Yaz gelmek üzere ve keyifli bir tatilin hayalini kuran çoğu kişi şimdiden hayallerindeki tatili yaşayabilecekleri otelleri seçmek adına bir arayış içine girdi. Siz de eğer bir otel arayışı içindeyseniz bu yazımızda anlatılanlarla sizin için en doğru oteli kolaylıkla seçebilirsiniz.

Doğru Otel Seçimi Neden Önemlidir?

Bir yıl boyunca çalıştınız, didindiniz; belki de çok stresli günler yaşadınız ve sıra tüm bu yorgunlukları tatil yaparak üzerinizden atmaya, yenilenmeye ve ruhunuzu arındırmaya geldi. Peki, kulağa bile bu kadar güzel gelen tatilinizin keyifle geçmesi için; size en uygun oteli seçmenizin çok önemli bir gereklilik olduğunu biliyor muydunuz?

Turizm, ülkemizde ve dünyada en çok yatırım yapılan sektörlerden biri olsa da; otel sahiplerinin tamamı turizm sektöründe rekabetin yüksek olduğu farkındalığıyla hareket etmiyor ve otellerine gereken özeni göstermiyor. Bu da kalitesiz otellerin sayısının fazlalaşmasına neden olan olumsuz bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Eğer tatiliniz için otel seçimi yaparken; aceleci davranarak yeteri kadar araştırma yapmazsanız kalitesiz bir otelde konaklamak zorunda kalabilirsiniz. Bu minvaldeki bir otel sizi temizlik, yemek çeşitliliği, aktivite çokluğu ve imkanlar konusunda tatmin etmeyeceği için de tatiliniz hayalini kurduğunuz zaman dilimi olmaktan uzaklaşır. Bu nedenle otel seçimi yaparken oldukça dikkatli olmanızı ve uzun araştırmalar sonucunda karara varmanızı öneririz.

Otel Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tatilinizi geçirmek istediğiniz otele karar verme aşamasında binlerce otel arasından sizin için en uygun olana seçeneklerinizi eleyerek ulaşmanızı öneririz. Seçeneklerinizi daraltırken önem arz eden noktalar ise şunlardır;

Bütçeniz

Turizm çok geniş bir sektör olduğu için belirttiğimiz gibi binlerce otel seçeneği söz konusu fakat önemli olan otel seçeneklerinden kaç tanesini elinizdeki bütçe ile karşılayabileceğiniz… Bu nedenle otel seçimi yaparken ki ilk adımınız kaç günlük bir tatil yapacağınızı belirlemek ve belirlediğiniz gün sayısındaki tatil için ne kadar para ayırabileceğinize karar vermek olmalıdır. Böylelikle bütçenizi aşan ve ayırdığınız bütçenin altında kalan tüm otel seçeneklerini elemiş olursunuz.

Bütçe ile İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Unsurlar

 • Otel seçimini yapmadan önce seçmeyi düşündüğünüz otelin paketlerinin içeriklerini iyice öğrenmelisiniz. Örneğin Her Şey Dahil konseptin Ultra Her Şey Dahil konseptten farklarını, eksikliklerini keşfederek, ek hizmetler ile ilgili detayları öğrenerek seçiminizi yapmalısınız.
 • Bazı oteller otele girişte sizden depozito talep edebiliyor. Bunu da oteli korumak adına alınmış bir önlem olarak niteleyip çıkışta size paranızı geri iade ediyorlar. Siz de otel seçimi yapmadan önce otelinizin depozito isteyip istemediğini öğrenerek karar alabilirsiniz. Eğer depozito vermek istemiyorsanız tercihinizi depozito istemeyen bir otelden yana kullanabilirsiniz. Depozito vermek sizin için sorun değilse de; depozito vereceğiniz farkındalığı sizin otele yanınıza nakit alarak gitmenizi sağlayan bir etmen olacaktır.

Önemli Hatırlatma: Bilindiği üzere oteller her yıl kasım ayının sonlarına doğru “Erken Rezervasyon Dönemi İndirimi” yapıyorlar ve bu indirimler bazen yüzde 45’lere varıyor. Siz de bütçenizi önceden belirleyerek seçeceğiniz otele erken rezervasyon yaptırabilir ve ayırdığınız para miktarıyla sezonda alabileceğiniz tatilden çok daha iyisini satın alabilirsiniz.

Otelin Bulunduğu Bölge

Otel seçiminizde elinizdeki seçenekleri azaltarak sınırlarınızı daraltmanızı sağlayacak bir diğer önemli unsur da; tatil yapmak istediğiniz destinasyonun neresi olduğudur. Öncelikle gitmek istediğiniz yere karar vermeli sonrasında da bu doğrultuda otel seçiminizi yapmalısınız.

Otelin Konumuna Dair Dikkat Etmeniz Gereken Diğer Unsurlar

 • Otelle uçak biletini aynı anda alacaksanız; havaalanından otele transfer hizmeti olup olmadığına bakarak otel seçiminizi yapabilirsiniz.
 • Eğer ki doğa ile iç içe ve huzur dolu bir tatil yapmayı arzu ediyorsanız; otelin şehir içinde mi yoksa şehir merkezinden uzakta mı olduğuna dikkat ederek seçiminizi yapmalı ve nispeten merkeze uzak bölgelerdeki otelleri tercih etmelisiniz.
 • Gideceğiniz yerin birbirinden renkli çarşıları varsa ve siz her akşam o çarşılarda gezmek isteyebileceğinizi düşünüyorsanız şehir merkezine daha yakın oteller arasından seçiminizi yapmanız tatilinizi keyifli kılacak bir etmen olarak belirecektir.
 • Gideceğiniz tatilde gittiğiniz bölgedeki tarihi değerleri de keşfetmek istiyorsanız turistik bölge sayısı da fazla olan bir konumdaki oteller arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Otel Konsept Çeşitleri

Turizm sektörünün canlanması; otel sahiplerini kurgulanan konseptler aracılığıyla öne çıkma yarışına sürükledi. Hal böyle olunca da tatil planınız için araştırma yaparken farklı konseptlerde otellerle karşılaşmanız mümkün. Kendiniz için en uygun oteli seçerken önünüzdeki otel listesindeki seçenekleri konseptlerine göre eleyerek istediğiniz otele bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Örneğin; bol bol kitap okuduğunuz, uzun ve sessiz yürüyüşler yaptığınız bir tatil hayal ediyorsanız; çocuk sesleriyle dolu bir otel fikri çok da hoşunuza gitmeyecektir. Bu nedenle gideceğiniz bölgedeki “Yetişkin Otelleri” sizin daha çok keyif alacağınız bir tatil geçirmenizi sağlayacaktır. Gelin senaryoyu biraz daha değiştirelim ve tatile giderken ardınızda bırakmak istemediğiniz bir evcil hayvanınızın olduğunu, onsuz tatil yapma fikrinin çok da içinize sinmediğini tahayyül edelim. Hal böyle olunca sizi evcil hayvanınızla kabul edebilecek otel sayısı sınırlı hale geliyor. Özellikle her şey dahil otellerde bu durum biraz daha zorlaşıyor ama imkansız değil elbet. Bazı online Metasearch seyahat firmaları otel seçenekleri için size imkan sunabilir ya da butik oteller, pansiyonlar otel sahipleriyle birebir görüşebildiğiniz için belki daha esnek davranabilirler. Bu noktadan hareketle “Evcil Hayvan Dostu Oteller”den birini seçmeniz tatilinizi daha keyifli kılacaktır.

Diğer Otel Konseptleri

 • Çocuk Dostu Oteller: Çocuklarınızla ilgili her detayın düşünüldüğü; büyük parkların yer aldığı; çocuk menülerinin zenginleştiği ve çocuk aktivitelerinin sayıca fazla olduğu otellerdir. Küçük çocuklarınız varsa bu otellerden birini seçerek onlara kusursuz bir tatil deneyimi yaşatabilirsiniz.
 • Detoks Otelleri: Bedensel açıdan kendini bulunduğu konumdan bir adım öteye taşımak isteyen herkesin denediği başlıca yollardan biri de şüphesiz ki; detoks. Siz de evinizde detoks yapmakta zorlanıyorsanız detoks konseptli bir otelde kalarak sağlığınız açısından işlevsel bir adım atabilirsiniz. Tabi bu seçimi yaparken mutlaka diyetisyeniniz ya da doktorunuzla görüşmenizde fayda olacaktır.
 • Muhafazakar Oteller: Kalacağınız otel aile prensiplerinize ya da yaşam tarzınıza uysun istiyorsanız burada tercihinizi bu tarz otellerden yana kullanmanız daha doğru olacaktır. Bu otellerin de eğlence alanları, çocuk parkları ve keyif alabileceğiniz birçok bölümü bulunuyor fakat organizasyonlar diğer otellere göre biraz daha sakin ve belli saatler arasında yapılmaktadır. Muhafazakar oteller hakkında daha çok bilgi edinmek için “Yaz Tatili Yapmak Artık Daha Kolay” yazımızı da okumanızı öneririz.
 • Balayı Oteli: İnsanların hayatlarındaki en özel dönemlerden birinin de balayı olduğunu söylemek doğru olacaktır. Siz de eğer ki balayınız için bir otele gidecekseniz; eşiniz ve kendiniz için balayı konseptli otellerden birinde rezervasyon yaptırabilirsiniz. Bu oteller yeni evli çiftin daha da mutlu hissetmeleri adına onlar için hazırlanmış sürprizler ve armağanlarla doludur. Hatta son dönemde balayı turizminin yükselişe geçmesiyle birlikte bu tarz otellerin sayısı da oldukça artmaya başlamıştır. Siz daha hiçbir şey söylemeden odanızı eğlence yerlerini size uygun hem de tam istediğiniz hale getiriyorlar.
 • Aquapark Oteli: Tatilinizde biriktireceğiniz anıları büyük bir Aquapark’ın yardımıyla daha eğlenceli, daha nefes kesici ve daha unutulmaz kılmak için tercih etmeniz gereken Aquapark otellerine daha önce gitmediyseniz bir şans vermenizi öneririz. Burası büyük olasılıkla suyu ve su parklarını seviyorsanız siz ve biraz daha yetişkin çocuklarınızın eğlenmesi için biçilmiş kaftan olacaktır. Tabi gün içinde oldukça büyük kaydıraklara binecek ve hepsini denemek isterken birinden diğerine koşturacağınız için kaymamak ve ufak sakatlanmalara dikkat etmek adına mutlaka yanınıza bir havuz ya da deniz ayakkabısı almanızda fayda var.
 • İyi21.com- Hayvan Dostu Otel

Otel Hizmet Kalitesi

Bazı insanlar tatilde gittikleri oteli sadece konaklamak için kullansalar da; bazıları da hizmet kalitesi yüksek ve etkinlik takvimi yoğun bir otele giderek tüm tatillerini bu otelde geçirmeyi tercih ediyor. Eğer siz de ikinci grup tatilcilerdenseniz; seçeceğiniz otelin hizmetlerine ve etkinlik yoğunluğuna dikkat etmelisiniz. Çünkü ancak hizmet kalitesi yüksek bir otel seçerseniz; yaptığınız tatilde farklı aktivitelere katılabilir, otelde geçirdiğiniz zamandan daha çok keyif alabilirsiniz.

Tatilinizi Keyifli Kılacak Otel Hizmetleri

Hamam, sauna ve masaj: Dinlenmek için gittiğiniz tatilinizde bir de hamamda banyo yapıp saunada ter attıktan yaptıracağınız masajla daha da çok arınmak istemez misiniz? Eğer bu soruya cevabınız evet ise; kesinlikle içerisinde hamam, sauna ve masaj hizmeti bulunan oteller arasından bir seçim yapmalısınız. Not: Hamam ve sauna ücretsiz olsa da; otellerde genellikle masajın ücretli bir hizmet olduğunu unutmamanızı öneririz.

A La Carte Restoranlar: Seçeceğiniz otelde sürekli açık büfeden yemek yemek sizi bir süre sonra sıkabilir. Yeni bir mekanda, yemeklerin size servis edildiği bir konseptte yemeğinizi yemeye gereksinim duyabilirsiniz. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için birden fazla konseptte A La Carte Restoranı olan otelleri seçebilirsiniz.

Kasa: Tatile giderken sahip olduğunuz değerli takıları ve nakit parayı evde bırakmak istememek en doğal hakkınız. Bu nedenle gitmek istediğiniz yerde odalarda kasa olup olmadığına bakmalı ve seçiminizi elde ettiğiniz sonuçlar doğrultusunda yapmalısınız. Çünkü ancak böyle paranızı ve eşyalarınızı güvende hissederek keyifli bir tatil yapabilirsiniz.

Etkinlikler: Bazı oteller, her anlarının etkinliklerle dolu olmasıyla sektörde farklılaşıyor. Çünkü bu otellerin ziyaretçileri dolu dolu bir tatil yaşayarak evlerine daha arınmış ve mutlu olarak dönüyor. Siz de otel seçimi yaparken gitmeyi düşündüğünüz otelin etkinlik yoğunluğuyla ilgili yorumları ve tavsiyeleri dikkate alabilirsiniz. Böylelikle çılgınca dans ettiğiniz; tiyatro oyunları izleyebildiğiniz; havuz etkinlikleriyle ruhunuzu ve bedeninizi beslediğiniz güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

Otel Hakkında Yorumlar

Seçmeyi düşündüğünüz otellerin listesinin oldukça azaldığını varsayalım. Şimdi yapmanız gereken tek şey; daha önce oteli ziyaret etmiş kullanıcıların otelde yaşadıkları ve karşılaştıklarıyla ilgili yorumlarını okumak olmalıdır. Çünkü daha önceki misafirlerin deneyimleri, müşterilerin memnuniyet seviyesi ya da geçmişte oteli deneyimlemiş insanların tavsiyeleri size listenizdeki otelleri tanıtacak önemli referanslar olacaktır.

Önemli Hatırlatma: Yorumları okurken yemek hakkındaki yorum ve puanlamaları ayrı olarak; otel temizliği hakkındaki yorumları ve puanlamaları ayrı olarak ya da çevre düzenlemesi hakkındaki yorumları ve puanlamaları ayrı olarak ele alırsanız otelin hangi yönlerinin daha güçlü olduğunu ve hangi yönlerinin eksik kaldığını daha kolay saptayabilirsiniz.

Birkaç Ufak Öneri Daha

 • Eğer yaz tatilinizde denize girebileceğiniz bir otel arayışındaysanız; otelde Mavi Bayrak olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Çünkü Mavi Bayrak plajın ve deniz suyunun biyolojik açıdan belirli kriterlere uygun olduğunu belirten bir belge niteliğindedir.
 • Ya da kış tatiliniz için kayak yapmaya gideceğinizi ve tatil yapacağınız gün sayısının oldukça kısıtlı olduğunu varsayalım Bu defa da seçeceğiniz otelin orada daha önce yolların kapanıp kapanmadığına bakmanızı, ana yollara çok da uzak olmayan otelleri tercih etmenizi öneririz.
 • Eğer otele kişisel aracınızla gidecekseniz; otelde otopark olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Yoksa keyifli vakit geçirmek için gittiğiniz tatiliniz, aracınızın başına bir şey gelmesi olasılığının yaratacağı endişeyle keyfinizi kaçırabilir.
 • Kalmayı planladığınız otelin konumunun büyük hastanelere ne kadar uzak olduğunu araştırarak otel seçiminizi yapmalısınız. Çünkü insanların kendilerini daha rahat hissettiği tatillerde görünmez kazalar meydana gelebilir ve bu kazaların doğuracağı sonuçların engellenmesi için de hastanelere ihtiyacınız olabilir.

Önceki İçerik2023 Gratis’in Efsane İndirim Dönemleri
Sonraki İçerikÜç Türkü Üç Şehir
Dilara Özcan Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Hobileri arasında yoga, pilates, gezi ve moda yer alıyor. Fotoğraf tutkunu olan Dilara, iyi21.com içerik editörlüğü yapıyor.