Sağlıklı Zayıflama İçin Ne Yapmalı?

Dünya geneline baktığımızda sanırım insanların en çok sorun yaptığı şeylerden biri fazla kilolar… bunun başlıca nedenleri arasında ise genetiği değiştirilmiş gıdalar, fast – food yiyecekler, trans yağlar, alkol tüketimi, düzensiz beslenme, stres vb. gibi etkenleri sayabiliriz. Peki bu durumdan nasıl kurtulabiliriz? Yada sağlıklı zayıflama nasıl olmalıdır?

Birkaç Öneri

Öncelikle sağlıklı zayıflamak istiyorsak, sabırlı ve azimli olmak gerekmektedir. Bazen  bir diyete başlarız sonrasında da dayanamayıp kendimize verdiğimiz sözden döneriz. Bu yanlış, istikrarlı ve kararlı olmak bu işin ilk temel kuralıdır.  Şimdi sağlıklı zayıflamak için yapılması gerekenleri maddeler halinde sıralayalım.

  • Her gün ortalama 500 kalori harcanmalıdır. Örneğin 2000 kalori alınmış ise, 1500 kalori olana kadar fazla olan 500 kaloriyi harcamaktır.
  • Fasd – Food ve diğer hazır trans yağ içeren yiyecekler yerine az yağlı sebze ağırlıklı ve ızgara türü yiyecekler yemeyi tercih edilmelidir,
  • Düzenli olarak yaşa ve bünyeye bağlı olarak spor, egzersizler yapılmalıdır.
  • İnternet, TV, Sosyal medya kanalları aracılığı ile zayıflama ürünlerine dair yapılan reklamlara aldanmayarak bu tarz ürünlerden uzak durulmalıdır. Zira; bunlar bazen kişide hormonal dengesizliklere yol açarak ya aşırı kilo kaybına, yada daha fazla kilo alımına sebebiyet vermektedirler.
  • Sağlıklı zayıflamada doğru diyet programı çok önemlidir. kendiniz için öncelikle hangi diyet türünün doğru olduğunu önceden belirlemelisiniz. Hatta bunun için bir uzmandan da yardım alınması daha sağlıklı bir çözümleme olacaktır.
  • Her şeyden önce kendinizi zihnen hazırlamanız gerekmektedir. Ne kadar kararlı olursanız fazla kilolarınızdan da o kadar çabuk ve sağlıklı bir şekilde kurtulmanız mümkündür.
  • Kesinlikle öğün atlanmamalı, en önemli öğün olan sabah kahvaltısına çok özen gösterilmelidir.

Sağlıklı zayıflamak istiyorsanız bir müddet plan ve program dahilinde yaşamanızda fayda var. Bunun için son derece sabırlı olmak, direnmek en önemli etkenlerdendir. Hatta sağlıklı kilo vermek adına yapmış olduğunuz egzersizleri, diyet programlarını, harcanan kalorileri vs.. yani kilo vermek adına her ne yapılıyorsa not edilmesi de bu işi kolaylaştıracaktır. Böylece günlük, haftalık ve aylık bazda değişimi daha net görmeniz sağlanacaktır.

Önceki İçerikSağlıklı Yaşam Önerileri
Sonraki İçerikKireçlenme nedir ve nasıl önlenir ?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz