TÜRKİYE’NİN MALDİVLERİ: SALDA GÖLÜ

İnsan elinin değmediği, doğallığını tüm ihtişamıyla koruyan yerler ne yazık ki sayılabilecek kadar az. İş böyle olunca, bulunan doğal güzelliklerin haberi hızla yayılıyor. Salda Gölü de bu yerlerden biri. Özellikle en popüleri diyebiliriz. Bugün Salda Gölü’nü keşfediyoruz!

burdur beyaz kayalar-iyi21com
Salda Gölü | iyi21

Salda Gölü Nerede?

Burdur sınırları içerisinde olan Yeşilova İlçesi’nde yer alıyor Salda Gölü. Denizli, Antalya ve Burdur illerinin sarmaladığı göle, her üç ilden de ulaşım bulunmakta.

Salda Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Göl, ana yol üzerinde olmadığı için ulaşım biraz zorlu hale gelebiliyor. Belki de bu yüzden hala doğallığını koruyordur, kim bilir? İşte, sizi Salda Gölü’ne çıkaracak rotalar:

 • İstanbul’dan Salda Gölü’ne nasıl gidilir?

Eğer otobüsle gidecekseniz, bu 3 şehrin otogarına ulaşarak Yeşilova minibüslerine binerek Salda Gölü’ne gidebilirsiniz. Şahsi aracınız varsa aklınıza ilk gelecek soru: “İstanbul-Salda Gölü arası kaç km?” olacaktır. Bu mesafe tam olarak 632 km. Hava yolunu kullanacaksanız Süleyman Demirel Hava limanı en yakın durağınız olacaktır. Buradan Burdur merkezine gidip otobüslere binerek yahut araç kiralayarak Salda Gölü’ne ulaşabilirsiniz.”Burdur’dan Salda Gölü’ne nasıl gidilir?” diye merak ediyorsanız şöyle cevaplayalım; Burdur-Salda Gölü arası 60 km’dir. Şahsi aracınızla gitmekten en kestirme yol olacaktır. Eğer böyle bir şansınız yoksa  Burdur otogarından Yeşilova minibüslerine binebilirsiniz. Yeşilova- Salda Gölü arası 5 km’dir ve yolculuğunuzu taksiyle tamamlayabilirsiniz.

 • Antalya’dan Salda Gölü’ne nasıl gidilir?
Bu mesafe yaklaşık 120 km’dir. Antalya otogarından Yeşilova minibüslerine binip, Yeşilova’ya ulaştıktan sonra Denizli istikametinde devam eden minibüslerle yola devam etmeleri gerekmektedir.
 • İzmir’den Salda Gölü’ne nasıl gidilir?

İzmir-Salda Gölü arası kaç km?” sorusu en çok merak edilen sorulardan biri. Salda Gölü meraklıları sanıyoruz ki İzmir’de çok. İzmir-Salda Gölü arası 309 km. Buraya Denizli üzerinden ulaşabilirsiniz. Denizli-Salda Gölü arası 100 km’dir. Denizli otogarından direkt Yeşilova minibüslerine binerek Yeşilova’ya 5 km mesafe kala Salda Gölü kenarında inebilirler. Minibüsler, akşam saatlerinde sefer yapmamaktadır. Bu saatleri öğrenmek yararınıza olacaktır.

 • Ankara’dan Salda Gölü’ne nasıl gidilir?

Ankara-Salda Gölü arası 463 km. Denizli ya da Burdur’a otobüsle gelerek oradan gerekli aktarmaları yapabilirsiniz. Hava yolunu kullanacaksanız, Denizli ve Isparta’ya gelerek gerekli aktarmalarla Salda Gölü’ne ulaşabilirsiniz.

 • Bursa’dan Salda Gölü’ne nasıl gidilir?

Bursa-Salda Gölü arası 462 Km. Diğer şehir seçenekleriyle aynı formülü uygularsanız Salda Gölü’ne ulaşım sağlayabilirsiniz.

burdur salda gölü-iyi21
Türkiye’nin Maldivleri | iyi21

Salda Gölü’nün Özellikleri

Türkiye’nin birçok en’i olma özelliğine sahip Salda Gölü. Ölçülebilen 184 metre derinliği ile en derin gölümüz. Ulaşım açısından zor olduğu için henüz tüm saflığını koruyor burası. Bu sebeple ülkemizin en temiz gölü aynı zamanda. Dünyadaki temiz göller sıralamasında ise 5. 1986 yılında Sit Alanı ilan edilmiş, 1922’de ise derecesi düşürülmüş. Turistik amaçlı imara izin veriliyor artık. Mars gezegeninin özelliklerini taşıyor. Salda’yı, Türkiye’nin Maldivleri yapan özelliği ise bembeyaz kumu ve turkuaz suyu. Magnezyum minerali sayesinde bembeyaz görünen kumları cildinize de oldukça iyi gelecek. Krater gölü olduğu için suyu da saçınız ve cildiniz için bir o kadar faydalı.

Salda Gölü’nde Yüzülür Mü?

Salda Gölü’nde yüzmek serbest. Yalnız tam anlamıyla yüzmeyi bilmeniz gerekiyor. Bir anda derinleşen kumu ve balçık formu boğulmalara sebep olabilir. Su yılanlarından bahsetmeden olmaz. Buradaki su yılanları yüzme keyfinizi elinizden alabilir 🙁 Burada yüzmek için ayrılmış plajları tercih etmeniz de fayda var. Mutlaka kıyıda sizi bekleyen birileri olsun ve çok açılmamaya dikkat edin.

Salda Gölü Konaklama

Salda’ya kadar geldiyseniz bu serüveni kamp ile taçlandırın. Salda Gölü konaklama alternatiflerinin en meşhuru, kamptır. Burada kamp yapabileceğiniz iki alan bulunmakta, Yeşilova Belediyesi Halk Plajı ve Doğanbaba Halk Plajı. Yeşilova Belediyesi’nin kurduğu tesis de konaklamak ücretsiz ve içecekler, yiyecekler oldukça makul fiyatlarda. Kafanıza esen yere çadır atamıyorsunuz, daha önce de belirttiğimiz gibi burası bir sit alanı. Çadır, size göre değilse bungolov tercih edebilirsiniz. İlle de otel derseniz, Salda Gölü otel seçenekleriniz Yeşilova ilçesinde. Yeşilova’da geceliği 50-80 tl arasında konaklayabilirsiniz.

salda gölü kamp-iyi21
Salda Gölü konaklama | iyi21

Salda Gölü’nde Ne Yapılır?

Burada bir şey yapma gerekliliği hissetmeyeceksiniz. Uzanıp, ruhunuzun sesini dinlemek ve güneşin bedeninize dokunmasına şahit olmak bile çoğu aktiviteye değer. Siz yine de bir şeyler istiyorsanız seçenekleri şöyle sıraladık:

 • Etrafı turlayın

Gölün etrafı tam 44 km. Bazı bölgeler insandan daha uzak olduğu için daha çok sevebilirsiniz.

 • Bas pedala!

Halk plajından 30tl’ye kiralayacağınız bisikletle keşfe çıkabilirsiniz.

 • Günü batırın

Buradaki gün batımı klasik olmayacaktır. Pamuk zemine batan bir kızıllık, emin olun çok büyüleyici olacak.

 • Beyaz Adalar

Su çekilince, güzellikler meydana çıkıyor. Bu adacıklar çok hoşunuza gidecek.

 • Yüzmeye doyun

Bedeninizi turkuaz sulara teslim edin. Tekrar ediyoruz; gerçekten çok iyi yüzme biliyorsanız suya girin.

 • Çamur Banyosu

Killi çamuru cildinize çok iyi gelecek. Güzellik için doğallıktan yanayız!

salda gölü nerede-iyi21
salda gölü | iyi21

Salda Gölü’nde Ne Yenir?

Gölün etrafında pek seçeneğinizin olmadığını belirtmeliyiz. Tesislerde köfte, balık vs yiyebilirsiniz. Fakat ilçeye, Yeşilova’ya geçtiğinizde seçenekler artıyor. Yeşilova’nın tostu oldukça meşhur, yemeden gelmeyin. Özellikle de kıymalı tostu muhakkak tadın.

Salda Gölü İçin Gerekli Bilgiler

 • Telefonunuz çekmeyebilir, bununla ilgili önlemlerinizi alın.
 • Beyaz kum, ışığı aşırı yansıtacağı için yanınıza güneş gözlüğü, güneş kremi ve şapka alın.
 • Geceleri, oldukça serin oluyor. Yanınıza uzun kollu kıyafet alın.
 • Alternatif olarak yanınıza su ve biraz yiyecek alın.
 • Kış turizmi için Salda Kayak Merkezi’ni ziyaret edebilirsiniz.

 

Önceki makaleEge Bölgesi Kamp Yerleri
Sonraki makaleBurun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?
Kübra Yakut, Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunu. Ünsüz düşünür, çok yazar, hiç çizer. #Yıldıztilbefunclub

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here