Ülkemiz, coğrafyası sebebi ile yaz turizmi açısından büyük potansiyele sahip ülkelerden biri… Ege Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Muğla; doğal güzellikleri, Mavi Bayrak ödüllü plajları ve koyları ile yaz tatili için gözde şehirleri arasında…  Pek çok efsaneye konu olan koyları ile Fethiye, Muğla’da tatil yapmak isteyen yerli ve yabancı turistler için mükemmel bir tercih…

Doğal güzellikleri, mavi denizi ve uçsuz bucaksız plajları ile Fethiye, yerli ve yabancı turistler tarafından her mevsiminde sıklıkla tercih edilen bir tatil beldesi. Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra nefes kesici güzellikteki koyları ile de dikkat çekmekte. Pek çok koy, milli park statüsüne alınarak yapılaşmasının önüne geçilmiş ve doğallığını koruyor… Yeşil ve mavinin birbirini kucakladığı koylar arasında, dünyaca ünlü koyların yanı sıra çok bilinmeyen ya da keşfedilmeyi bekleyen koylar da mevcut… Şimdi Fethiye’nin efsane koylarına ve plajlarına bakalım.

Ölüdeniz

Ülkemizin ve dünyanın en güzel koylarından biri olan Ölüdeniz, Fethiye denince akla ilk gelen yerlerden biri.  “Tanrının Dünyaya Bağışladığı Cennet” olarak nitelendirilen Ölüdeniz, yaklaşık 3 kilometre uzunluğunda plajı ile en kalabalık plajlardan. Ülkemizde bulunan deniz kulağı-lagün oluşumlarından biri. Masmavi denizi, beyaz kumu ve lagün oluşum biçimi ile dikkat çekmekte. Ayrıca adını aldığı Ölüdeniz efsanesi de bu plajı özel kılan nedenler arasında. Ölüdeniz, 2006 yılında “dünyanın en güzel koyu unvanı” almıştır. Turizm açısından oldukça gelişmiş olan Ölüdeniz ‘de pek çok spor faaliyeti yapma imkânı bulunmaktadır. Halk plajına giriş ücretsiz. Bu sebeple yaz aylarında oldukça kalabalık. Denizin derin ve dalgalı olmasından dolayı dikkatli olmak gerekiyor.

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi Fethiye’nin en ünlü koylarından biri olarak ülkemizde ve dünyada büyük bir üne sahip. Fethiye’ye giden pek çok kişinin görülecek yerler listesinde olan Kelebekler Vadisi, dünya mirasları listesinde yer alıyor. Ölüdeniz’den yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta bulunan bu vadinin etrafı dağlarla çevrili.  Aynı zamanda birinci derece sit alanı. Bu sebeple Kelebekler Vadisi’nde yapılaşma, yerleşim ya da işletme gibi oluşumlara izin verilmiyor. Yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun olarak ziyaret edilen Kelebekler Vadisi,  80’den fazla kelebek türüne ev sahipliği yapıyor. Vadi, ismini Temmuz-Eylül ayları arasında görülen “Jarsey Tiger” kelebeğinden almakta. Kelebekleri görmek isteyen ziyaretçilerin vadiye tırmanması gerekiyor. Biraz zahmetli ve dikkat gerektiren bu tırmanış, nefes kesici bir şelale manzarası ile karşılıyor ziyaretçilerini. Şelalenin kaynağı Faralya Mahallesi’nde bulunuyor. 50 metre yükseklikten dökülen bu şelale, vadiden geçen bir dereyle Akdeniz sularına ulaşıyor.

Kabak Koyu

Deniz üzerinden tekneler ile ulaşım sağlanan Kabak Koyu, Kelebekler Vadisi’nin komşusu. Kara ulaşımının çok fazla imkân olmadığı için, güzelliğini koruyan bir koy. 1. Derece Doğal SİT Alanı olan bu koy; kayalar, akarsu ve deniz ile çevrelenmiş nefes kesici bir doğal dokuya sahip.  Üç tarafı dağlarla çevrili olan kanyon biçimindeki Kabak Koyu’nda doğa ile iç içe olmaya imkân tanıyan kamp alanları bulunuyor. Kabak koyunda konaklamak için çadır, lüks bungalov gibi farklı seçenekler bulunuyor. Kamp alanlarında yeşil ve maviyi yaşayarak güzel bir tatil yapabilirsiniz. Hem sakin hem de huzurlu bir tatil beklentisi içerisindeyseniz, Kabak Koyu size göre. 

Gemile Koyu -Gemile Adası

Deniz üzerinden ulaşım sağlanmasının yanı sıra kara yolu üzerinden de ulaşım sağlanabilen Gemile Koyu, Fethiye’nin sık ziyaret edilen koylarından biri. Fethiye koyları arasında 1. Derece Doğal SİT Alanı ilan edilmiş bir diğer koy olan Gemile Koyu, Fethiye Körfezi’nin güneyinde yer alan Gemile Adası’nda bulunmakta. Gemile koyuna ulaşım, Fethiye-Ölüdeniz kara yolunu üzerinden ya da Belcekız Plajı’ndan kalkan teknelerle koya ulaşmak mümkün. Ada üzerinde Bizans döneminden kalma 5 adet kilise kalıntısı bulunuyor. Hristiyanlığın ilk yayılma merkezlerinden biri olduğu bilinen bu ada Hristiyanlar için özel bir yere sahip. Yaklaşık 200 yıl önce adada meydana gelen depremler sebebi ile su altında çok fazla tarihi kalıntı bulundurmakta. Dalış yapılarak bu kalıntıları görmek mümkün.

Kıdrak Koyu

Fethiye’nin sakin plajlarından biri olan ve diğer koylar kadar kalabalık olmayan ve yoğun ziyaret edilmeyen Kıdrak Koyu, Ölüdeniz’e 4 km, Fethiye’ye ise 20 km uzaklıkta bulunmakta. Faralya Köyü ve Kabak Koyu’na giden yol üzerinde bulunan Kıdrak Koyu’nda yemek yemek ya da dinlenmek için pek çok cafe, restaurant, bar tarzı mekân bulunmakta. Çam ağaçları ile çevrilen bu koy, saklı bir cennet olarak nitelendirilebilir.

Katrancı Koyu

Sakin ve daha az ziyaretçinin uğradığı Katrancı Koyu, sessiz ve kafa dinlenmelik bir koy olarak bilinmekte. Fethiye’den 17 kilometre uzaklıkta bulunan bu koy, diğer koylara göre daha ıssız kabul edilebilir. Nem oranı düşük olan Katrancı Koyu, iki farklı koydan meydana gelmektedir. İlk koyu ziyaret belli saat aralıklarında gerçekleşmekte ve daha sonra koy boşaltılmakta. İkinci koy ise kamp kurmak isteyen ya da karavan ile konaklamak isteyen ziyaretçilere ayrılmış. Koy’a Göcek tarafından ulaşım sağlamak isterseniz, muhteşem bir manzara size eşlik edecek. Kara yolları Genel Müdürlüğü, ziyaretçilerin, bu manzaranın tadını daha fazla çıkartabilmesi için yolun geçtiği yüksek bir sahayı, teraslandırarak seyir alanı oluşturmuş.

Soğuk Su Koyu

Gemile Koyu’na yakın olan ve kamp yapmak için tercih edilen koylardan biri olan Soğuk Su Koyu, deniz suyunun diğer koyların deniz suyundan daha soğuk olması ile ünlüdür. Soğuk su koyunun su sıcaklığı ortalama deniz suyu sıcaklığının 10 – 15 derece altında. Soğuk Su Koy’una teknelerle ulaşım yoğun olarak teknelerle sağlanıyor. Dilerseniz Kayaköy’ün arkasından yarım saatlik bir yürüyüş ile koya ulaşım sağlayabilirsiniz. Deniz kestanesi bakımından zengin olan Koyda, yaralanmadan bir tatil için aman dikkat diyoruz.

Belcekız Koyu

Ölüdeniz ile yan yana olan Belcekız Koyu, su sporları ve deniz faaliyetleri için sıklık ile tercih edilen popüler bir Fethiye koyu. Pek çok tur teknesi bu plajdan kalkmakta ve kumsal boyu yürüdüğünüzde Ölüdeniz’e ulaşılır. Belcekız Plajı adını bir efsaneden almaktadır. Geçmişten günümüze bu efsane sıklıkla anlatılan bir efsanedir. Oldukça kalabalık olan bu plaj, uzun ve beyaz kumla kaplı bir kumsala sahiptir.

Yedi Burun Koyu

7 adet koydan oluşan Yedi Burun Koyu, Fethiye’deki en özel yerlerden biri. Ulaşım sadece tekneler ile sağlanıyor. El değmemiş koylar deyim yerindeyse ziyaretçilerinin keşfetmesini bekliyor. Dağ keçileri ile karşılaşıp, çam ağaçları ile iç içe olabileceğiniz bu koyda doğa ile iç içe bir tatil geçirebilirsiniz.

Günlüklü Koyu

Dünyada sadece Kanada’da ve ülkemizde yetişen günlük ağaçlarına ev sahipliği yapan Günlüklü Koyu, muhteşem bir manzarası, mavi denizi ve temiz havası ile huzurlu bir tatil vaat etmekte. Milli park statüsünde bu koya giriş ücretli. Göcek – Fethiye kara yolu üzerinde bulunan Günlüklü Koyu’nun kumsalı hafif çakıllı, denizi ise sakin ve dalgasız . Çok fazla ziyaretçisi olan plaj, yaz aylarında kalabalık ve hareketli.

 

Önceki İçerikChai Tohumu Nasıl Tüketilmelidir?
Sonraki İçerikYüz Yogasının Faydaları
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.