Karın kasları denince akla ilk gelen sanırım güzel bir görünüm. Ancak karın kaslarının tek görevi kişiye daha fit bir görünüm kazandırmak değildir. Karın kaslarının bir çok önemli fonksiyonu bulunmaktadır. Bunları kısaca özetleyecek olursak, karın duvarlarını güçlendirir, karın boşluğunda bulunan iç organları korur, kasılma esnasında soluk vermeye yardımcı olur, yine kasılma sırasında karnın iç basıncını arttırır. Yani uzun lafın kısası karın kaslarının hayatımızdaki önemi oldukça büyük önem arz etmektedir.

Karın Kası Nasıl Yapılır?

Karın Kası Nasıl Yapılır Sorusunu kendinize sık sık soruyorsunuz. Karın Kası hem genetik hem de sporun etkisiyle oluşabilmektedir. Hem karın kaslarının işlevlerini daha sağlam yerine getirmesi hem de daha fit bir görünüm kazanabilmek için karın kaslarının geliştirilmesi, güçlendirilmesi gerekmektedir. Karın kaslarının güçlü olması bazı insanlarda genetik, bazılarında beslenme bazılarında ise spor gibi etkenler sayesinde gerçekleşir. Ancak bunu oranlamaya kalkarsak %60 beslenme %40 ise çalışmayla ilgilidir diyebiliriz.

Karın Kaslarına Beslenme ve Sporun Etkisi !

Hiç merak ettiniz mi vücudunuzun en fazla hangi bölgesinde yağ tabakaları mevcuttur? Tabii ki de karın bölgesinde. Dolayısıyla gereken önlem alınmadığı takdirde karın bölgesindeki yağ tabakaları gün geçtikçe artacak ve bu size koca bir göbek olarak geri dönecektir. Hiç kimsenin özellikle de kadınlar kendilerinde böyle bir görüntü oluşmasını istemez. O halde yapılması gereken çok basit, yediklerimize içtiklerimize dikkat ederek günlük karın egzersizlerini de ihmal etmeyeceğiz.

Örneğin; fazla yağ içeren yiyecekler yerine daha çok sebze ve ızgara yiyeceklerle beslenmek, bol bol su tüketmek ara öğünlerle dikkat etmek bile yani sadece beslenmeye dikkat ederek karın bölgesindeki yağlardan %60 oranda kurtulmak mümkün. Daha sonrasında ise sıkı bir görünüm kazanmak için de spor yapmak şart diyoruz. Mesela, her gün 1 saat koşu yada, günde birkaç kere karın kaslarını gerdirmek maksatlı mekik çekmek büyük ölçüde sıkılaşmanıza katkı sağlamaktadır.

Daha güzel bir görünüm elde etmek için ya da daha sağlıklı olabilmek için ille de spor salonlarına yada diyetisyenlere başvurarak fazla fazla para harcamaya gerek yoktur. sağlıklı beslenmeyi ve spor yapmayı kendinize ilke edinirseniz istediğiniz görünüme kavuşabilirsiniz.

Önceki İçerikKadınlarda Meme Kanseri Riski !
Sonraki İçerikMeme Kanseri
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz