SAĞLIKLI BESLENMEK İSTİYORSANIZ BU YANLIŞLARA DÜŞMEYİN!

Bugünkü konumuz şimdiye kadar üzerinde çok tartışılmış ve tartışılmaya devam eden bir konu olan sağlıklı beslenme. Hemen herkesin merak ettiği ve hayatının en az bir döneminde meylettiği bu konu aslında hayatımızın tamamını ilgilendiren ve yaşam kalitemizin niteliğini etkileyen bir konu.

Sağlıklı, dengeli beslenme ile alakalı yanlış veya eksik bilinen birçok bilgi de mevcut günümüzde. Bilimsel açıklamalar değil de kulaktan dolma eksik bilgilerle yapılan diyetler, edinilen beslenme alışkanlıkları hayatımızın tümünü etkiliyor. Bu yanlışlıkları ortadan kaldırabilmek ve eksikleri tamamlamak için yazdıklarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Sağlıklı Beslenme Programı

Sağlıklı Beslenme Programı oluşturmak isteyenlere vereceğimiz tavsiyeler aşağıda yer almaktadır.

Ekmek yemek kilo aldırır

Bu olgu tamamen yanlış biliniyor diyebiliriz. Temel besinimiz olan ekmeği, gerekli ve yeterli olan miktarda tüketirseniz kilo aldırması söz konusu değildir.

Kepekli ürünlerin enerjisi daha düşüktür

Hemen hiçbir ürünün kepekli olan alternetiflerin normal çeşidine göre enerjileri daha düşük değildir. Kepekli ve özellikle tam tahıllı ürünler, lif ve posa içeridiğinden şeker, kolestrol, tansiyon hastalıklarında dengeyi korumaya yardımcı olarak tokluk hissi verdiği için daha tercih edilebilir bir seçenektir.

Aç kalmak zayıflatır

Külliyen yanlış! Öğün atlayarak, mideyi boş bırakarak kilo vemek yerine metabolizmanın yağ depolamasına sebep oluyorsunuz. Yeterince beslenemeyen vücut bunu bir kıtlık durumu olarak algılar ve aldığınız azıcık besini de yağ olarak depolamaya başlar. Yani vücudu aç bırakmak yerine dengeli ve sağlıklı beslenmek yaşamınızın kalitesini artıracak en önemli şey.

Çok su içmek zayıflatır

İşte sağlıklı beslenme uğraşlarınızda bu doğru bilinen yanlıştan da uzak durun. vücutta oluşan toksit maddelerin atılması başta olmak üzere birçok faydası olan su tek başına ve olması gerektiğinden daha fazla tüketilerek kilo vermeye yardımcı olmaz. Sağlıklı beslenme, uzun bir yaşam ve sağlıklı bir vücut için günde ortalama 2 litre su yeterlidir.

Kolesterol hastalarının yumurta tüketmesi sağlıklı değildir

Şimdiye kadar yumurtanın içindeki yüksek orandaki kolesterol nedeni ile fazlasıyla günahını aldık. Yakın zamanda yapılan bilimsel çalışmalar ise yumurtanın masumiyetini kanıtladı. İçindeki kolesterol oranının kandaki kolesterol oranını arttırmadığı anlaşılınca yumurtanın ne kadar sağlıklı bir besin olduğu anlaşıldı.

Kendi başıma sağlıklı olarak zayıflarım düşüncesi

Şöyle ki; kilo vermeyi sağlıklı ve daha kolay bir hale getirmek için ayrıca sağlıklı beslenme adına yapmanız gereken önemi bir şey var ki o da uzman ve bilinçli diyetisyenler ile süreci yürütmek.

Sağlıklı beslenmek ve kilo vermek için size ayrıca önerebileceğimiz en iyi ve popüler beş diyetisyenimiz var.

1) Taylan Kümeli

Mesleğinde bir hayli tecrübeli olan Kümeli Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunu. Kendisine ait olan beslenme danışmanlık merkezinde bireysel özelliklerin ön planda tutulduğu bir yöntem geliştirmiş. Alanı ile alakalı dört kitap yazan Kümeli ayrıca en popüler diyetisyenlerinde başında geliyor.

2) Dilara Koçak

Yine Hacettepe Üniversitesinden mezun olan diyetisyenimiz sosyal medyada da çok ünlü. Sağlıklı yaşamla ilgili çeşitli kitapları olan Koçak Instagram’da da çok aktif bir kullanıcı.

3) Cenk Özyılmaz

Haliç Üniversitesinden 2011 yılında mezun olan çiçeği burnunda diyetisyenimiz sağlıklı beslenmek ve diyet yapmak isteyenler için güzel bir program hazırlıyor.

4) Emre Uzun

Gazi Üniversitesi mezunu olan bu diyetisyenimiz yine sosyal medyada da popüler diyetisyenler arasında geliyor.

5) Elvan Odabaşı Kanar

Hacettepe’den ne kadar çok başarılı diyetisyen çıkmış diye düşünmemize sebep olan bir diğer başarılı diyetisyenimiz de Kanar. Düzgün fiziği ve sağlıklı vücudu ile de dikkat çeken güzel diyetisyen sağlıklı beslenmek isteyenlere de örnek oluyor.

İyi Beslenmeyle İlgili Diğer Yazılarımıza da Bir Göz Atın

İştahı Kesen Yiyecekler
Bu Yiyeceklere 21 Gün Ara Verin!
Çok Hızlı Kilo Vermenizi Sağlayan Çay

Önceki İçerikAbiye Modelleri
Sonraki İçerikDijital Dönüşüm Nedir?
Marmara Üniversitesi Gazetecilik mezunu Şirvan Önce. Kelimeler benim çocuklarım… Beslediğim yazılı dünyamda döner dururum. Anlatamadıklarımı yazdığım minik dünyama hoş geldin!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz