Ankara, gelişen modern kent yaşamıyla birlikte toplam nüfusa oranla Türkiye’de en çok alışveriş merkezine sahip olan şehir unvanını taşımaktadır. Her ne kadar online alışveriş gelişmiş olsa da gezip görerek alışveriş yapmanın keyfi asla değişmiyor.

Ankara Avm listesi oldukça kalabalık. Günümüzde alışveriş merkezleri, alışveriş yapmak için ön plana çıksa da avmlerin bu kadar çok ziyaret edilmesinin tek nedeni bu değil. Alışveriş merkezleri eğlence ve alışverişi bir araya getiren en önemli sosyal mekanlar olarak geçiyor. Özellikle gençlerin sosyal dünyalarının gelişmesinin önemli parçası. Çünkü herhangi bir ürün satın almasanız bile vitrin gezmek, kafede oturup çay içmek, oyun salonunda bowling oynamak bile hem sosyalleşebileceğiniz hem de eğlenebileceğiniz etkinlikleri kapsıyor. Hazır Ankara’ya gezmeye gelmişken Eskişehir’de de ufak bir gezintiye çıkmak ister misiniz?

Ankara’da Toplam Kaç Avm Var?

Ankara’da alışveriş merkezleri oldukça fazla bulunuyor. Ankara’da hali hazırda hizmet veren toplam 39 tane avm var. Hepsi farklı ilçe ve semtlerde bulunuyor. Bununla birlikte farklı semtlerde bulunan alışveriş merkezlerine gelişmiş ulaşım ağı sayesinde tek vasıtayla ulaşılabiliyor. ANKAmall Avm, ACity Avm, Atakule, Armada, Arcadium Avm, Cepa Avm, Bilket Center, Karum Avm, Panora Avm, Kentpark Avm gibi çeşitli Ankara Avm isimleri bulunur.

ANKAmall Avm Ankara

Keyifli, kaliteli alışveriş imkânı sunan ANKAmall Avm, ilk olarak 1999 yılında Migros Ankara Alışveriş Merkezi olarak açılıyor. Ankaralıların fazla ilgisinden dolayı 2006’da yenilenerek ANKAmall Avm olarak hizmet vermeye başlıyor. Toplam büyüklüğü 278 bin metrekare olan bu alışveriş merkezi, Ankara’nın en büyük alışveriş merkezlerinden biri. İçerisinde 300’den fazla mağaza ve 6 bin araç kapasiteli ücretsiz otoparkı bulunmaktadır.
Adres: Gazi, Konya Devlet Yolu, Mevlâna Bulvarı No:2, 06560 Yenimahalle/Ankara

Podium Avm Ankara

Yerli ve yabancı birçok seçkin markanın bulunduğu Podium Avm, 2016 yılında açılmış. Konumu, mimarisi ve sosyal alanları ile ön plana çıkan alışveriş merkezi 70 bin metrekare alana sahip. Podium Ankara içerisinde 180 mağaza, 11 sinema salonu, 3600 araç kapasiteli ücretsiz otopark bulunmaktadır.
Adres: Mehmet Akif Ersoy, Bağdat Cd. No:60, 06200 Yenimahalle/Ankara

Armada Avm Ankara

2002 yılında hizmetlere başlayan Armada Avm geniş bir alana yayılıyor. Çok katlı alışveriş merkezi, Eskişehir yolundaki konumu itibariyle oldukça avantajlı. Armada Avm içeresinde 250’ye yakın mağaza, 2200 araç kapasiteli otoparkı, gurme restoranlar, kafeler, sinemalar, spor salonları ve Hayat Sokağı ile sosyal bir yaşam alanı bulunmaktadır.
Adres: Beştepe Mahallesi Dumlupınar Bulvarı (Eskişehir Yolu) No: 6 Yenimahalle / Ankara

Panora Avm Ankara

Panora Avm içerisinde 350 bin mozaiğin bir araya gelmesiyle oluşan dünyaca ünlü denizci Piri Reis’e ait dünya haritası bulunuyor. 2007 yılında faaliyete geçen Panora, her biri 75 ton su kapasiteli akvaryumları birçok öğrenci tarafından ziyaret ediliyor. 39 metre çapa sahip olan cam gök kubbesi, mimari özellikleriyle de öne çıkıyor. 200’den fazla mağazaya ev sahipliği yapan Panora Avm kaliteli alışveriş imkânı sunuyor.
Adres: Oran, Kudüs Cd. No:3, 06450 Çankaya/Ankara

Galleria Avm Ankara

Galleria Avm, Ankara’nın en köklü alışveriş merkezlerinden biri. 1995 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in açılışıyla birlikte faaliyet gösteriyor. Ankara’nın en eski üçüncü alışveriş merkezi olan Galleria, 10 bin metrekare alana sahip. İçerisinde 42 mağaza bulunuyor.
Adres: Mutlukent, Galleria No:97, 06800 Çankaya/Ankara

Optimum Avm Ankara

2004 yılında faaliyete başlayan Optimum Avm, içerisinde bulunan mağazaların yanı sıra sinemalar ve sosyal alanları ile ön plana çıkıyor. Konumu itibariyle birçok ziyaretçiye hizmet veren Optimum, düzenli olarak çocuklara eğitici aktiviteleri ve sosyal sorumluluk projelerini destekliyor.
Adres: Etiler, Ayaş Ankara Yolu Blv. No:93, 06796 Etimesgut/Ankara

Kızılay Avm Ankara

Ankara’nın tam kalbi olan Kızılay Meydanı’nda bulunan Kızılay Avm, 44 bin metrekare alana sahip. Uzun yıllar boyunca tamamlanamayan inşaatı nedeniyle dikkatleri üzerine çeken avm,2011 yılında ziyaretçilerine açılıyor. İçerisinde 120 mağaza, kafe, restoran, çocuk oyun alanları, eğlence merkezleri bulunuyor.
Adres: Kızılay, Atatürk Bulvarı, AVM, D: No:96, 06442 Ankara

Ankara Gordion Avm

Gordion Avm, alışveriş deneyimini keyifli bir hale sokan geniş imkanlarıyla 150’den fazla mağazasıyla 2009’da faaliyetlerine başlıyor. Ankara’nın ilk yeşil alışveriş merkezi olarak da bilinen Gordion, 50 bin metrekarelik alana sahip. İçerisinde 13 adet sinema salonu, 2300 araç kapasiteli otopark bulunuyor.
Adres: Koru, Ankaralılar Cd. No: 2/A, 06810 Çankaya/Ankara

Atlantis Avm Ankara

Batıkent semtinin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitedeki Atlantis Avm, 130 mağazaya ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda içerisinde bulunan Ankara’nın en büyük eğlence merkezlerinden biri olan Joyland, 10 adet sinema salonu, Atlantis Sports Center, park ve oyun alanları ile mükemmel bir sosyal yaşam alanı sunuyor.
Adres: Kardelen Mah Başkent Bulvarı. No: 224 H, 06370 Yenimahalle/Ankara

Önceki İçerikDeniz, Kum ve Güneş: Akdeniz Sahilleri
Sonraki İçerikBebeklerde Gaz Sancısı: Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri
iyi21 sağlıklı yaşam önerileri.