Sıcak hava balonları, açık hava müzeleri, Üç Güzeller, atlı safariler ve çok daha fazlası…Nevşehir’in simgesi Kapadokya’yı henüz keşfetmediyseniz; bu havalar tam zamanı! Koca bir tarihe sahip olan Nevşehir, Anadolu’nun masal kenti olarak biliniyor. İçerisinde barındırdığı taş dokusu, kiliseleri ve daha birçok görülmesi gereken yeriyle gezginlerin ilk rotası. Şehrin en büyük simgesi ise hepimizin bildiği gibi Peri Bacaları. Peri Bacaları, volkanik patlamalarından ardından oluşan kayaların rüzgar ve yağmur aşınmalarıyla şekillenmesi sonucu oluşmuş yapılardır. Times Gazetesi’nde yayımlanan “Dünyanın Yeni 25 Harikası” listesine 5. sıradan giren Kapadokya, aynı zamanda da 1985’ten beri UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde yer alıyor.

Kapadokya’da Görmeniz Gereken Yerler

‘’Kapadokya’da nereleri gezmeliyim , Kapadokya’ da nereleri görmeliyim? ’’ gibi sorular bütün tatilcilerin merak konusu. Kapadokya’daki tarihi yerlerden başlayalım o halde!

Kapadokya’nın Tarihi Yerleri

Ürgüp, Göreme ve Avanos, Kapadokya’nın üç farklı köşesi. Ve her bir köşede farklı bir medeniyetin tarihi yatıyor. Kapadokya’yı gezmeye Göreme Açık Hava Müzesi’ni görmekle başlayabilirsiniz. Hikayesi Milattan sonra 4. yüzyıla kadar dayanan Müze, binlerce yıl manastır hayatının hükmettiği, Kapadokya’nın en özel yerlerinden biri. Göreme Örenyeri olarakta bilinen bölge; çok sayıda mağara, manastır ve kiliseye ev sahipliği yapıyor. Duvarlara çizilen resimler, Bizans sanatına birer örnek teşkil etmekle birlikte görenleri büyülemeye yetiyor. Her adımınızda başka bir dünyayı kucaklayacağınız bu bölgeden sonra Ihlara Vadisi’nde bir yürüyüş yapabilirsiniz. Ihlara’ da yeşil vadiye inen merdivenlerden inip, yeşilliklerin ve doğa harikası evlerin bulunduğu yere inebilirsiniz.

Rotanızın en sonunda Ihlara Bölgesi’ne gitmeniz daha doğru olacaktır. Çünkü Ihlara Vadisi, Kapadokya’da toplanmış yoğun ziyaret bölgelerinden 50 km kadar uzaktadır. Vadi dışındaki birçok yer birbirine maksimum 10 km mesafede. Hazır yolunuz buraya düşmüşken; vadi yakınlarındaki pansiyonlarda, otellerde ve kamp alanlarında konaklayabilirsiniz.

Kapadokya Yeraltı Şehirleri

Sıra geldi, yeraltı şehirlerine. Tahmin edin, sizce bu bölgede kaç tane Yeraltı Şehri olabilir? Bir, beş, on ya da yirmi? Doğru cevap bu sayılardan çok fazlası. Evet, Kapadokya’da 200 tane ayrı birer dünya diyebileceğimiz yeraltı şehri var. Bizler henüz 36 tanesini görebiliyor olsakta gerçek bundan çok daha fazlasıdır. Gizemi hala çözülemeyen bu Kapadokya Yeraltı Şehirleri , kişiden kişiye dolaşan efsaneleri ile görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Derinkuyu, Kaymaklı, Acıgöl ve Özlüce’yi görmeden buradan gitmeyin!

Kapadokya Üç Güzeller

Sayısız efsaneye konuk olmuş Üç Güzeller Peri Bacaları, Kapadokya’da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Bu yapının bu kadar meşhur olması yanı sıra Üç Güzeller Efsanesi’ ni biliyor muydunuz? Rivayete göre, Kapadokya’nın peri padişahının kızı bir çobana aşık oluyor. Padişah bu aşka engel olmaya çalışsa da kız çobana kaçıyor ve evleniyorlar. Bu evlilikten güzel mi güzel bir çocukları oluyor ancak bunu duyan padişah küplere biniyor ve kızıyla çobanı bulması için asker gönderiyor. Peri padişahının kızı, askerleri gördüğünde Tanrı’ya yalvarıyor ve ailesinden ayrılmamak için dua ediyor. Peri padişahının kabul olan dileği sonrası, üçü de taşa dönüyor ve sonsuza dek birlikte kalıyorlar. Bu hikayeyi bilip, bir fotoğraf çekilmeden gitmek büyük eksiklik olmaz mı?

Kapadokya’da Neler Yapılabilir?

  • Çömlek yapım atölyesine katılın.
  • Atlı safari turlarına katılın.
  • Balon turu yapın.
  • Kızılırmak’ta gondol turu yapın.
  • Şarap tadımlarına katılın.

Kapadokya’da Ne Yenir?

Tarihi, dokusu ve yapılarıyla gözlerimiz doydu, o zaman sıra geldi midemize! Tarihi kadar yemekleri de birer  sanat eseri kadar güzel olan Kapadokya yemekleri ile lezzete doyabilirsiniz. Bölgenin meşhur yemeği, testi kebabı ile başlayalım o halde! Testi kebabının Kapadokya yöresine ait olmadığı yerliler tarafından söylense de gelen turistler tarafından en çok tercilen edilen ürünlerden biri olması sebebiyle bölgede sıkça tüketiliyor. Bunun haricinde çömlek kebabı, dana eti ve mantar ağırlıklı bir yemek olan Kapadokya Kebabı’nı tadabilirsiniz. Bu yemeklerin üstüne en iyi gidecek şeyin de enfes bir tatlı olduğunu söylemeliyiz. Un ve pekmez karışımından oluşan aside tatlısını, herkesin bilmediği gizli kalmış bir efsane olan dolaz tatlısını yemeden masadan kalkmayın.

Kapadokya’da ne yenir ?” sorusunu cevapladıysak biraz da “ Kapadokya’da yemek fiyatları nedir? “ ondan bahsedelim. Kebaplar için ortalama fiyatlar 50-60 TL civarındayken; mezeler 10 TL ve tatlılar 15-20 TL civarında. Bütçenize en uygun ve en lezzetli Kapadokya yemeklerini tercih etmek için biraz araştırma yapmanız gerekebilir.

Kapadokya; doğası, tarihi, yemekleri ve efsaneleriyle size çok farklı bir deneyim sunacak. Bu olağanüstü yeri görmek için bavullarınızı toplamaya başlayabilirsiniz!

 

 

 

 

 

Önceki makaleEskişehir İçin Gezi Rehberi
Sonraki makaleDoğu’nun İncisi ‘’Van’’ İçin Gezi Rehberi