla, Eti, Şölen, Torku, Saray gibi üreticiler yer alır.

En Masum Çikolata Hangisidir?

Çikolata doğru miktarda tüketilirse yüksek miktarda antioksidan kapasitesi içerir. Sağlık açısından en faydalı olan çikolata çeşidi bitter çikolatadır. İçerisinde bulunan bileşenleri sağlık açısından destekleyicidir. Çikolatanın faydaları kanserden koruma, damar tıkanıklığına fayda sağlama, tansiyon kontrolü gibi özellikleri de bulunur.

Hangi Çikolata Mutluluk Verir?

Bütün çikolatalar içinde bulunan serotonin, dopamin gibi mutluluk hormonlarının salgılanmasına sebep olan maddeler içermesi sebebiyle mutluluk verici etkiye sahiptir. Çikolatanın mutluluk etkisi bireysel farklılıklara, damak tadına, kişisel zevk ve tercihlere göre değişebilir. Burada önemli olan kişinin sevdiği çikolatanın keyifli bir lezzet ve afiyet sunmasıdır.

Hangi Çikolata Zararlıdır?

Çikolata sınırlı miktarlarda tüketildiğinde, sağlıklı bir vücut için zararlı değildir. İçerisinde bulunan antioksidanlar, mineraller sayesinde vücuda faydalı olabilir. Ancak çikolata, şeker, yağ ve kalori içerir. Bu da yüksek miktarlarda tüketildiğinde kilo artışına ve diğer hastalıklara sebep olabilir. Bu nedenle çikolata tüketimi sınırlı miktarda tutulmalı ve kişinin ihtiyaçlarını kontrollü bir şekilde ele alması gereklidir.

Önceki İçerikMastürbasyon Nedir?
Sonraki İçerikHamilelik; Kadınlar İçin En Önemli Zorlu Bir Süreç
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.