Diyet Yaparken Yenmemesi Gereken Besinler

Etrafınızda diyet yapmayanların ya da daha önce hiç yapmamış olanların sayısı sizce nedir? Öyle zannediyorum bir elin parmak sayısını geçmez. O kadar çok diyet yapan insan var ki… Kimileri fazla kilolarından kurtulmak için, kimisi ideal kilosunu korumak için ve kimisi de bir takım hastalıklardan korunmak için diyet yapıyor… Peki diyet yaparken yenmemesi gereken besinlerin ne olduğu daha önce araştırılıyor mu? Şimdi bu yazıyı okuyanlar ve aynı zamanda diyet yapanlar “Tabii ki biliyorum ama dayanamıyorum ne yapayım.” gibi bir serzenişte bulunabilir sizi çok iyi anlıyorum… Ancak diyet yapıyorsanız ve emeklerinizin karşılığını almak istiyorsanız kısa bir süreliğine de olsa bayıla bayıla yediğiniz yiyeceklerden biraz feragat etmek zorundasınız. Üzgünüm…

Diyet yaparken beslenmeye dair mutlak suretle uzak durulması gereken bir takım besin gıdaları bulunmaktadır. Bunları kısaca özetleyecek olursak;

  • Yağlı yiyecekler; diyet yapmak zaten tam olarak vücuttaki yağ oranını dengelemekle alakalı bir durumdur. Vücuttaki yağlar azaldıkça fazla kilolardan kurtulur hatta bu yağları kasa çevirerek de daha fit bir görünüm elde etmiş olursunuz.
  • Karbonhidratları yeteri kadar tüketmek; zaten yapıları gereği kolaylıkla kilo aldıran besin öğeleri olduğundan dolayı sadece vücudun günlük ihtiyacı olanı kadar almak gerekir. Örneğin sabah kahvaltı da sadece bir dilim ekmek tüketmek gibi…
  • Fazla tuzlu, şekerli ve un içeren yiyeceklerden uzak durmak; “ doktorların da dediği gibi üç beyazdan uzak durun” ancak kimi insanların şeker krizleri vardır ya, işte bu gibi anlarda şeker ihtiyacını bastırmak için gün içinde sütlü hafif tatlılarla durumu geçiştirebilirsiniz.
  • Kırmızı et yerine daha çok beyaz et hatta balık tüketmek en mantıklısı olacaktır. Ayrıca beyaz et yada kırmızı et tüketiminde özellikle ızgarada pişmiş olmalarına dikkat etmek gerekmektedir. aksi takdirde tencerede pişen et yemekleri oldukça fazla yağ çekeceklerinden yapılan diyetin de hiçbir önemi kalmayacaktır.
  • Tabii diyet yaparken bu arada alkollü içeceklerden ya da kilo aldıran kalorisi yüksek içeceklerden de uzak durmak en kısa ve en sağlıklı çözüme ulaşmanızı sağlayacaktır.

 

Önceki İçerikHer Gün Süt İçmenin Yararları
Sonraki İçerikOfiste Beslenmenin Püf Noktaları
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz