Türkiye gerek doğası gerek de tarihi olarak çok güzel yerlere ev sahipliği yapmaktadır. Gizli saklı kalmış yerler hazine olarak karşımıza çıkmaktadır. Gizli saklı kalmış yerlerden birisi de Balıkesir ili sınırları içerisinde kalan Cunda Adası gerek tarihi dokusu gerekse Ege deniziyle eşsiz bir deneyim yaşatmaktadır. Gelin birlikte Cunda Adasını tanıyalım.

Ayvalık Cunda Adası

Cunda Adası, Türkiye’nin Batı Anadolu bölgesinde Ayvalık ilçesine bağlı bir adadır. Ege Denizi’nde yer alan ada, Ayvalık’ın en turistik ve popüler yerlerinden biridir.

Cunda Adası, tarihi ve kültürel dokusuyla birçok turistin ilgisini çekmektedir. Adada, tarihi yapıları, sokakları, koyları, plajları ve restoranları ile ünlüdür. Ayrıca, adada ünlü zeytinyağı ve balık ürünleri de bulunmaktadır.

Cunda Adası’nın tarihi, antik döneme kadar uzanmaktadır. Ada, Osmanlı İmparatorluğu döneminde de önemli bir ticaret merkezi olarak kullanılmıştır. Günümüzde, Cunda Adası yer aldığı tarihi dokusunu korumak için birçok restorasyon çalışması yapılmaktadır.

Cunda Adası’na, Ayvalık’tan kalkan teknelerle ya da araba ile ulaşılabilir. Adada konaklama imkanları da bulunmaktadır ve yaz aylarında turistlerin yoğun ilgisini çeker.

Önceki İçerikErtesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?
Sonraki İçerikGüneydoğu Anadolu Turunda Nerelere Gidilir?
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.