En Sağlıklı Ekmek Çeşidi

Ülkemizde genel olarak ekmek, en çok tüketilen besinler arasındadır. Ve satın alınan ekmeklerin büyük bir kısmını beyaz ekmek oluşturmaktadır. Ancak beyaz ekmek ne kadar sağlıklı? Veya en sağlıklı ekmek nedir?

Beyaz Ekmek

Beyaz ekmek; unu özel olarak işlenmiş ekmektir. Ancak bu unun içinden diğer tahıllar çıkartılmıştır. İçeriğindeki protein, lif ve mineral değerleri, buğdayın kepek ve çekirdek kısmı çıktığı için beyaz unda çok azdır. Bu yüzden beyaz ekmeğin bizlere diğer ekmeklere göre faydası düşüktür.

En İyi Ekmek?

En iyi ekmek olarak net bir şey söylemek yanlış olur. Ancak en iyi ekmek genel olarak tam tahıllı ekmektir. İçeriğinden hiçbir bileşen eksiltilmeden, direkt olarak öğütülmüş tahıllardan yapılan bu ekmek bizlere ekmeğin sağlayacağı maksimum faydaları sağlar.

Tam tahıllı ekmeğin içerisinde; lif, mineral, E vitamini, protein gibi bileşenler bolca bulunur. Bu yüzden gündelik hayatınızdan beyaz ekmeği çıkartarak, tam tahıllı ekmeğe geçiş yapmanız sizin adınıza faydalı olacaktır.

Önceki İçerikBurçların Tartışma Biçimleri Nasıldır?
Sonraki İçerikEn Çok Aldatan 4 Burç Nedir?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz