Kış Ayları içerisinde havaların soğumasıyla vücudumuzun metabolizma sistemi kendisini korumaya alarak enerji harcamaz ve vücudumuzda ki yağları korumayı seçer. Bu yüzden sürekli bir tatlı yeme ihtiyacı duyarız. Soğuk kış gecelerinin uzaması, hareketin azalması, evde geçirilen zamanın artması derken atıştırmalarımız artar ve doğru orantılı olarak kilo almaya başlarız.

kompleks karbonhidrat ile ilgili görsel sonucuÖncelik olarak, yeme sıklığımızı arttırıp saat düzenine dikkat ederek sürekli atıştırma isteğimizi azaltabiliriz. İki saati geçmeyecek şekilde ana ve ara öğün ayarlaması yapıp uzun süreli aç kalmalara engel olursak kan şekerimizin düşmesini engeller, tatlı ve karbonhidrattan uzak dururuz. kompleks karbonhidratlı gıdaları (tam tahıllı ürünler, yulaf ezmesi, kuru meyveler, kepekli bisküvi, krakerler vb.) tercih ederek, hem şeker-insülin seviyesini ayarlayabilir hem de daha az yağ ve kalori almış oluruz. Bu sayede hem vücut direncimiz artar hem de kilo veririz.

Önceki İçerikBu Vitaminin Eksikliği Kısırlığa Yol Açıyor!
Sonraki İçerikEski Sevgilinizle Arkadaş Kalmanızı Gerektiren 7 Sebep!
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.