Gölyazı Nerededir? Bursa’da Özerk Bir Ada

Gölyazı, Bursa ilinde bulunan Uluabat Gölü üzerine iliştirilmişçesine duran minik ve şirin mi şirin bir adacık. Araç trafiği, insan kalabalığı derken monotonlaşan ve yoran hayat şartlarından bıkanlar için, insanların evlerinin çatılarını leyleklerle paylaştığı, hemen herkesin bir sandalının olduğu bu huzur adasını sizlere tanıtmak istedim. Bütün bir hafta sonunuzu ayırmasanız da bir gününüzü geçirebileceğiniz minik ada sizi kendine aşık edecek. Gölyazı nerede? Sorularını duyar gibiyim. Konuyu çok uzatmadan giriş yapayım o halde…

Tarihi de Köklü

Öyle ufak tefek göründüğüne bakmayın. İçerisinde büyük ve köklü bir tarih barındırıyor Gölyazı… Çok eski zamanlarda Apollon Krallığı’na başkentlik yaptıktan sonra Bizans ve Osmanlı İmparatorluğuna da ev sahipliği yapmış.

Gölyazı daha sonraları, mübadeleye kadar Rumların yaşadığı bir kasaba haline gelmiş. Selanik’ten gelen Rum aileler buraya yerleştirilmiş. Şimdilerde ise korunma altına olan bir sit alanıdır.

Son zamanlarda özellikle bir televizyon dizisi ile gündeme gelip merak konusu olmuş olan bu küçük kasabada ne yapılır, nerede konaklanır, ne yenir gibi sorulara cevap vereyim dilim döndüğünce.

iyi21- Hafta sonu rotası Gölyazı
iyi21- İçerisinde büyük ve köklü bir tarih barındırıyor Gölyazı…

Göl Manzarasına Karşı Bir Kahvaltı Yapın

Hafta sonuna muhteşem bir manzara eşliğinde hazırlanmış bir kahvaltı masası ile başlamak ruh halinizi de olumlu yönde etkileyecektir. Genelde aileler tarafından işletilen ada gibi minik ve salaş mekanlar yerli ve yabancı tüm turistleri memnun ediyor. Tabii kahvaltı demişken nefis ve çıtır çıtır gözlemeleri yemeden geçmeyelim derim. Fiyat performans konusu ise genel olarak her mekanda aynı. Bu konuda endişe etmeyin.

Sokakları Keşfedin

Eski, taştan yapılmış olan Rum evleri ile çevrelenmiş bu minik balıkçı kasabası sizi adeta içine çekecek. Her ne kadar korunuyor olsa da betonarme evlere de rastlayabilirsiniz evet. Fakat evlerin önünde göreceğiniz yaşlı teyze ve dedelerle sohbet edip, hikayelerini birinci ağızdan dinleyebilirsiniz. Eminim ki ilginç öyküler duyacaksınız. Bunların yanı sıra sokaklarda, evlerin çatılarında ya da direklerin tepelerinde leylek yuvaları göreceksiniz. Ada, leyleklerin göç yolu üzerinde olduğu için, bu kuşlar burayı bir anlamda yuva edinmişler.

iyi21- Hafta sonu rotası Gölyazı
iyi21- Sokakları keşfe çıkın, sandalla gölün keyfine varın.

Sandal Gezintisi Yapın

Sandallar adaya ayak bastığınızda dikkatinizi ilk çekecek şey olacaktır. Gölün kenarında dizili olan sandallarla tur yaparak gölü, üzerindeki nilüfer çiçekleri ile yakından görmenizi tavsiye edebilirim. Sandalı kiralamak ise gayet uygun fiyatlarla yapılıyor.

Turna Balığı Yiyin

Sabahın erken saatinde balığa çıkan çiftelere rastlamanız mümkün. Balıkçı köyüne gelip de balık yememek de olmaz. Uluabat gölünün meşhur balığı olan Turna ve Yayın Balığı’nı denemelisiniz. Adadaki restoranların hepsinde bu balıklardan bulabilirsiniz.

iyi21- Hafta sonu rotası Gölyazı
iyi21- Ağlayan Çınar ve tarih kokan birçok yer Gölyazı’da…

Gölyazı’da Nelere Gidilir?

Adanın minikliğinden bahsetmiştim. Ayaklarınız sizi birazdan sayacağım yerlere zaten götürecektir. Yine de

Ağlayan Çınar, Aziz Panteleimon Kilisesi, Tarihi Hamam ve Zambak Tepe’yi görmelisiniz.

Ağlayan Çınar, köprünün hemen yanında sizi karşılayacak olan tarihi bir çınar. Kurtuluş Savaşı yıllarında iki aşığın buluştuğu ve  aşıkların hayatlarının hazin bir olayla sonlanmasından ötürü bu dev ağaca bu isim verilmiş. Rivayete göre ise yıl içinde çınardan kan damlarmış.

Kilise, Rumlardan kalma bir ibadethanedir. Geçen yıllarda ise belediye tarafından restore edilerek kültür evine dönüştürülmüştür.

Tarihi Hamam, meydanın solunda yer alıyor.Mübadeleden önce hamamı Perşembe ve Cuma günleri Müslümanlar, Cumartesi ve Pazar günleri ise Gayri Müslimler kullanırmış. Şimdilerde ise hamam, cafe olarak hizmet veriyor. Hamamın içini gördükten sonra çayınızı, kahvenizi burada yudumlayabilirsiniz.

Zambak Tepe ise Gölyazı‘nın tamamına hakim olan bir konumda. Burada güneşin batışını izleyip bolca güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Seyahat Rehberi İle İlgili Yazılarımıza Göz Atın:

Rotamız: Amsterdam!

Ege’de Saklı Kalmış 10 Cennet Köşesi

 

Önceki makaleNasıl Cool Olunur?
Sonraki makaleGidenlerin Kilo Alarak Döndüğü Şehir: Gaziantep
Marmara Üniversitesi Gazetecilik mezunu Şirvan Önce. Kelimeler benim çocuklarım… Beslediğim yazılı dünyamda döner dururum. Anlatamadıklarımı yazdığım minik dünyama hoş geldin!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here