Bilinçsizce uygulanan diyet programlarının çok ciddi sağlık sorunlarına yol açtığı hepimizin malumu… hatta öyle ki bazen geri dönüşü olmayan yollara sürükleyerek hastanın da psikolojisini bozabiliyor. Yanlış diyet programları sonucunda “unutkanlık, halsizlik, yorgunluk, konsantre eksikliği, stres, tansiyon, vb” gibi sorunların beraberinde getiriyor. İşte bu sorunlardan bir de ne yazık ki saç dökülmesi… Saç dökülmesi zaten başlı başına bir sorun iken, bunun için pek çok ilaç yada bitkisel kürler uygulandığı günümüzde, birde işin içine yanlış diyet programları girince sonuç tam bir fiyasko.

 

Saçlar Neden Dökülür ?

Saçlarımızın neden döküldüğüne ilişkin yapılan araştırmalarda çıkan sonuç şu ki; vücut yeterli besin öğelerini ve vitaminleri alamadığı takdirde saç dökülmeleri oluşuyor. Bunlar sebze ve meyvelerin yeteri kadar tüketilmemesi, protein, çinko, folik asit, bakır ve B 12 eksikliğinden dolayı vücutta oluşan kansızlık, saçların dökülmesine sebep olmaktadır. Buradan yola çıkarak da anlıyoruz ki, diyet yaparken öncelikle seçtiğimiz diyet programının bize uygun olup olmadığıdır.

Peki doğru diyet programı nedir ?

Doğru diyet doğru kişide uygulanırsa başarılı sonuç elde edilir. Dolayısıyla da her insan aynı olmadığı gibi her bünyede aynı değildir, yani her diyet programı da aynı doğru bir program olmayabiliyor. Aksi takdirde yanlış diyetler saç döker ve bununla da kalmaz, daha pek çok sağlık sorunlarını da beraberinde getirir.

  • Öncelikle doğru bir diyet programı için gerekli olan bir takım testlerden geçilmesi gerekmektedir (kan, idrar tahlili, kalp ve damar hastalıklarına ilişkin tahliller, diyabet, tansiyon testleri gibi)
  • Dengeli beslenmeye dair kişiye özel doğru program seçilir.
  • Ve en önemlisi de kararlı olmaktır. Kişi kendini zihnen diyet yapmaya hazırlamadığı takdirde sonuca ulaşamaz ve başladıktan kısa bir süre sonra diyet programını terk edecektir.

Bizler bu yazımızda sizlere yanlış uygulanan diyetlerin sağlık açısından ne gibi tehlikeler arz ettiğini, yanlış diyetlerin saç döktüğünü, bunu önlemek adına nelere dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatmak istedik. Sizler de vaktinizi ayırıp sayfamızı ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz.

Önceki İçerikGüneşe Merhaba Diyelim Işınlarının Zararlı Etkilerinden Korunalım
Sonraki İçerikSağlıklı Yaşam Önerileri
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz