1. Sık sık, az az yiyin

Bu kural hem kilo almak isteyenler hem de vermek isteyenler için geçerlidir. Sık sık yemek demek günde en az 5 öğün yemek demektir. Bu öğünlerin çoğunda da  kalorisi yüksek besinler tüketmeniz önerilmektedir. Yüksek kalorili ‘sağlıklı’ besinlerde bolca protein ve karbonhidrat vardır.

Kuruyemişler hem çok sağlıklı hem de yüksek kalorili besinlerdir.

Badem 597 kalori

Ceviz 654 kalori

Fındık 526 kalori

kuruyemis
kuruyemis

 

  1. Doğru yağları tüketin
Zeytin yağı
Zeytin yağı

Daha dolgun ve sağlıklı bir vücut mu istiyorsunuz? Doğru yağları tüketin. Sağlıklı yağlar bir çok gıdadan da alınabilmektedir. Örneğin; fındık, badem, kırmızı et, avokado. Yemeklerde de zeytin yağını tercih edin. Zeytin yağı hem yüksek kalorili hem de çok sağlıklıdır.

  1. Yüksek miktarda protein içeren besinler tüketin

Proteinlerin kas yapmaktaki etkisi hep konuşulur. Kas harici bir de kemik, saç ve kan için faydalıdır. Sağlıklı kilo almak istiyorsanız proteinli gıdalar tüketmeniz şart!

Protein oranı yüksek besinler: süt, peynir, yumurta, et, balık.

Proteini yüksek gıdalar
Protein

Vejetaryenler için; soya ürünleri (soya peyniri gibi) ya da pirinç, fasülye, mısır gibi ürünlerin kombinasyonu gibi…

  1. Vücudunuzun enerji kaynaklarını unutmayın: Karbonhidratlar!

Esmer pirinç, makarna, patates gibi yiyecekler günlük öğünlerinizde tüketmeniz gereken yiyecekler arasında olmalı. Bu yiyecekler şeker içermesine rağmen kan dolaşımı sırasında yavaşça salınır. Bu şekilde de uzun sürelik enerji ihtiyacınızı giderir.karbonhidratlar

 

  1. Gece yemek yiyin
  • Kalori açısından zengin bir akşam yemeği yedikten sonra tatlı ya da meyve yiyin. Son yapılan araştırmalara göre akşam 20:00’dan sonra yemek yiyen insanların daha yüksek vücud indeksine sahip oldukları görülmektedir. Bunun sebebi de günlük kalori ihtiyacının fazlasını almalarıdır. Zamanlama da önemli faktörlerden biridir.Gece yemek yemekNot:
  •  Yüksek kalorili diye fast-food tüketmeyin. Aldığınız kilo sağlıklı olmaz, yağ olarak vücudunuzda depolanır.
  • Gün boyu tükettiğiniz besinlerin kalori hesabını yapmakta yarar var.

Önceki İçerikErkekler Yatakta Nelerden Hoşlanır
Sonraki İçerikİnsan Hayatında Kaç Kez Aşık Olur?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.