TARİH VE LEZZET DOLU ŞEHİR: GAZİANTEP

Bir Güneydoğu Anadolu gezisi için ne düşünürdünüz? Siz de, en büyük hayali “Güneydoğu Anadolu Turu” olanlardansanız, doğru yerdesiniz. Güneydoğu Anadolu’nun incisi, mutfağıyla dünyaya nam salmış bir şehir; Gaziantep. Bir çok medeniyete ev sahipliği yaptığı için bir çok kültürü içinde barındırıyor. Dünya Gastronomi Şehri seçilen Gaziantep, yemekleri ve tarihi yapılarıyla yerli, yabancı turistleri kendine çekiyor. Sizin için bir Gaziantep gezi rehberi ve Gaziantep gezilecek yerler listesi hazırladık. Gaziantep’te nereye gidilir birlikte bakalım:

Güneydoğu Anadolu turu-iyi21
Bey Mahallesi | iyi21

Gaziantep’e Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgede haliyle yazlar sıcak ve kurak kışlar ise soğuk ve yağmurlu geçmekte. Yaz ayları 44 dereceye kadar ulaşan hava sıcaklıkları gezmeniz için pek imkan vermeyebilir. Sonbahar dönemleri, gerek sıcaklığın hafiflediği gerek daha az yağmur düşmesiyle en avantajlı mevsim olacaktır. Eylül- Mart ayları arasında uçak bileti fiyatları diğer aylara göre daha ucuzdur.

Konaklama

Gaziantep nerede kalınır sorusunun bir çok cevabı bulunuyor. Gaziantep kalınacak yerler listesi oldukça geniş. Oteller, termal konaklama alanları, hanlar ve tarihi evler… Şehir merkezinde bir çok lüks otel bulunuyor. Bu oteller şehir merkezinde yer aldığı için hanlara, bedestenlere de oldukça yakındır. Gaziantep’in ilçelerinde bu lüks otellere nispeten daha ucuz butik oteller bulunuyor. Şehir merkezindeki Gaziantep otelleri, genellikle iş seyahatleri sebebiyle tercih edildiği için fiyatlar da yüksektir.

Gaziantep’e Gitmişken Mutlaka Uğramanız Gereken Yerler

 

  • Gaziantep Kalesi

Roma döneminde gözetleme kulesi olarak kullanıldığı tahmin edilen Gaziantep Kalesi, şehrin merkezinde yer alıyor. Günümüzde Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi olarak kullanılıyor ve müze içerisinde ziyaretçileri 45 dakikalık bir sunum bekliyor. Giriş ücretsiz.

  • Şahinbey Milli Mücadele Müzesi 

1. Dünya Savaşı esnasında Gazi düşmüş bir şehri en iyi burada anlayabilirsiniz. Şahin Bey önderliğinde 10 ay boyunca düşmana direnen şehrin izlerine şahitlik edebilirsiniz. Cuma ve Pazar günleri kapalı olduğu bilgisini de unutmadan verelim.

  • Oyun ve Oyuncak Müzesi

Gaziantep gezilecek yerler listesinin en masum durağı burası. Tarihi bir Antep evinde, geçmişin geleceğe referansı sizi oldukça duygulandıracak. Türk oyuncakları, sinema odası ve mutfak-sosyal yaşam bölümleri ile her yaştan ziyaretçiye açık. Giriş ücreti 1 tl, indirimli 50 kuruş J

  • Tarihi Antep Evleri

İki katlı taş evlerden oluşan bir alan burası. İsmen Bey Mahallesi olarak anılır. Mustafa Kemal Atatürk’ün nüfusa kayıtlı olduğu yerdir. 1500’lü yıllardan kalma tarihi evler sizi tarihte yolculuğa çıkaracak.

  • Zeugma Müzesi

Zeugma Antik Kenti’nin kalıntılarına ev sahipliği yapan müze, şehirde oldukça popüler bir noktadır. Dünyada hatrı sayılır bir niteliğe sahiptir, Roma dönemine ait mozaikler bulunmaktadır. Ünlü “Çingene Kızı” mozaiği de burada sergilenmekte.

Güneydoğu Anadolu turu-iyi21
Gaziantep Kalesi | iyi21

Eşsiz ve Ünlü Mutfak

UNESCO tarafından Gastronomi Şehri seçilmiş bir şehirden bahsediyorsak eğer, mutfağını anlatırken dikkatli davranmak boynumuzun borcu. Eski bir yerleşim olduğu için bir çok kültürün izlerini taşıyor Gaziantep. Şehrin kendine has 200’den fazla yemeğinin olduğunu düşünecek olursak, “Gaziantep’de ne yenir?” sorusuna net bir cevap vermek biraz miktar zorlayıcı olabilir. Başta dillere destan baklavası, beyranı, yuvarlaması, katmeri, küşlemesi, pirpirim aşı, özel lahmacunu ve daha fazlası…  Kaliteli beyran için Metanet Sofrası’nı tercih edebilirsiniz. Aman dikkat! Hızlı tükendiği için öğlenden önce gitmeye çalışın, yoksa mekanı kapalı bulabilirsiniz. Kebapçı Halil Usta, diğer bir popüler restorandır. Küşlemesi, kebabı oldukça ünlüdür. Şehir merkezine 2 km mesafede olduğunu da belirtelim.

Alışveriş

Gaziantep’ten ne alınır? Sorusuna cevap buluyoruz. Tarihi hanları, pasajları ve modern alışveriş merkezleri her alıcıya uygun bir atmosfer oluşturuyor. Gaziantep, bir gastronomi şehri olduğu için ilk akla gelen alınacak seçenek gıda alışverişi oluyor haliyle. Elmacılar Pazarı gurmeleri bu konuda tatmin edebilecek düzeyde. Rengarenk baharatlar, salçalar ve Antep mutfağına has yiyecekler sizi oldukça etkileyecek. Zincirli Bedesten’e uğrayabilir, yakınlarınız için hediyelik eşyalar seçebilirsiniz. Dillere destan Gaziantep Bakırcılar Çarşısı, birbirinden eşsiz el yapımı ürünlerle doludur. Yapımı 19. yy’a dayanan çarşı şehir merkezine de oldukça yakındır.

bakırcılar çarşısı-iyi21com
Gaziantep Bakırcılar Çarşısı | iyi21

Gaziantep’de Gece

Güneydoğu Anadolu’nun en kalabalık şehirlerinden biri olan Gaziantep’te hayat gece de hız kesmeden devam ediyor. Gece kulüplerinden türkü barlara geniş bir skalaya ev sahipliği yapıyor desek yanılmış olmayız. Sabaha kadar canlı müzik sefası için Papirüs Cafe sizin için en ideali.  15 Temmuz Demokrasi Meydanı Tramvay Durağı’nda inerek ulaşabilirsiniz. “O zaman dans!” diyenlerdenseniz sizi Gaziantep’in en ünlü gece kulübüne alalım: Deep Night Club. Dedeman Otel’inin içinde yer alan gece kulübünün eğlencesi sabaha kadar sürüyor. Bayazhan SPR Pub, İngiliz pub kültürü ile Gaziantep’in tarihi dokusunu harmanlayan bir mekan. Yabancı turistlerin de oldukça ilgisini çekmekte. Gaziantep gezilecek yerler listesine girmeyi oldukça hak ediyor.

Gaziantep, size çok şey katacak.

Keşfin büyüsüne!

 

Diğer seyahat yazılarımıza göz atın:

Ege’de Saklı Kalmış 10 Cennet Köşesi

Hafta sonu Rotası: Gölyazı

Rotamız: Amsterdam!

 

Önceki makaleHafta sonu Rotası: Gölyazı
Sonraki makaleDoğu Anadolu’da Gezilmesi Gereken Yerler
Kübra Yakut, Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunu. Ünsüz düşünür, çok yazar, hiç çizer. #Yıldıztilbefunclub

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here