Home Seyahat Doğu Anadolu Bölgesi Bambaşka Bir Gezi Deneyimi: Turistik Doğu Ekspresi

Bambaşka Bir Gezi Deneyimi: Turistik Doğu Ekspresi

0
332
doğu ekspresi

2019 yılında başlayan ve bugün devam etmekte olan Covid19/ Koronavirüs nedeniyle daha önce deneyimlediğimiz veya deneyimlemek için merak ve heyecan duyduğumuz Doğu Ekspresi tren seferlerinin yeniden başlamasıyla birlikte, yeniden turistlik doğu ekspresi gezi seferleri arayışına yeniden başladık. Telefon, tablet ve bilgisayarlarımızdan arama motorlarına girip aklımızdan geçirdiğimiz Doğu Ekspresi kaç gün sürüyor? Doğu Ekspresi hangi illerden geçiyor?  Doğu Ekspresi seferleri günleri saatleri nedir? Doğu Ekspresi en güzel manzarası nerede? Doğu ekspresi nelerde duruyor? Doğu Ekspresi yataklı mı? Ve daha birçok sorumuza cevap arayışı içine giriyoruz. Tek bir yazı altında merak ettiğiniz sorulara cevap bulmaya hazır mısınız?

Doğu Ekspresi Nedir?

Doğu Ekspresi, TCDD tarafından 1.365 kilometre uzunluğundaki Ankara ile Kars güzergahı arasında karşılıklı olarak her gün düzenlediği yatak olabilen pulman, örtülü kuşetli ve yemekli vagonlardan oluşan ana hat trenidir. Yolculuğunu yaklaşık olarak 26 saatte tamamlayan tren  Ankara, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum ve Kars gibi Doğu’nun en güzel ve Ziyaret edilmesi gereken şehirlerinden geçmektedir.

Doğu Ekspresi ile Turistik Doğu Ekspresi arasındaki farklar nelerdir?

TCDD,  artan talepleri karşılamak için Doğu Ekspresi ve Turistik Doğu Ekspresi olarak 2 hat kurmuştur. Bunları birbirinden ayıran özellik ise vagon ve yolculuk süreleridir. Doğu Ekspresi her gün düzenlenen pulman yatak, örtülü kuşet ve yemek salonundan oluşuyor. Toplamda 53 duraktan oluşan Doğu Ekspres treni ise duraklarda birkaç dakika bekleyip sonraki durağa ulaşmak için hareket ediyor. Doğu Ekspres hareket her gün Ankara’dan kalkış 17:55, Kars’tan kalkış ise 08:00’dır.  Turistik Doğu Ekspresi ise vagonlarında yatak bulunan, duraklarda da mola sürelerinin uzun olan ve yolculuk süresi 32 saat ile tamamlanıyor. Turistik Doğu Ekspres hareket günleri ve saatleri Ankara’dan Kars’a Çarşamba ve Cuma günleri 15:55, Kars’tan Ankara’ya Cuma ve Pazar günleri 22:20’dır.

Turistik Doğu Ekspresi Deneyimi ile ne zaman gidilir?

Kış mevsimini seven biriyseniz aralık, ocak, şubat ve Mart aylarında seyahat planınızı yapıp karın doğa ve tarihi eserler ile dans uyumunu görüp, anı olarak kalması için fotoğraflar çekip sevdiklerinize paylaşabilirsiniz. Kış mevsimi dışında ilkbahar ve yaz aylarında doğanın yeniden canlandığını ve doğanın yemyeşil güzelliğini görebilirsiniz. Doğu Ekspresinin en güzel manzarasını kendiniz deneyimleyerek görebilirsiniz.

Turistik Doğu Ekspresin en güzel manzarası nerede?

Turistik Doğu Ekspresin geçtiği her nokta birbirinden güzel manzarası bulunmaktadır. Her manzara size en güzel manzara gelecektir. Ankara, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum ve Kars gibi Türkiye’nin en güzel manzaralarını gözlemleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Turistik Doğu Ekspresi Seyahatine Çıkarken Yanımıza Almamız Gerekenler

Turistik Doğu Ekspresi hemen hemen her ihtiyacınızı giderecek içeriğe sahip olmasının yanında wifi erişimi bulunmamaktadır. Kendi internetinizi kullanmalısınız. Her oda da 2 adet priz bulunmasına rağmen ihtiyacınız fazla ise yanınıza üçlü priz götürmenizde fayda vardır. Hava şartlarına göre yanınıza alacağınız mevsime uygun kıyafetlerin yanı sıra her anı ölümsüzleştirmek için fotoğraf makinanızı, canınız sıkıldığı anda kitap okumak için birkaç kitap su ısıtıp yemek yapabilmek için su ısıtıcısı yanınıza alabilirsiniz buna ek olarak trenin size vermiş olduğu çarşaf ve yastıkları kullanmaktan çekinenler içinde dilerseniz astık kılıfı ve örtünüzü götürebilirsiniz.