Rotasını Akdeniz’e Çevirenler!

Yaz mevsiminde, deniz, kum güneş üçlüsü düşünüldüğünde akla ilk gelen Akdeniz Bölgesi, sadece Antalya’dan ibaret değildir. Akdeniz’de gezilecek yerler söz konusu olduğunda tüm insanların beklentilerini karşılayacak nitelikte ve güzellikte birçok tatil yerleri bulunuyor. Rotasını Akdeniz Bölgesi’ne çevirenler için, keyifli bir yazı yazdık. Bu cennet bölgede gezmeniz gereken başlıca yerleri okumadan yola çıkmayın! Ayrıca benim başka düşüncelerim var diyenler seyahat rehberi kategorimize bakabilirler.

iyi21 - Akdeniz'de gezilecek yerler
iyi21 – Dalyan

Dalyan / Muğla

Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı bir belde olan Dalyan, o meşhuuur Caretta Caretta’ları görüp izleyebileceğiniz, deniz suyu ile tatlı suyun bir arada tadını çıkarabileceğiniz bir tatil mekanıdır. Dalyan’da kalacağınız mekanlar denize sıfır değildir ama, kumsala giden yolların tadını alanlar için bunun hiçbir önemi yoktur. Çam ağaçlarıyla kaplı bir dağdan ve nehir ağzına uzanan hiçbir beton yapının bulunmadığı harika bir plajı da var ki adı İztuzu Plajıdır. İztuzu plajına gitmek için yemyeşil kokuların içinden tekne ile seyahat edebilirsiniz ya da kara yolundan minibüs kullanabilirsiniz.

iyi21 - Akdeniz'de gezilecek yerler
iyi21 – Arsuz

Arsuz / Hatay

Hatay denince aklınıza direkt olarak künefe gelmesin. Akdeniz’de gezilecek yerler listesine Hatay’dan güzel bir yer ekledik. Dünyanın farklı yerlerinde birçok insan buraya tarihi, doğal güzellikleri ve tabii harika yemekler için geliyor. Sokaklarda çok rahat bir şekilde dolaşabileceğiniz bir ortam var. Her dilde konuşan insanlarla karşılaşabileceğiniz bir kültür cümbüşü söz konusu yani…

Gerek sahili ile gerek tarihi yapıları ile keyifle gezeceğiniz bir sahi kasabası Arsuz…

iyi21 - Akdeniz'de gezilecek yerler
iyi21 – Anamur

Anamur / Mersin

Mersin ile Alanya arasında kalmış bir Mersin ilçesi olan Anamur, her yıl pek çok tatilciyi ağırlıyor. Akdeniz’in en temiz sahil şeritlerine sahiptir Anamur…  Özellikle kale çevresindeki plajlar, doğal güzellikleri ve uzun kıyı şeritleri ile keyifli zaman geçirmek ve güneşlenmek için ideal bir tatil yeridir. Sığ deniz arayan çocuklu aileler için de bir önerimiz var: Pullu Plajı. Sadece plajları değil tarihi mekanları ve örenyerleri de mevcut bu güzel şehirde. Mamure Kalesi’ne, Anamur Çayı’na, Çukurpınar Düdeni’ne ya da Köşekbükü Mağarası’na gitmeden Mersin’den ayrılmayın.

Ee Mersin’e gitmişken Tisan veTaşucu’na uğramamak ayıp olur. Hem bir yarımada hem de bir adadan oluşan Tisan, doğal koyları ve harika manzaraları ile gününüzü geçirebileceğiniz bir yer. Taşucu ise Silifke ilçesinde bir tatil beldesi. Teninize işleyecek güneşi ile mavi ve yeşilin iç içe geçmiş yapısı buranın en dikkat çekici özelliklerinden…

iyi21 - Akdeniz'de gezilecek yerler
iyi21 – Karataş Sahili

Karataş / Adana

Akdeniz’de gezilecek yerler listesinde, özellikle yaz aylarında çevre illerden turist çeken Karataş da yer alıyor. Adana’nın ilçelerinden biri olan Karataş, Türkiye’nin en uzun plajları arasında yer alıyor.  İnce kumu ve yılın her döneminde deniz girilebilmesi burayı inanılmaz çekici kılıyor.

Adana’da bulunan bir başka güzellik ise bir balıkçı kasabası olan Yumurtalık, limanları ile ünlüdür. Ortaçağa kadar uzanan tarihi ve sıcacık denizi ile tatilcileri buraya çekiyor.

iyi21 - Akdeniz'de gezilecek yerler
iyi21 – Antalya

Kekova / Antalya

Akdeniz Bölgesi eşittir Antalya diyenler için, Antalya’nın en şirin sahil kasabasını anlatalım. Kekova, tarihin ve doğal güzelliklerin raks ettiği bir ortam sunuyor sizlere. Kekova, Antalya’nın Demre ilçesine bağlı bir tatil merkezi.

Antalya’da sadece Kekova mı var? Tabii ki hayır. Sayabileceğimiz birçok tatil beldesi var, bu güzel şehirde. Üçağız da yine Demre ilçesinde tatilcilerin uğrak noktasıdır Yeşil mavi manzarasıyla insanı kendine aşık edebilecek güzellikte…

Antalya’nın Manavgat ilçesinde yer alan Side ise hem tarihi dokusu hem de denizi ile çekiciliğini konuşturuyor.

Tüm bunların yanında portakalın anavatanı olan Finike’yi de unutmamak gerekiyor. Sokakları portakal kokan, üç tarafı dağlarla çevrili olan bu güzel kasabamız, sakinlik isteyen tatilcileri bekliyor.

Antalya Otellerini görmek isterseniz linkimize tıklayabilirsiniz.

Seyahat Rehberi İle İlgili Yazılarımıza Göz Atın:

Karadeniz Bölgesi’nde Gezilecek 5 Şehir

İç Anadolu’da Gezilecek Yerler: Sivas’ın Hobbit Evleri

 

 

Önceki makaleKaradeniz Bölgesi’nde Gezilecek 5 Şehir
Sonraki makaleMekanlarda Işık Seçimi Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 6 Kural
Marmara Üniversitesi Gazetecilik mezunu Şirvan Önce. Kelimeler benim çocuklarım… Beslediğim yazılı dünyamda döner dururum. Anlatamadıklarımı yazdığım minik dünyama hoş geldin!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here