Hızlı Yağ Yakan Besinler

Spor yapmak sağlıklı yaşamanın ve kilo vermenin olmazsa olmazı. Ancak spor yapmak kadar da yediklerimize dikkat etmek çok önemli. Listemizdeki besinler sayesinde, spor yaparken yağların yakılmasına dışarıdan fayda sağlamış olacaksınız.

İşte o besinler:

1. Yeşil Çay

American Journal of Clinical Nutrition’un yayınladığı rapora göre günde 1-2 bardak yeşil çay tüketmek metobolizmayı daha hızlı ve düzenli çalıştırıyor. Bu reaksiyonları sayesinde vücuttaki yağların yakımını hızlandırıyor. Ayrıca çok kahve tüketenlerin, kahve alışkanlığını azaltmalarında da yeşil çayın etkileri büyük.

2. Tahıllar

İşlenmiş tahıllar vücutta yağ yapımını arttırıyor ancak tükettiğiniz tahıllı yiyecekleri, tam tahıllılarıyla değiştirirseniz, yapacağı kilolardan kurtulmuş olacaksınız. Çünkü tam tahıllı besinleri sindirmemiz daha kolay ve bu besinler daha besleyici.

3. Et

Et başlı başına bir besin kaynağıdır. Ancak eti yağıyla tüketmek vücutta kilo almaya neden olabilir. Bu yüzden yağsız ve tercihen haşlanmış et tüketmek daha az kalori alıp zaten vücutta olan yağlardan kurtulmanızı sağlayacaktır.

4. Biber

Biberler(Özellikle acı olanlar) içeriğindeki kapsaisin maddesi sayesinde yağ yakımında çok önemli bir rol oynar.

5. Mercimek

Türkiye’de bir ara etin yerine geçebileceği söylenen mercimek aslında içerdiği besleyici maddeler sayesinde gerçekten öyle. Ayrıca yağ yakmaya yardımcı olması da cabası.

6. Badem

Badem içeriğindeki faydalı yağlar sayesinde metabolizmanın çalışma hızını arttırır.

 

Önceki İçerikKadınların Korkulu Rüyası: Erken Menopoz
Sonraki İçerikDiyabette Beslenme
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz