Dört mevsimin yaşandığı ülkemiz iklim çeşitliliği açısından dünyanın birçok ülkesinden çok daha şanslı durumda.  Bu yüzden ülkemizde yaz ve kış turizmi hakkıyla gerçekleştiriliyor. Yaz mevsimlerinde Ege ve Güney’in birbirinden güzel koylarında binlerce turist ağırlanıyor, kış mevsimimde beyaza boyanan dağlarımızda kayak turizmi yapılıyor.

Sizler için kış mevsiminin tadını en güzel şekilde çıkaracabileceğiniz şehirlerimizi derledik. Bunların bazılarında kayak yapabileceğiniz gibi kimi de kışın şehrin karla kaplanan muhteşem silüetiyle görsel bir zevke dönüşmesi açısından önerimizdir.

Kışın görülmesi gereken yerler:

  • Yedigöller

Doğal güzellikleri ile görenleri kendine hayran bırakan Bolu – Yedigöller kışın mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.  Dere, ırmak ve vadilerin güzelliği tek başına yetmiyormuş gibi doğa, maviliği onlarca çeşit ağaçla çevreleyerek görsel bir şölen yaratmış.

Kasım ayının ikinci yarısından Mart, Nisan aylarına kadar bölgede kar görülebiliyor. Fotoğraf tutkunları ve şehir gezginleri için Yedigöller, kışın görülecek yerler arasında.

  • Palandöken

Kışı gerçekten hissetmek istiyorsanız bunu doruklarınıza kadar yaşayabileceğiniz yerlerden biri Erzurum-Palandöken Dağları’dır.  Turizm açısından Erzurum’un en gelişmiş bölgesi olan Palandöken, coğrafi özellikleri doğrultusunda kış sporları konusunda oldukça uygundur.

Kış sporu sevdalılarının yıllardır akın ettiği mekan 2011’de Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları’na ev sahipliği yapmıştır. Kara doymak ve nefes kesen manzaraya şahit olmak istiyorsanız kışın görülecek yerler listemizde Palandöken Ejder Zirvesi’ni tavsiye ediyoruz.

  • Kapadokya

Türkiye’nin her mevsim güzel olan şehridir Nevşehir-Kapadokya. 60 milyon yıl önce volkanik dağlardan püsküren lavlarla oluşan şehir görenleri büyüler. Peri bacaları bir de beyaza bürünmüş haliyle görülmelidir. Balon kiralayarak bölgenin eşsiz manzarasını bütünüyle görmenizi ve bu güzelliğin tadını çıkarmanızı tavsiye ederiz.

  • Uludağ

Kar denince akla gelen ilk yer olan Bursa-Uludağ kayak meraklılarının ve kış mevsimini sevenlerin bir numaralı mekanı. Marmara Bölgesi’nde yer alıyor oluşu ile çevredeki şehirlerden tatil kaçamağı yapmak isteyenleri ağırlayan Uludağ’a ayrıca her yıl yurt dışından da çok sayıda ziyaretçi geliyor. Yorucu ve tempolu metropol hayatından uzak birkaç gün geçirmek istiyorsanız Uludağ’da kendinizi karların içerisinde bırakın. Son yıllarda düzenlenen eğlenceli organizasyonlar ve artan konserler sayesinde Uludağ arkadaş gruplarınızla en çok eğlenebileceğiniz mekanlardan biri.

  • Sümela Manastırı

Kışın görülecek yerler listemizin son sırasında yılın 5 ayı kar altında kalan Trabzon şehrinin gözbebeği Sümela Manastırı yer alıyor. Çam ormanlarıyla çevrili bölgenin peyzaj güzelliği karla birleştiğinde muhteşem bir görüntü oluşturuyor. Kilise olarak inşa edilen ve ardından manastıra dönüştürülen mistik yerin dokusunu yerinde incelemelisiniz. Bunu kış mevsiminde yapmanız sizi başka bir dünyaya götürecektir.

Önceki İçerikSoğuklara Karşı Bu İçeceklerle Savaş Açın!
Sonraki İçerikKoffa’dan Coffee’ye: Kahvenin Tarihi
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz