Diğer adı diyabet olan ve halk arasında genel olarak şeker hastalığı olarak bilinen bu hastalık, her insanda farklı etkiler gösteren, farklı bir şekilde seyreden ve çeşitleri bulunan ciddi ve dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır.

Kronik bir hastalık olan şeker hastalığı; kandaki şeker miktarının düzeninde meydana gelen artıştan kaynaklanır. Beslenme ve stres bu hastalığın en önemli nedeni arasında yer almaktadır. Eğer şeker kontrolü ve kan şekeri kontrol altında tutulmazsa, hastalık daha kötü boyutlara ulaşabilir, hastayı komaya sokabilir ya da kalp ve damar sorunları, böbrek rahatsızlarının ortaya çıkmasına yol açabilir.

Şeker hastası olan bireylerin hayatları boyunca sağlıklı beslenmeye özen göstermesi, doğal besinler tüketmeleri, özellikle rafine şekerden uzak durmaları ve düzenli beslenmeleri gerekmektedir. “Şeker Hastalığına İyi Gelen Besinler” başlıklı bu yazımızda şeker hastalığına iyi gelen ve şeker hastalarının tüketebileceği besinleri ele aldık.

Şeker Hastalığı Neden Olur?

Şeker hastalığı bir çok faktöre bağlı olarak gelişmektedir. Bu faktörler arasında genetik aktarım, sağlıksız beslenme, kalitesiz yaşam standartları, stres- depresyon olabilmektedir. Kaliteli ve iyi bir yaşam ile şeker hastalığına yakalanma riskinizi düşürebilirsiniz.

Sarımsak

Doğal bir antioksidan olan sarımsağın şeker hastalığının yanı sıra pek çok hastalığa iyi gelen ve insan sağlığını korumaya yardımcı olan bir besindir. Kanı temizlemesi ve karaciğer dostu bir besin olmanın yanı sıra tansiyonu da dengelemektedir.

Sarımsak kan şekerini düşürür ve pankreastan insülin salınımının arttırılmasına yardımcı olur. Bu sebeple özellikle şeker hastalarının günde 3 diş çiğ sarımsak tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Süt

Sütün içerisinde bulunan yağ asitleri kan şekerini düşürücü özelliğe sahiptir. Her sabah ve akşam tüketilen bir bardak süt, kan şekerini düşürmek için etkili bir yöntemdir.

Tarçın

Tarçın, şekersiz bir yaşam düzenine geçiş yapmak isteyenlerin kurtarıcılarından biridir. Vücutta glikoz emilimini azaltan tarçın, şekerin vücudumuza verebileceği zararları en az seviyeye indirmesine etki etmektedir. Tarçın, tatlı yeme isteğini baskılama konusunda da en etkili doğal yiyecekler arasında yer almaktadır. Şekeri düşürmenin yanı sıra  insülin salınımını arttırır. Yani şeker hastaları için doğal bir ilaçtır. Genelde kabuklu tarçının demlenen suya katılması ya da içme suyuna eklenmesi kan şekerinin düşürülmesi için önemlidir.

Zerdeçal

Sapsarı renkli bir baharat olan zerdeçal,  içinde bulunan ve sarı rengi almasını sağlayan kurkumin adlı madde sayesinde antidiyabetik etkiler göstermektedir.  Kan şekerinin dengelenmesinde, özellikle de yüksek kan şekerinin normal düzeye indirgenmesinde etkilidir. Bunun yanı sıra sahip olduğu güçlü antiflamatuar ve antioksidan özellikler de şeker hastalığı nedeniyle ortaya çıkabilecek sorunların aza indirilmesini sağlamaktadır. Belirli yemeklere ya da süte eklenerek tüketilebilen zerdeçal, sadece şeker hastaları tarafından değil sağlık için herkesin tüketmesi gereken besinlerden biridir.

Zencefil

Zerdeçal gibi antiflamatuar ve antioksidan özellikleri bulunan zencefil, mevsimsel hastalıklar ve kış hastalıklarına karşı koruyucu etki göstermektedir. Bunun yanı sıra kan şekerinin de dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Zencefili ister toz şeklinde isterseniz de taze olarak alıp rendeleyerek tüketebilirsiniz.

Lahana

Kış mevsiminin sebzelerinden biri olan lahana, şeker hastalarının bolca tüketmesi gereken bir sebzedir. Düşük kalorili bir besin olmanın yanı sıra kan şekerinin dengelemektedir.

 

Önceki İçerikBoşanmada Çocuğun Velayeti Babaya Nasıl Verilir?
Sonraki İçerikZeytinyağının Doğal Ve Kaliteli Olduğunu Nasıl Anlarsınız?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.