YAĞ YAKICI BESİNLER

Vücuttaki biriken yağlar, herkesin kabusu. Beslenme, bu konudaki en önemli anahtar. Yağ yakıcı besinler dışında farklı metotlar yok değil, fakat bugün biz besinlerden konuşacağız. Bu arada yağlarınızı buzla yakmanın yolunu buradan okuyabilirsiniz. Belirli yiyeceklerin metabolizmanızı hızlandırabileceğini ve birikmiş vücut yağlarını yakmasına yardımcı olabileceğini biliyorsunuz. Bunun için vücutta termojenik etki yaratan ve kilo vermenize yardımcı olan yağ yakıcı besinler var. Peki bunlar ne işe yarıyor?

Pekala, bugün bir tedavi içindesiniz çünkü size tam bir liste hazırladım:

Yanan kalori miktarını hızlıca arttırmak ve iştahınızı öldürmek için belirli bileşenler ve besinler içeren, bilimsel olarak kanıtlanmış yağ yakıcı gıdaların bir listesi .

Yumurta

Yumurtalar, protein doludur ve sebzeye eklendiğinde lezzetli bir sebze omleti oluşturur. Çalışmalar; sebzelerle birlikte hazırlanan kahvaltıda yumurta yemenin, kahvaltı öğünlerinde karbonhidrat yiyenlerin iki katı kadar kilo verdiğini göstermektedir. Kahvaltıda yumurta yemek, % 65 daha fazla kilo vermenize yardımcı olabileceğinden, simitli bir kahvaltıdan çok daha faydalıdır.

yağ yakımını hızlandıran besinler- iyi21
iyi21 | yağ yakıcı yumurta

Tavuk Göğsü

Tavuk göğsü, vücut yağını azaltmanıza ve kas kütlesini korumanıza yardımcı olan yüksek kaliteli protein kaynağıdır. Protein, yüksek bir termojenik etkiye sahiptir: sindirim sırasında yiyeceğin içerdiği kalorinin % 30’unu yakarsınız. Yani bu, 300 kalorilik bir tavuk göğsü yerseniz onu sindirmek için 90 kalori yakmış olursunuz demektir.

Yeşil Çay

Yeşil çay pek çok kafein içermese de, fincan başına 25-50 mg kafein içerir. Bununla birlikte, yeşil çay da metabolizmanızı hızlandırmak için bilimsel olarak kanıtlanmış epigallocatechin gallate (EGCG) içerir.

Aynı zamanda beyindeki norepinefrini destekleyen güçlü antioksidanlar içerir ve yağ hücrelerini parçalamak için vücudunuza sinyaller gönderir. Yakmak için birikmiş yağların kullanılmasını sağlar. İşte bu özellik, onu yağ yakıcı besinler listesine sokuyor.

Düzenli egzersiz ve sağlıklı bütün gıdalarla birlikte yeşil çay içmek, yağları yakarak metabolizmanızı önemli ölçüde artırabilir.

Elmalar

Eskiler şöyle der: “Günde 1 elma yemek, doktoru evden uzaklaştırır.” Gerçekten doğrudur ve meyve kilo vermenize yardımcı olabilir.

İlgili bir çalışmaya göre, günde 300 gram elma ( 1.5 büyük elmaya tekabül ediyor) tüketme talimatı verilen kadınlar yaklaşık 1.3 kg kaybettiler. Çalışma 12 haftalık bir süre boyunca yapılmıştır. Elmaların lif oranı yüksektir ve sindirmek uzun zaman alır. Bu da metabolizmanın uzun süre çalışması demek oluyor. Elmalar ayrıca ön diyabet, yüksek tansiyon ve kolesterol kombinasyonu olan metabolik sendromu önleyebilen antioksidanlar içerir.

Yulaf

Yulaflar sağlıklı liflerle doludur ve kalp hastalığı riskini azaltabilir. Genellikle şeker, yapay tatlandırıcılar ve koruyucu maddeler ile yüklü olan bireysel paketlerden uzak durun. Mümkün olan en fazla fayda için organik olanına ulaşın. Yulafın yüksek lifi sizi daha uzun süre tok tutar ve kilo vermenizi sağlar.

Tam Yağlı Yoğurt

Yoğurt, kilo kaybını % 50-70 oranında hızlandırabilir. Yoğurtun tam yağlı versiyonlarını, özellikle de ev yapımı yoğurtları her gün yediğinizde kilo vermenize yardımcı olabilir. Tennessee Üniversitesi’nde yapılan birçok ilgili araştırma, günde 3 porsiyon kalsiyum açısından zengin yoğurdun (ve diğer sütlü gıdaların) tüketilmesinin kilo kaybını önemli ölçüde artırabildiğini kanıtlamıştır.

Kahve

Yağ yakımı takviyelerinin kafein içermesinin büyük bir nedeni vardır. Çünkü kafein, metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olur ve yağ yakımını harekete geçirir.

Yukarıdaki grafik, hem zayıf insanlar hem de son zamanlarda kilo vermiş olan insanların her iki durumda da nasıl yağ yaktığını gösteriyor.

Bu çalışma, günde 600 mg kafeinin insanın günde 150 kalori yakmasına olanak sağladığını göstermiştir.

* 600 mg kafein =  “ortalama” 6 fincan kahve

Tabii ki, krema ve şekerden uzak durmanız gerekir. Antioksidanlara hizmet eden ve kan şekerini stabilize etmeye yardımcı olan ve ilave sağlık faydaları için sabah kahvenize tarçın ekleyin.

Ispanak

Ispanak, düşük kalorili bir besindir. Ispanakta bulunan antioksidanlar, kas yapısını iyileştirir. Yağ yakıcı besinler arasında en güçlülerindendir. Vücudumuzdaki toksinler, kimyasallar ve kirleticiler ile mücadele etmek için önemli bir savaşçıdır. Evet, Temel Reis haklıydı 😀

Kaloride düşük olmanın yanı sıra, ıspanak lifte yüksektir ve bu da tam doyma hissi demektir. Bir çalışma, 3 aylık bir kilo kaybı programına eklenmiş günlük 5 gram ıspanak ekstresinin, % 43’e kadar daha fazla kilo kaybına yol açabileceğini göstermiştir. Bu çalışma kilolu kadınlarda yapıldı! Ispanak salatası en yakın arkadaşınız olsun.

Sağlıklı Günler!

Diğer Konulara Da Göz Atın:

En Tatlı Zehir: Şeker!

Suyun En Tatlı Halleri: Detoks Suyu

HEM BEDENİNİZE HEM MUTFAĞINIZA DOST SAĞLIKLI ALIŞVERİŞ LİSTESİ

 

Önceki İçerikHEM BEDENİNİZE HEM MUTFAĞINIZA DOST SAĞLIKLI ALIŞVERİŞ LİSTESİ
Sonraki İçerikGenelevden İhtişamlı Salonlara Bir Yolculuğun Hikayesi
Kübra Yakut, Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunu. Ünsüz düşünür, çok yazar, hiç çizer. #Yıldıztilbefunclub

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz