Tertemiz havası, berrak suları, yeşil ile mavinin buluştuğu noktaların eşsiz güzelliği ile Akdeniz Sahilleri Plajları, bahar aylarından itibaren deniz, kum, güneş üçlüsü ile birlikte uyum içinde tatilcileri selamlar. Doğanın ve denizin mükemmel uyumu yerli ve yabancı turistlerin beğenisini kazanmıştır. Yaz sıcaklıklarının hiç bitmediği, ılıman ikliminin yıl boyunca devam ettiği Akdeniz, her dönem tatil yapmayı seven turistlerin en uğrak adresi olarak bilinir. Harika kumsalları, gökyüzünün sakin ve huzurlu maviliğiyle göz kamaştırır. Turkuaz rengi deniziyle çam ormanlarının buluştuğu Akdeniz’in en güzel plajları, ziyaretçilerin en sık uğradığı noktalar arasındadır. Akdeniz’in en güzel plajları yazımızdan sonra daha Akdeniz’de gezilecek yerler yazımızı da okuyabilirsiniz.

Akdeniz Sahilleri Ne Zaman Denize Girilir?

Yazın hiç bitmediği, kışın ise şöyle bir uğrayıp geçtiği Akdeniz Bölgesi, yıl içerisinde tatilcilerin en sık ziyaret ettiği bölge olarak bilinir. Akdeniz Bölgesi’ndeki plajlar birçok insanın gözlerini kamaştırır. Hal böyle olunca turistlerin en çok uğradığı bölge olması çok normaldir. Akdeniz ikliminin ılıman havası sayesinde, yaz sıcaklıklarından bunalmadan sezon başı itibari ile mayıs aylarında Akdeniz’in en güzel berrak denizlerine girilmesi mümkün olmaktadır.

Akdeniz Sahilleri En Güzel Plajları Nerededir?

Ülkemizin cennet bölgelerinden biri olan Akdeniz, gerek doğasında bulunan çam ormanlarının eşsiz güzelliği gerek berrak, turkuaz rengi deniziyle herkesin ilgisini kazanmıştır. Yerli, yabancı birçok turist birbirinden güzel Akdeniz sahillerini sık sık ziyaret etmektedir. Akdeniz’de denize girilebilecek en güzel kent Antalya’dır. Antalya’nın doğallığını koruyan plajları arasında, Çıralı Plajı, Kaputaş Plajı, Kleopatra Plajı, Patara Plajı, Phaselis Koyu, Konyaaltı Plajı, Lara Plajı, Mermerli Plajı şehrin gözdesi olan en güzel plajlardır.

Mavi Bayraklı Plaj Nedir?

Mavi Bayraklı Plaj, temiz ve güvenirliliği temsil eder. Mavi Bayrak, plajların aldığı uluslararası ödüldür. Mavi Bayrak, sürdürülebilir çevre konusunda farkındalığı arttırmayı amaçlar. Mavi bayraklı plajların; temizlik, hijyen, çevre yönetimi, çevre eğitimi, can güvenliği gibi gerekli standartları karşılamaları gerekir. Yerli ve yabancı turistler için güvenli, temiz ve çevre dostu keyifli tatil imkânı sunar. Türkiye’de toplam 531 tane Mavi Bayraklı plaj bulunur. Türkiye, İspanya ve Yunanistan’ın ardından en çok Mavi Bayraklı 3’üncü ülkesi olarak bilinir.

Akdeniz Sahilleri  En Güzel Plajları Hangileridir?

Akdeniz’in plajları genel olarak temizlik, can güvenliği ve sürdürülebilir çevre açısından kendini kanıtlamıştır. Mavi Bayrak ödülüne sahip birçok plajı bulunur.

Kleopatra Plajı

Alanya’nın en çok ziyaret edilen Kleopatra plajı, kıyı uzunluğu 2 km olan, ince kumlu, turkuaz renkli, çıplak gözle balıkları inceleyebileceğiniz berrak deniziyle oldukça popüler bir yerdir. Tam olarak Damlataş Mağarası ile başlayan Kleopatra Plajı’nın ismi rivayete göre Antik Mısır Kraliçesi olan Kleopatra’nın ve Roma İmparatoru sevgilisi Antonius’un burada yüzdüğüne dair söylentilere dayanmaktadır. Plaj turizm açısından oldukça ön plana çıkmaktadır.

Kız Kalesi

Mersin ilinin Erdemli ilçesinde bulunan Kız Kalesi plajı, sığ bir denize ve altın sarısı ince bir kuma sahiptir. Kız Kalesi plajının adı Bizans döneminde inşa edilen kale nedeniyle verilmiştir. Tarihi unsurları, plajı ve doğal güzellikleri ile yerli ve yabancı turistler tarafından sık sık ziyaret edilmektedir.

Belcekız Plajı | Ölüdeniz

Belcekız Plajı, Muğla ilinin Fethiye ilçesine 10 km uzaklıktadır. Ölüdeniz beldesi doğal güzelliklere, mavi ve yeşilin mükemmel uyumuna ve tertemiz kumsala sahip popüler olan beldesidir. Belcekız Plajı çevresinde bulunan Babadağ’da yamaç paraşütü yapmak popülerdir. Doğal parkları, su sporları ve gezilecek yerleri ile yerli yabancı turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Kumluk Plajı

Kumluk Plajı, Datça Merkez’de denize girilebilecek olan Mavi Bayrak sahibi plajdır. İsminin hakkını layığıyla veren Datça Kumluk plajı oldukça sığ, turkuaz renkli ve zeminin tamamı kum olan bir plajdır. Kumluk Plajı çevresinde birçok otel, restoran gibi tesisler bulunur.

Kalkan Halk Plajı

Kalkan Halk plajı, Antalya ilinde bulunan tercih edilebilecek en iyi halk plajlarından biridir. Berrak, turkuaz renkli, serin sulara sahip olan plajda yılın 9 ayı yüzmek mümkündür. Yerli ve yabancı turistler tarafından sık sık ziyaret edilir.  Plaj, küçük çakıllardan oluşur. Bu sayede denizden çıktıktan sonra kum temizleme sorunuyla karşılaşılmaz.

Konyaaltı Halk Plajı

En popüler plajlarından biri olan Konyaaltı Halk Plajıdır. Antalya merkezde bulunan plaj, konumu ve ulaşım olanakları sebebiyle ziyaretçisi oldukça fazladır. Konyaaltı Plajı 7 km uzunluğa sahiptir. Büyük bir kısmı falezlerden oluşur ve 4,5 km alan Mavi Bayraklıdır. Konyaaltı Halk Plajının öne çıkan diğer bir özelliği ise çakıl ile doldurulmuş olmasıdır. Ayrıca plajda soyunma kabinleri, duşlar ve cafeler de yer alır.

Akdeniz Sahilleri Kaputaş Plajı

Kaş ile Kalkan arasında bulunan Kaputaş Plajı, rengi ve temiz suyu ile eşsiz güzelliğe sahiptir. Dağlardan akan kaynak suyu sebebiyle deniz oldukça serindir. Doğal güzellikleri, manzarası, mükemmel denizi, harika kumsalı ile yerli ve yabancı herkesin sevdiği plajlar arasındadır. Plaja ulaşım Kalkan ve Kaş’tan düzenli olarak minibüs seferleri ile sağlanabilmektedir.

Akdeniz Sahilleri Patara Plajı

Tüm dünyanın en güzel plajları arasında bilinen Patara Plajı, yaklaşık olarak 18 km uzunluğundadır. Plajın orta kısımlarında bulunan kum tepeleri, Patara plajına eşsiz bir güzellik katmaktadır. Özellikle gün batımında kum tepeleri, mükemmel manzaraya eşlik etmektedir. İncecik kuma sahip olan plaj, aynı zamanda Caretta Caretta’ların yumurtlama alanı olarak bilinmektedir. Bu yüzden akşam 8’den itibaren plaj kaplumbağaların kullanıma açıktır.

Akdeniz Sahilleri Akyaka Halk Plajı

Akyaka Halk Plajı her sene çok sayıda yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır. Son derece ilgi gören Akyaka plajı hem tarihi hem de doğal güzelliklere sahiptir. Akyaka Halk Plajı, Akyaka Orman Kampı ve Azmak Nehri arasında bulunmaktadır. 250 metre uzunluğa sahip, sığ denizi ve kumlu plajı ile oldukça fazla tercih edilmektedir. Muhteşem manzarası ile görenleri büyüleyen plaj aynı zamanda bedensel engelli kişilere sunduğu imkanlar ile engelsiz plaj olarak da bilinmektedir.

 

Önceki İçerikAnne Sütü Arttırma Yöntemleri: Doğal Yöntemler Nelerdir?
Sonraki İçerikAnkara’da Alışveriş: En İyi Alışveriş Merkezleri
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.