Beslenme kişinin sadece karnını doyurması, istediği her şeyi istediği zaman tüketebilmesi demek değildir. Sağlıklı Beslenme, yaşamımızı devam ettirebilmek, dahası yaşam kalitesini yükseltmek açısından hayatımızdaki en önemli gereksinimlerden biridir.

Tabi ki her şeyde olduğu gibi beslenmenin de bir ölçüsü bulunmaktadır. Yani dengeli ve düzenli sağlıklı beslenme, vücudumuzun ihtiyacı kadar olan besinleri almak, dengeyi ve düzeni bozmamak adına esastır. Bazen zayıflamak için vücudun ihtiyaç duyduğundan çok daha az beslenir, bazen de kilo almak için fazla besin tüketmeye çalışırız. Dolasıyla vücuttaki denge bozulur ve bir takım hastalıklara da kapı açılmış olur. Bu durumda beslenmenin önemi hakkında bilgilenmemiz gerektiğini ortaya çıkarmaktadır.

Sağlıklı Beslenme Nedir ?

Günlük yaşantımızda vücudumuzun ihtiyacı olan protein, karbonhidrat, vitaminler ve minerallerin yeteri oranda alınması, beslenme saatlerine dikkat etmek, özellikle önemli öğünleri atlamamak(kahvaltı ve ara öğünler gibi) gibi önlemler almak dengeli ve düzenli beslenmeye örnektir.

Sağlıklı Beslenme Programı

Sağlıklı beslenme programında bulunması gereken bazı önemli hususlar şu şekilde sıralanabilir;
1- Vücut direnç kazandıı için bir çok hastalıktan korur
2- Dengeli beslenen kişi diğer insanlara göre daha enerjiktir ve daha kolay algılar
3- Bedensel ve Zihinsel gelişimi arttırır

4- Dengeli ve düzenli beslenen bir vücut ideal kiloya sahiptir, böylece diyet yapmaya gerek kalmaz, geriye sadece ideal kiloyu dengede tutmak kalıyor.

5- Konstantrasyon sorunu yaşanmaz, özellikle de anneler iyi bilir çocukların beyin gelişimlerinin tamamlanması ve hayatta her alanda başarılı olabilmeleri için öncelikle dengeli ve düzenli beslenmeleri şarttır.

6- Yaşlanmayı geciktirir, çok ileri yaşlarda bile hala genç bir insan gibi görünüm sağlar, çünkü vücudun gereksinim duyduğu besin değeri yüksek gıdalarla beslenen kişinin cildi de parlak ve pürüzsüzdür.

7- Dengeli ve düzenli beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirin kişiler belki de yaşamları boyunca hastane hastane gezmek zorunda kalmazlar. Zira; kendi kendilerinin doktorudurlar 🙂

Giderek gelişen sanayi, dolayısıyla da kirli havanın her geçen gün daha da artması, nüfus artışı, trafik vb. Gibi etkenler zaten yeterince sağlığımızı bozmaya yetiyor. Bir de bunun üstüne beslenmemize dikkat etmezsek yaşam kalitesi de aynı oranda düşecektir ve bir süre sonra da hayattan zevk almamaya başlarsınız. Bu nedenle de düzenli ve dengeli beslenmeye özen gösterin.

www.iyi21.com

Önceki İçerikSağlıklı Uykunun Yararları
Sonraki İçerikYaşlılarda Beslenme
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz