meyve suyu
Diyet Yaparken Hangi Meyve Suyu

Yazımızı okumaya başlamadan önce diyette yenilmemesi gereken besinler yazımızdan da faydalanabilirsiniz. Daha çok damaklarda enfes bir tat bırakmasının yanında bir de sindirimi kolaylaştırması ve de vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olması açısından meyve suları çokça tüketilmektedir. Hatta birçok diyet programlarında da özellikle önerilmektedirler. Çünkü meyve suyu bulunan asitler besinlerin sindirimine yardımcı olmaktadır. Besinler daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde sindirileceğinden vücutta kalma süreleri de azalacaktır.

Ancak her diyet programlarına öyle her meyve suyu da eklenmez tabii ki. Peki diyet yaparken hangi meyve suyu tüketilmelidir dersiniz ?

Diyet yaparken hazır satılan ambalajlı meyve sularından değil de evlerinizde kendi ellerinizle taze taze sıktığınız meyve sularını tercih etmelisiniz. Bu yazı meyve suyu üreticilerini kızdırmış olabilir ancak, biz doğru bilgileri vermek zorundayız… hatta hazır satılan meyve suları sadece diyet yapanlar için değil herkes için zararlı olabilmektedir. Zira; içerisinde bir takım renklendirici, tatlandırıcı ve koruyucu maddeler bulunur. Yani, birçok kimyasal barındırırlar. Özellikle anne ve babaların çocuklarını hazır meyve sularını tüketmemeleri konusunda uyarmaları gerekmektedir.

Birde bazı meyveler vardır kalorisi çok yüksektir, bazısı da vardır ki kalorisi çok düşüktür. İşte diyet yapanlar için her zaman kalorisi düşük meyve suları önerilmektedir. Örneğin kalorisi en düşük meyve sularının başında elma suyu gelir ve ardından onu portakal suyu takip eder. Kalorisi en yüksek meyve sularının başında da üzüm ve şeftali gelmektedir.

Meyve sularını taze olarak sıkarken içinde bir miktar posasını bırakmayı da unutmayın. Çünkü posalı meyve suları sindirim sistemini çalıştırdığından midede de doygunluk hissi yaratacaktır. Dolayısıyla diyet yapanların açlık hissi veya tatlı ihtiyacı anında bu şekilde hazırlanmış bir meyve suyunu içerek ara öğününü tamamlamış olacaktır.

Meyve suları yerine meyve yemeyi tercih edenler içinde bir öneride bulunmak istiyorum. Örneğin bir elmayı bir bardak süt ile içtiğiniz takdirde hem protein ihtiyacını gidermiş olursunuz hem de meyve şekeri nedeniyle kilo alımını da engellemiş olacaksınız. Ya da bir meyve yedikten sonra üzerine bir bardak su içtiğiniz takdirde de yine doygunluk hissi verecek ve uzun süre açlık hissetmeyeceksiniz.

Önceki İçerikHafızayı Kuvvetlendiren Besinler
Sonraki İçerikYeşil Çayın Faydaları
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.