Ramazan ayına girmemize sayılı günler kaldı. İnsanları da ayrı bir telaş ve heyecan sarıyor tabii, alışverişler, hazırlıklar, kafada bir takım sorular “Ramazan ayında nasıl beslenmeliyiz? oruç tutarken hem spor yapmak hem de sağlıklı kalmak mümkün mü? Oruç tutarken aynı zamanda spor da yapabilir miyiz? gibi…” oruç tutarken de gayet hem spor yapmak hem de gayet sağlıklı bir yaşam sürmek elbette ki mümkündür. Ayrıca, oruç sadece bir nefsin terbiye edilmesi olmayıp, aynı zamanda vücudun ve tüm organlarının dinlenmesi demektir. Yani aslında oruç, sağlıklı yaşamın ta kendisidir. Ancak, nasıl iftar ve sahur vaktinde nasıl beslenmemiz gerektiğini bilirsek tabi ki.

Ramazan Ayında Beslenme

Yapılan araştırmalar, ramazan ayında daha çok erkeklerin %51’inde kilo artışı meydana geldiği tespit edilmiştir. Normal şartlarda da zaten yemeklerden sonra mide sindirim sıkıntısı çektiğinden ramazan ayında bu durum daha da artış göstermektedir. Peki bu durumda ne yapmalıyız? Öncelikle, şunu iyi bilmemiz gerekiyor, ramazan ayında yemek yeme saatlerimiz belli, sahur ve iftar arası… o zaman programımızı 4 öğüne ayarlayabiliriz. “iftar açılış, iftar, yatmadan önceki hafif atıştırmalıklar ve sahur” iftar açılış dedik, çünkü; iftar saatine kadar boş olan mideyi bütün yemeklerden bir anda yiyerek doldurursanız daha sonrasında da mide yanması, hazımsızlık aşırı gaz, şişkinlik, tansiyon gibi sağlık sorunlarıyla karşılaşırsınız. Dolayısıyla iftar açılışında önce vücudun ihtiyacı olan sıvı ihtiyacını gidermek için yarım bardak su ve sonrasında bir kase çorba içmek ve ardından yarım saat kadar bir süre beklemek en doğrusu olacaktır.

İftar açılışından sonrasında ise, daha çok ızgara yada fırında pişmiş yemekleri tercih etmek gerekiyor. Zira, yağlı ve ocakta pişmiş yemeklerin kilo artışına neden olma oranı daha yüksektir. Yemeklerden hemen sonra çay yada meyve yemek aslında bizim toplumumuzda çok benimsenmiş olsada, aslında doğru olan bunların yemeklerden en az yarım saat – 40 dakika bir aradan sonra tüketilmesidir. Yukarıda da  bahsetitiğimiz gibi ara öğün olarak uyumadan önce hafif atıştırmalıklar vücudun besin ve enerji ihtiyacını karşılayacaktır. Son olarak sahurda da tok tutacak, ancak yağlı yemek tarzında değilde yine mevsimine göre hafif bir çorba ve ardından kahvaltılık peynir, zeytin, yumurta, yaz sebzelerinden tüketebilirsiniz. Bu arada ramazan ayında acıkmamak için size bir püf noktası 🙂 sahurda en az 5 adet hurma ve bir kase yoğurt yerseniz hem açlığınızı bastırır, hem susuzluğunuzu giderir hem de vücudun neredeyse tüm besin takviyesinide yapmış olursunuz. Hurma mucizevi bir gıdadır.

Ramazan Ayında Spor

Ramazanda spor yapmak konusuna gelirsek, bu ayda profesyonel sporcular haricinde sporla ilgilenenler genelde sporu bıraksalar da, vücudun metabolizmasını dengelemek, kilo artışına neden olmak ve elbette ki zinde kalabilmek için yine de hafif egzersizler yaparak sporu aksatmamak gerekir.

Ramazan ayında spor yapmak, vücut sağlığı açısından oldukça önemlidir. Ancak, oruç tutan kişilerin spor yaparken dikkat etmeleri gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Su tüketimi: Ramazan ayında oruç tutarken spor yapmak, sıvı kaybına sebep olabilir. Bu nedenle, spor yapmadan önce ve sonra bol miktarda su tüketmek önemlidir.

Yeme-içme saatleri: Oruç tutan kişilerin yeme ve içme saatleri sınırlıdır. Bu nedenle, spor yaparken iftar ve sahur saatlerine dikkat etmek önemlidir. İftar sonrası spor yapmak daha sağlıklı bir tercih olabilir.

Beslenme: Spor yaparken yeterli ve dengeli beslenmek önemlidir. Oruç tutan kişilerin iftar ve sahur saatlerinde protein, karbonhidrat ve lif açısından zengin besinler tüketmeleri, vücutlarının ihtiyacı olan enerjiyi sağlar.

Spor türü: Ramazan ayında spor yaparken, yorucu sporlar yerine daha hafif egzersizler tercih edilebilir. Yürüyüş, yoga veya pilates gibi hafif egzersizler, vücut sağlığı açısından yararlıdır.

Dinlenme: Spor yaparken dinlenmeye de önem vermek gereklidir. Ramazan ayında oruç tutan kişilerin yeterli uyku almaları ve egzersiz sonrası dinlenmeleri, vücutlarının toparlanmasına yardımcı olur.

Sonuç olarak, Ramazan ayında spor yapmak vücut sağlığı açısından faydalıdır ancak dikkatli olmak önemlidir. Su tüketimi, yeme-içme saatleri, beslenme, spor türü ve dinlenmeye dikkat edilerek, sağlıklı bir Ramazan ayı geçirilebilir.

Ramazanda Spor Ne Zaman Yapılmalı?

Sonraki İçerikAgatha Christie’yi analım
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz