KARADENİZ’DE GEZİLECEK YERLER

Mavi ve yeşil desek akla ilk gelen yer Karadeniz olur, biliriz. Sarsıcı güzelliği, hep bir gizemli tarihi, insanı, mutfağı… Saymakla bitmeyecek kadar çok detay var Karadeniz’de. Bazı yerleri ne kadar anlatsan da fayda etmez, gitmeli ve görmeli. Biz yine de elimizden geldiğince anlatacağız. Bugün Karadeniz’de 5 şehre misafir oluyoruz. Sizin için Karadeniz Bölgesi’nde gezilecek yerler listesi hazırladık, hadi gelin!

Karadeniz’e Hangi Mevsimde Gidilir?

Karadeniz her daim serttir. Ama siz yine de Temmuz-Ağustos zamanlarını tercih ederseniz daha az sarsılırsınız 🙂 Burada 4 mevsim de hakkıyla yaşanır. Ama havasına asla belli olmaz. Yaylalar her daim soğuktur. Aman hazırlıksız çıkmayın, siz yine de üzerinize kalın şeyler alın.

1-Sinop

Türkiye’nin en mutlu şehri seçilmiş bir bölge ne muazzamdır, tahmin edebiliyor musunuz? Trafik lambası olmayan bir şehirde elbette mutlu olunur 🙂 Tarihte Sinope, olarak var olan Sinop, Karadeniz’deki tek doğal liman olduğu için bir ticaret merkezidir. Ticaret merkezi olan yerlerin farklı kültürlerle iç içe olması bölgeye farklı dokunuşlar katabiliyor. Sinop’ta da böyle bir kültür sentezi mevcut.

 • Sinop’ta gezilecek yerler

Sinop gezilecek yerler listesi ilk durağı Sinop Kalesi olabilir. MÖ 8. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen kale birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bir sonraki durak: Sinop Hamsilos Koyu. Türkiye’nin en kuzeyinde yer alan koy, aynı zamanda tek fiyort olma özelliğini taşıyor. İnaltı Mağarası mutlaka görmeniz gereken noktalardan diğer biridir. Anadolu’nun en kuzey noktasını merak ediyorsanız Sinop İnceburun‘a davetlisiniz. Sinop plajları temizliği ile dillere destandır. Yorgunluğunuzu suya bırakmak için Karakum Plajı‘na uğramalısınız.

 • Sinop’ta ne yenir?

Birçok kültürün iç içe yaşadığından daha önce de bahsetmiştik. Bu durum haliyle mutfağa da yansımış durumda. Sinop mutfağı oldukça zengin bir yapıya sahip. Sinop’a gidip Sinop Mantısı yemeden gelmeyin! Nokul, Mısır Pastası, İçli Tava, Mısır Çorbası diğer ünlü yemeklerinden. Şen Pastanesi’nde Prenses Tatlısı ile tatlı bir son yaratabilirsiniz.

 • Sinop kalınacak yerler

Sinop’ta konaklama imkanınızın çok çeşitli olduğunu unutmayın. İsterseniz 5 yıldızlı bir otelde isterseniz çadırda… Şehir merkezinde konaklamak istiyorsanız Sinop’ta kalınacak oteller arasında Bossinop, enfes manzarasıyla gönlünüzü çalabilir. Daha makul fiyatlar arıyorsanız, deniz kenarında yer alan apart otelleri tercih edebilirsiniz. Mesleğiniz uygunsa Sinop Öğretmenevi ve Sinop Polis Evi sizin için en doğru karar olacaktır. Akliman mevkinde yer alan Martı Camping, çadır kurmayı seven herkesi çağırıyor.

sinop-iyi21com
sinop hamsilos koyu | iyi21

2-Giresun

Giresun, yeşilin her rengi demek. Eski bir liman şehridir. Denizi, yeşili ayrı bir güzeldir. Fındık ve kiraz üretimi ile ünlenen Giresun’u gelin yakından tanıyalım.

 • Giresun Gezilecek Yerler

Giresun’un sisli, soğuk yaylaları oldukça meşhurdur. Giresun turistik yerleri arasında Giresun Kümbet Yaylası ve Kulakkaya Yaylası görülmeye değer. Festivaller, şenlikler Giresun’un en ünlü etkinlikleridir. Burada yerel halkın kültürünü daha iyi gözlemleyebilirsiniz. Giresun Adası diğer güzelliklerden biri. Herkül’ün ziyaret ettiği bilinen ada, Karadeniz’de yer alan iki adadan biridir. Tirebolu Kalesi, Bedrama Kalesi ile tarihin emanetlerini görebilir, Meryem Ana Manastırı ile büyülenebilirsiniz

 • Giresun Kalınacak Yerler

Yaylalardaki dağ evleri, dilerseniz oteller… Giresun Sedef Otel, Giresun Kalesi’ne olan yakınlığı ile şehir merkezinde konaklamak isteyenlerin ilk tercihi. Otel New Jasmin ise lüks konaklama sevenlerin uğrak noktası. Giresun otelleri farklı noktalarda, farklı kişilere hizmet verecek skaladadır.

giresun gezilecek yerler-iyi21
Giresun Adası | iyi21

3-Trabzon

Karadeniz Bölgesi’nde gezilecek yerler listesinin en tarihi yerlerinden biri Trabzon. Tarihin en gizemli şehirlerinden biri de Trabzon. Roma dönemine ait yapıları, Osmanlı’nın izi şehri farklı kılıyor. Akçaabat, Maçka, Beşikdüzü ve bir çok güzelliği bünyesinde barındıran Trabzon’a yakından bakalım.

 • Trabzonda Gezilecek Yerler

Dillere destan Uzungöl‘ü manzara fotoğraflarının dışında görmek herkese nasip olmaz. Uzungöl yamaç paraşütü, atv turu ve doğa yürüyüşü yapmak için bire bir. Trabzon Sümela Manastırı ile bilinen bir şehrimizdir. Bizans döneminde yapılan manastır, muazzam mimarisi ile ilginizi bir hayli çekecek. Dünyanın en uzun ikinci mağarası olan Çal Mağarası’nı muhakkak ziyaret etmeniz gerekiyor. Zağnos Vadisi Parkı bir nefes almak için oldukça ideal olacaktır.

 • Trabzon Kalınacak Yerler

Trabzon otelleri, genel olarak şehir merkezine konumlanmıştır. Sizin de tercihiniz şehir merkezinden yana olacaksa Zorlu Gran Otel’i tercih edebilirsiniz. “Hayır, ben oksijene boğulmak isterim.” diyorsanız Yaylakent tam size göre. Aynı zamanda uygun fiyatlı apartlar ve pansiyonlar bulabilirsiniz.

 • Trabzon Mutfağı

Muhlama, pide, Akçabaat Köfte, mısır ekmeği, pazı… Trabzon’dan kilo alarak dönmeniz muhtemel.

trabzonda gezilecek yerler-iyi21
Sümela | iyi21

4-Rize

Doğu Karadeniz turlarının vazgeçilmez durağı; Rize. Adeta bir cennet köşesi. Mutfağı, doğası, kültürü ile herkesin gidip görmesi gereken şehirlerden biri.

 • Rize’de Gezilecek Yerler

Ciğerlerinizi, gözlerinizi, ruhunuzu bayram ettirmek için ilk durağınız Kaçkar Dağları olsun. Dillere destan Anzer ve Ayder Yaylası ve Çamlıhemşin’de bulunan Zil Kalesi görmeniz gereken yerlerden. Çamlıhemşin’e kadar gelmişken Palovit Şelalesi‘ni de mutlaka görmelisiniz. Rafting için Fırtına Deresi‘ni ziyaret edebilirsiniz. Eğer yayla sevdalısıysanız rotanız Pokut Yaylası’na doğru olsun.

 • Rize Mutfağı

Karalahana bu topraklarda oldukça sevilir. Burada bin bir çeşidini bulabilirsiniz. Laz Böreği Rize’de yenir, unutmayın. Turşu kavurması, hamsili pilav diğer yıldızlardan yalnızca birkaçı.

rize'de gezilecek yerler-iyi21
Ayder Yaylası | iyi21

5-Artvin

Doğu Karadeniz gezilecek yerler deyince akla ilk gelen yerlerden biri de kuşkusuz Artvin. Kendilerine ait olan “Alternatif turizmde alternatifsiz il” sloganıyla bu iddiayı destekleyebiliriz. Rafting& kano gibi sporlarla yılda birçok ziyaretçiyi ağırlıyor.

 • Artvin Gezilecek Yerler
Artvin’ e gittiyseniz, şehir merkezinde çok şey bulamayabilirsiniz. Ne mutlu ki bazı şehirler hala doğallığını koruyabiliyor. Artvin de bunların en başındaki yerini alıyor. Artvin gezilecek yerler listesinin ilk durağı; Kafkasör Yaylası. Kafkasör Yaylası’nda düzenlenen boğa güreşlerini izleyebilir, şenliklere katılabilirsiniz. 10.yüzyıldan kalma Dolishane Kilisesi, size tarihi anlatmak da yardımcı olacaktır. Türkiye’nin en büyük Atatürk heykelini görmek istiyorsanız Atatepe’ye uğrayabilir, şehri seyredebilirsiniz. Karagöl Sahara Millî Parkı ile çok güzel bir kapanış yapabilirsiniz. Artvin Karagöl konaklama sorununu kamp ile çözebilirsiniz.
 • Artvin Mutfağı

Karadeniz Bölgesi’nde gezilecek yerler listesine girmeyi kesinlikle hak eden bir yer Artvin. Burası tam anlamıyla bir kültür sentezi. Karadeniz ve Gürcü mutfağı içe içedir. Puçuko, yoğurtlu silor, kuş yemeği bölgeye özgü tatlardan birkaçıdır.

artvin gezilecek yerler-iyi21
Karagöl | iyi21

Önceki makaleKahve Çeşitleri
Sonraki makaleAkdeniz’de Gezilecek Yerler
Kübra Yakut, Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunu. Ünsüz düşünür, çok yazar, hiç çizer. #Yıldıztilbefunclub

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here